$
משפט

בלעדי לכלכליסט

המפרק של אמפל תובע את יוסי מימן והדירקטורים של אמפל על הפרת אמונים

ביום חמישי שעבר הגיש המפרק האמריקאי תביעה על סך 39 מיליון דולר בטענה כי הדירקטורים כשלו בתפקידם באי דרישתם לקבל חזרה הלוואה שהעניקו לפרויקט האתנול של מימן בקולומביה

רחלי בינדמן 23:2831.08.14

המפרק האמריקאי של חברת אמפל שהייתה עד לפני שנה בשליטת איש העסקים יוסי מימן הגיש נגדו תביעה בשם הנושים ובפרט בשם מחזיקי האג"ח להם חבה החברה כמיליארד שקלים.

 

התביעה הוגשה כנגד מימן באופן אישי כבעל שליטה וכנגד כל הדירקטורים של החברה, ובכללם כנגד אירית אילוז שנבחרה באחרונה להיות חלק מנבחרת הדירקטורים של המדינה לכהונה בחברות ממשלתיות. ל"כלכליסט" נודע כי הגופים המוסדיים הישראלים לקחו חלק במימון התביעה וכך גם קרן ההשקעות קליר מרק שהשקיעה באג"ח של אמפל.

 

התביעה עומדת על סך של 39 מיליון דולר כשהטענה המרכזית כנגד מימן היא הפרת אמונים לכאורה ביחס להלוואה שהעניקה אמפל לפרויקט אתנול של מימן בקולומביה. המפרק, עו"ד אלכס שפיץ, טוען כי מימן וחברי הדירקטוריון אחראים על מתן ההלוואה הבעייתית לפרויקט האתנול של מימן.

 

יוסי מימן יוסי מימן צילום: אוראל כהן

 

התביעה שהוגשה ביום חמישי בעבר הוגשה כנגד מימן, אירית אילוז, יהודה קרני, מנחם מורג, דניאל וקנין ורויטל דגני, הדירקטורים לשעבר. אמפל העניקה לפרויקט האתנול של מימן הלוואה של 20 מיליון דולר שהייתה אמורה להיפרע ב-2008. ההלוואה הייתה מובטחת בערבות של מימן, אלא שלטענת המפרק אף על פי שחלו עיכובים ובעיות בפרויקט, הדירקטוריון בכל זאת העניק שלוש הארכות להחזר ההלוואה וזאת מבלי לדרוש ביטחונות נוספים לוודא את החזר ההלוואה.

 

יתרה מכך, בעת מתן הארכה השלישית ב-2011, חל המשבר במצרים שהביא להפסקת הזרמת הגז ממצרים לישראל במסגרת מיזם EMG של אמפל – ההשקעה המשמעותית ביותר של אמפל שבעקבות כישלונה הובילה לקריסת החברה ולאי תשלום החוב לנושים.

 

לטענת המפרק "בנסיבות אלו חובה היה על הדירקטוריון לבדוק אם זה לטובת אמפל לסרב למתן ארכה נוספת להחזר ההלוואה לפרויקט האתנול אלא שהדירקטוריון כשל מלבצע בדיקה זו" נטען בתביעה. כתוצאה מהמשבר במצרים והפסקת הזרמת הגז נקלעה אמפל למשבר שהוביל לקריסתה כך שחברת מרחב שבבעלות מימן שקיבלה את ההלוואה עבור פרויקט האתנול מעולם לא החזירה אותה. לטענת התביעה הדירקטורים הפרו את חובת האמונים שלהם כשהעניקו את הארכות להחזר ההלוואה.

 

טרם נמסרה תגובה מטעמם של מימן ואמפל.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x