$
בארץ

לווייתן חתמה על מזכר הבנות ליצוא גז לירדן בשווי של 18-15 מיליארד דולר

ירדן תרכוש גז טבעי לתקופה של 15 שנה ובהיקף של 3 מיליארד מ"ק לשנה. אספקת הגז בפועל לא תתקיים לפני פיתוח מאגר לווייתן - עד אמצע 2018. אנליסט: "מדובר באירוע צפוי שהשוק חיכה לו"

ליאור גוטמן 14:5003.09.14

דלק קידוחים, אבנר ורציו דיווחו רשמית על חתימת מזכר הבנות למכירת גז בין שותפות לווייתן לחברת החשמל הירדנית בהיקף של 3 מיליארד מ"ק לשנה ולתקופה של 15 שנה. שווי החוזה הסופי עשוי להגיע ל-18-15 מיליארד דולר. בדומה לעסקת פוטאש, המכירה תתבצע על ידי חברת בת שתוחזק בבעלות מלאה על ידי נובל אנרג'י האמריקאית.

  

 

יוסי אבו יוסי אבו צילום: אריאל שרוסטר

 

מחיר הגז שיימכר בעסקה צמוד למחיר חבית הנפט. אספקת הגז בפועל לא תתקיים לפני פיתוח מאגר לווייתן והפעלתו המסחרית, כלומר עד אמצע 2018. כדי להעביר את הגז לירדן יש להוליך צנרת מחופי ישראל ולרוחבה של המדינה עד לקו הגבול. שותפות לווייתן מוחזקת בידי דלק (45.34%, בחלוקה שווה בין דלק קידוחים ואבנר), נובל אנרג'י (39.66%) ורציו (15%). את המגעים מטעם דלק קידוחים הוביל מנכ"ל החברה יוסי אבו.

 

מדובר במזכר הבנות שני למכירת גז מישראל לירדן.  הראשון נחתם בתחילת השנה בין שותפות תמר למפעלי פוטאש, כאשר השותפות הבכירות בשותפות לווייתן - נובל אנרג'י ודלק - הן גם השותפות הבכירות בשותפות תמר. 

 

אתר קידוח לווייתן אתר קידוח לווייתן צילום: אלעד גרשגורן

 

ירדן וישראל נהנו עד לפני שלוש שנים וחצי מאספקת גז מצרית. לאחר ההפיכה השלטונית שם ופיצוץ צינורות ההולכה לאורך מדבר סיני, נותקה ירדן מאספקת הגז ומאז היא מחפשת מקור חדש. המגעים לקראת עסקה עם ירדן מצטרפים לשני מזכרי ההבנות שנחתמו בחודשים האחרונים מול יוניון פנוסה הספרדית ו-BG הבריטית, שתיהן מחזיקות מתקני יצוא גז בצפון מצרים.

 


 

האנליסט גיל בשן מ-IBI אמר כי "אין ספק שמדובר באירוע חיובי, הסכם מחייב לאספקה של 5-3 BCM בשנה מלווייתן לירדן בתוספת השוק המקומי שיצטרך גז כבר ב- 2016-2015 בשל מגבלת הקיבולת בתמר, נותן את המסה הקריטית לפיתוח לווייתן. אם נוסיף לכך את הסכם ההבנות עם BP במצרים שנחתם לפני מספר חודשים, נראה כי השלב הראשון בפיתוח לוויתן יכול לצאת לדרך עם שוק ברור ואיכותי, כזה שגם לא דורש השקעות עתק מורכבות דוגמת FLNG (מתקן צף למכירת הגז, ל"ג)".

 

עוד בשן אמר כי "מדובר באירוע צפוי שהשוק חיכה לו, השווקים הקרובים הגובלים, ירדן ומצרים הם שווקי היעד המרכזים ללווייתן, זה היה ברור עוד מפיצוץ עסקת וודסייד שלא ראתה עין בעין את תוכניות הפיתוח לשווקים אלו".

 

את נובל אנרג'י ייצג סגן נשיא בכיר בנובל אנרג'י למזרח התיכון.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x