$
בארץ

בהתנחלויות יקבלו סיוע פסיכולוגי, הדרום יכול לחכות

לאחר החטיפה והרצח של שלושת הנערים החליטה הממשלה על סיוע פסיכולוגי להתנחלויות בסכום של 5 מיליון שקל. בדרך לוועדת הכספים תפח הסיוע ל־40 מיליון שקל, מחציתו תובא היום לאישור. סיוע דומה לדרום לא עלה על הפרק

רוני זינגר 06:5612.08.14

בימים של חוסר ודאות ביטחוני וכלכלי ביישובי הדרום, ימים שבהם התושבים עדיין מתלבטים אם להאמין להפסקת האש ולחזור לבתיהם, יכול הסיפור הבא ללמד משהו על יכולתה של הממשלה לסייע לאוכלוסיות שנקלעו למצוקה בצל אירועים ביטחוניים.

 

ועדת הכספים תדון הבוקר, במהלך פגרת הכנסת, בשורה של העברות תקציביות, ובראשן העברה של 20 מיליון שקל כ"מענק ביטחוני" להתנחלויות. מדובר בכסף שמטרתו סיוע פסיכולוגי לנוער בשטחים ו"חוזק אזרחי" של התושבים, וזאת לנוכח החטיפה והרצח של גיל־עד שער, אייל יפרח ונפתלי פרנקל.

 

מבלי להמעיט בחשיבות הסיוע לתושבים שספגו טרגדיה קשה אפשר לתהות מדוע סיוע דומה לתושבי הדרום, שמיטלטלים כבר חודש ימים עם ילדיהם בין ייאוש לתקווה, כלל לא עלה על הפרק. התשובה להבדלים הללו טמונה בדינמיקה של המשחק הפוליטי ובעובדה שככל שהאוכלוסייה שנזקקת לסיוע הומוגנית יותר, כך האינטרס שלה מרוכז יותר, ויימצא הנציג בכנסת שידחוף את הסיוע הרלבנטי עבורה.

 

ילדים בדרום בזמן אזעקה ילדים בדרום בזמן אזעקה

 

סחר מכר פוליטי בין לפיד לבין הבית היהודי

 

הסיפור על ההעברה התקציבית הזאת מורכב עוד יותר ומקפל בתוכו גם סחר מכר פוליטי בין שר האוצר יאיר לפיד למפלגת הבית היהודי - מעין מחווה לנכונות המפלגה ונציגיה, ובראשם היו"ר ניסן סלומינסקי, להעלות את הנושא שמקדם שר האוצר לדיון בוועדת הכספים גם בזמן הפגרה.

ההעברה התקציבית הזאת נולדה לאחר החטיפה והרצח של שלושת הנערים, אז קיבלה הממשלה החלטה להקצות 5 מיליון שקל לסיוע ליישובים הרלבנטיים, אך הסמיכה את שר האוצר ושר הפנים לחשב כמה כסף בדיוק יש להעביר. לפני כחודש הגיעה הבקשה לוועדת הכספים, ואז התברר ש־5 מיליון שקל תפחו ל־40 מיליון שקל, ופקידי האוצר שנכחו בדיון התקשו להסביר מדוע.

 

הסיבה היחידה שהוצגה היא שהסכום חושב על בסיס שעות פסיכולוגים, עובדים סוציאליים, העצמת נוער, ייעוץ והדרכה לקהילה. על כך הגיב חבר הכנסת אלעזר שטרן מהתנועה: "תכף יגידו 'מזל שחטפו'. למה צריך לחבר את הכסף לחטיפה? פודים טרגדיה בכסף".

 

סלומינסקי כבר ניסה להעביר את הכסף הזה פעמיים בוועדה, אך ללא הצלחה. היום תשוב ההעברה התקציבית לוועדה בפעם השלישית, בסכום מקוצץ של 20 מיליון שקל. ואולם, בעוד ביש עתיד התגאו בהצלחת שר האוצר בקיצוץ סכום ההעברה לשטחים, מתברר כי לא מדובר כלל בקיצוץ, אלא בפיצול התשלום - וזה התשלום הראשון עבור תמיכת הבית היהודי בחוק 0% מע"מ של לפיד. ל"כלכליסט" נודע כי הצדדים סיכמו שיתרת הכסף - 20 מיליון שקל - תגיע בהעברות תקציביות אחרות. גורמים המעורים בנושא הביעו תמיהה ואמרו כי "שר האוצר היה חתום על הבקשה הקודמת, 40 מיליון שקל, אז מה קרה פתאום?", ואילו חבר כנסת המעורה אף הוא בדברים אמר אתמול: "מדובר בדמי רצינות שלפיד משלם לסלומינסקי עבור 0% מע"מ, ובהמשך יגיעו יתר התשלומים".

 

בדרום מתכננים לקצץ בתקנים של אנשי הביטחון

 

מול הסכומים שיועברו מחר ועל רקע מצוקתם של תושבי הדרום תמהה ח"כ סתיו שפיר בדיון האחרון על העברת הכסף לשטחים אם ילדי הדרום זוכים לטיפול פסיכולוגי בסכום דומה, ולא זכתה למענה.

 

בהקשר זה של סדר העדיפויות של הממשלה כדאי להזכיר את החלטת פיקוד העורף שהתקבלה זמן קצר לפני תחילת המבצע, ולפיה יקוצצו התקנים של הרבש"צים וכיתות הכוננות בדרום במטרה לחסוך 3.5 מיליון שקל. אמנם ביישובים המרוחקים 4.5 ק"מ מהרצועה נותרו קציני הביטחון בתפקידם, אבל ביישובים במרחק 4.5–7 ק"מ קוצצו התקנים לחצי משרה, וביישובים במרחק 7 ק"מ ויותר הם קוצצו לחלוטין.

 

"אנחנו לא יודעים איך לאכול את ההחלטה הזאת. אין דבר כזה חצי משרה בתפקיד רבש"צ. לכל קסאם שמתפוצץ ולכל חתול על העץ ביישובים המבודדים שלנו - הרבש"צ הוא הכתובת הראשונה", אומר ניקי לוי, קב"ט מועצה אזורית אשכול.

 

בעקבות מבצע צוק איתן השהה פיקוד העורף את ההחלטה על ביטול התקנים עד לחודש ינואר. "עד אז ישכחו מאיתנו ואפשר יהיה להחזיר את ההחלטה על הביטול", אומר לוי.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x