$
בארץ

ירוק זה הכתום החדש: בתי הסוהר ישתמשו בגגות תאי הכלא כדי לייצר חשמל סולארי

המשרד לביטחון פנים יקיים מכרז בשבועות הקרובים בהיקף של 4.5 מיליון שקל להתקנת 15 מערכות סולאריות במטרה לחסוך בהוצאות החשמל של המשרד שהסתכמו בשנה שעברה ב-120 מיליון שקל

ליאור גוטמן 16:5417.08.14

המשרד לביטחון פנים הודיע הבוקר (א) על קיום פיילוט לייצור "חשמל ירוק" באמצעות התקנת מערכות סולאריות על גגות בתי הכלא. במשרד לביטחון פנים קוראים לפרויקט "שמים כחולים", ובכוונתם להתקין מערכות קטנות, בהספק של 50 קילוואט שעה כל אחת, כדי לבחון את הכדאיות הכלכלית של הנושא.

 

למזלו של המשרד לביטחון פנים מכסות הייצור ממתקני חשמל סולארי נפתחו לכל, וכיום אין כמעט הגבלות על השימוש בהם. מדובר ביישום שיטה חדשה של רשות החשמל ששמה מונה נטו", שהפכה את ההסדר שהיה קיים עד לפני שנה אז הובטח ליזמים תשלום נפרד על כל ייצור חשמל פרטי שהם מוכרים לרשת. ההסדר החדש למעשה מקזז את הייצור העצמי עם עלות הצריכה העצמית, כך שבעל המתקן הסולארי לא מקבל מהמדינה כסף אבל גם לא משלם עבור השימוש הפרטי שלו. ייצור מעבר לצריכה מאפשר ללקוח לצבור "יתרת חשמל" לשימוש עתידי.

 

גגות סולאריים ביטבתה גגות סולאריים ביטבתה

 

המשרד לביטחון פנים יקיים מכרז בשבועות הקרובים בהיקף של 4.5 מיליון שקל להתקנת 15 מערכות סולאריות, כאשר התחשיב הנוכחי הוא שההשקעה "תכסה את עצמה" תוך 5 עד 6 שנים. בעתיד, כך אומרים במשרד לביטחון פנים, הם שוקלים לרשת את כל גגות בתי הסוכר ומתקני המשטרה באמצעות מכרז ארצי מול גופים פרטיים ולתקופה של 25 שנה.

 

הוצאות החשמל של המשרד לביטחון פנים הסתכמו בשנה שעברה בכ-120 מיליון שקל. גל שופרוני, מרכז תקציבים בכיר במשרד ומקדם הפרויקט מסר כי: "ייצור חשמל סולארי אינו מובן מאליו במגזר הציבורי, למרות שברחבי הארץ ניתן כבר היום לראות גגות כחולים רבים במגזר הפרטי, העסקי והחקלאי, עלינו כמשרד ממשלתי חלים תנאים נוספים שחלקם היוו חסמי כניסה למגרש".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x