שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

רוכשי דירות בשכונת היוקרה גילו כי בקרבתה יוקם בית עלמין לא מתוכנן

החייל דניאל פומרנץ ז"ל שנפל בעזה נקבר בשטח ליד כפר אז"ר, אחרי אישור מעיריית רמת גן. מטרים ספורים משם אמורה לקום שכונה קריניצי החדשה, שתושביה מתקוממים כעת: "לא נגור שם". הסיפור המלא מחר ב"ידיעות רמת גן" ו"ידיעות קריית אונו"

יעל שני 07:0304.09.14

מבצע צוק איתן ידע טרגדיות רבות, אבל לטרגדיה אחת, זו של משפחת פומרנץ שאיבדה את בנה דניאל ב־20 ביולי במהלך הלחימה בעזה, יש זווית נוספת שמשפיעה על ישראלים רבים, שכעת מנסים לאזן בין כאבה של משפחת פומרנץ לזכויותיהם.

 

אותם ישראלים רכשו דירות בשטח שעליו אמור לקום פרויקט מגורים יוקרתי - שכונת קריניצי החדשה. אבל לצד השכונה, במרחק של 50 מטר, הוקם בית עלמין שבו יש היום קבר ראשון ויחיד - קברו הזמני של דניאל. לטענת הרוכשים, עם כל ההשתתפות בצער המשפחה, הרי שערך הדירות בבניינים הסמוכים לבית העלמין יירד משמעותית ואין הם רוצים לגור ליד בית עלמין. את טענותיהם הם מפנים כלפי עיריית רמת גן, שנתנה אישור להקמת בית העלמין ולא יידעה אותם על כוונתה.

 

בית העלמין כפר אז"ר בית העלמין כפר אז"ר צילום: תומי הרפז

 

ברשות מקרקעי ישראל יודעים לספר השבוע כי במשך שנים ארוכות ביקשו תושבי כפר אז"ר, שם מתגוררת משפחת פומרנץ, שיהיה להם בית עלמין משלהם. גורם בכיר ברשות אמר כי "מכיוון שהכל נעשה תחת לחץ של מלחמה, קיבלה משפחת פומרנץ אישור חריג לקבור את דניאל בשטח המדובר. זה נעשה בתיאום עם ראש עיריית רמת גן וועדת התכנון, והעירייה התחייבה שבתוך שנתיים היא תאשר את תוכנית הקמת בית העלמין במוסדות התכנון. אם הם לא יצליחו לאשר את התוכנית בתוך שנתיים מהיום, הם יעתיקו את הקבר. עד שלא תהיה תוכנית מוסדרת ומאושרת כרגע לא יטמנו שם אף אחד".

 

שכונת קריניצי החדשה, שבשל צורתה מכונה גם "המשולש הגדול", החלה להיבנות באוגוסט 2013 בין כפר אז"ר לקריית אונו, בסמוך לבית החולים שיבא. מדובר בפרויקט יוקרתי שיכלול כאלף דירות בחמישה מגדלים (שלושה מהם יהיו רבי־קומות) ובצמודי קרקע (קוטג'ים). הדירות, חלקן דירות גן וגג, כוללות בין ארבעה לחמישה חדרים ונמכרות במחירים הנעים בין 2.1 ל־5.8 מיליון שקל.

 

אחת הרוכשות אמרה השבוע: "חיפשנו עשרות דירות לפני שקנינו במתחם, ואנחנו לא רוצים לראות בית קברות מול העיניים, מבחינתנו זו פגיעה ברגשות שלנו. לא היינו קונים פה אם היינו יודעים על זה קודם. הבית שלנו יהיה רק 40 מטר מבית הקברות, ואנחנו נראה בכל יום את הטקסים וההלוויות. זה פשוט מקומם".

 

השטח שבו תוקם השכונה החדשה השטח שבו תוקם השכונה החדשה צילום: תומי הרפז

 

"לצערי, נעברו פה עבירות על חוקים בחסות עיריית רמת גן", אומר רוכש נוסף בשכונה, "שאישרה קבורת החייל בשטח הזה בתוך 24 שעות. זה אישור שניתן בזמן מלחמה. בשל הכבוד למשפחה השכולה המתנו עד לתום ה־30 לפני שהתחלנו לפעול. יש מקומות ייעודיים בארץ לקבורה ארעית וזה לא אחד מהם. קיבלנו את המסמכים מעיריית רמת גן, ובתיק עצמו אין אישורים בכלל של הוועדה המחוזית או של משרד הבריאות. למעשה, בעירייה לא השיגו אישורים של אף אחד". גם חברות הבנייה שמעורבות בבניית פרויקט היוקרה - אזורים, אשדר וצמח המרמן - מתנגדות להקמת בית העלמין ומתכוונות לפעול בשיתוף פעולה כדי לסכל את היוזמה.

 

מעיריית רמת גן נמסר: "קבורת דניאל פומרנץ התאפשרה בהסכמה של כל מי שנוגע בדבר. נקבע מראש כי הקבורה זמנית לשנתיים, במהלכן יוזם ועד כפר אז"ר שינוי ייעוד של שטח המיועד למבני ציבור לבית עלמין כפרי. מובן ששינוי הייעוד יהיה בהתאם לכל כללי התכנון והבנייה".

 

תגובת היזמים: "יזמי קריניצי החדשה לא קבלו פניה בעניין קבורתו של החייל פומרנץ ואין בכוונתם להביע התנגדות להמצאות הקבר במקום. יחד עם זאת היזמים אינם מאמינים כי קיימת התכנות להקמת בית עלמין אזרחי במקום וזאת מפאת אי התאמה לתב"ע ואי התאמה לתנאים שמצריך בית עלמין, לדוגמא מרחק מבניינים. היזמים יפעלו ככל שיידרש על מנת שלא יוקם בית עלמין והנושא ירד מסדר היום".

 

משפחת פומרנץ ביקשה שלא להגיב. 

 

יזמי קריניצי החדשה מסרו כי הם עצמם לא קבלו פניה בעניין קבורתו של החייל פומרנץ ואין בכוונתם להביע התנגדות להמצאות הקבר במקום. "יחד עם זאת היזמים אינם מאמינים כי קיימת התכנות להקמת בית עלמין אזרחי במקום וזאת מפאת אי התאמה לתב"ע ואי התאמה לתנאים שמצריך בית עלמין, לדוגמא מרחק מבניינים. היזמים יפעלו ככל שיידרש על מנת שלא יוקם בית עלמין והנושא ירד מסדר היום".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x