בארץ

מלחמה בעזה

מבוך הפיצויים: אתם שאלתם, בכירי רשות המסים ענו

אם יישמר השקט, הלילה יפוג תוקפו של הצו המגדיר מצב חירום בעורף ותסתיים התקופה המוכרת לצורך פיצויים עקיפים. רגע לפני החזרה לשגרה, ענו אתמול מנהלי רשות המסים על מאות משאלות קוראי "כלכליסט" ביחס למתווה הפיצויים. מבצע צוק איתן הסתיים אבל מלחמת ההישרדות הכלכלית רק מתחילה

עמרי מילמן ורוני זינגר 07:0507.08.14

מתווה הפיצויים שאושר בוועדת הכספים מבוסס על הפיצויים שניתנו במבצע עמוד ענן. כל אזור שפיקוד העורף הגדיר כנמצא ב"מצב מיוחד" יהיה זכאי לפיצויים עבור נזקים עקיפים בעקבות מבצע צוק איתן.

 

לפי המתווה, בפני בעלי העסקים ביישובים הנמצאים במרחק של עד 40 ק"מ מרצועת עזה עומדים שלושה מסלולי פיצויים: מסלול המחזורים, שבו הפיצוי ניתן לפי הפער שבין מחזור העסקים של 2013 למחזור בזמן המבצע בניכוי הוצאות שנחסכו; מסלול השכר, שבו הפיצוי ניתן לפי גובה השכר ששולם לעובדים שלא הגיעו לעבודתם; ומסלול שלפיו העסק יקבל פיצוי על הוצאות עודפות שנגרמו לו בעקבות המבצע. גובה הפיצויים המקסימלי במסלולים הללו עומד על 3 מיליון שקל.

 


 

תושבי יישובי עוטף עזה זכאים לבחור במסלול אדום לקבלת פיצויים לפי גובה ההפסדים שלהם ללא הגבלת תקרה מקסימלית. לענפי החקלאות והתיירות יינתנו מסלולי פיצויים ייחודיים שהמתווה שלהם טרם נקבע. מכיוון שהליך קבלת הפיצויים עלול לקחת חודשים, נקבע לראשונה כי יינתנו לבעלי עסקים מקדמות על הפיצויים שגובהן ייקבע על בסיס הפיצויים שניתנו בעמוד ענן.

 

מהי שיטת המקדמות?

עסקים שיתבעו פיצויים יהיו זכאים בתוך כמה שבועות למקדמה בגובה 80% מהפיצוי שניתן להם במבצע עמוד ענן. עבור עסק שלא הגיש תביעה בעמוד ענן גובה הפיצוי יחושב לפיו הכנסותיו ב־2013. המקדמה תקוזז מהפיצויים שיינתנו.

 

 

מה עושה בעל עסק שעובדיו לא הגיעו לעבודה כי פחדו?

אם מקום העבודה נמצא בתחומי עוטף עזה, כלומר בטווח של 7 ק"מ מהרצועה, המעסיק יקבל בכל מקרה פיצוי על אי־הגעת העובד. בטווח 40 הק"מ הוא יוכל לתבוע פיצוי רק אם יוכח שאי־ההגעה גרמה לירידה במחזור ההכנסות של העסק.

 

יש לי עובד מאשדוד שלא הגיע לעבודה לאורך כל תקופת המבצע. מה חובתי כלפיו?

במקרה שבו עובד המתגורר בטווח 40 הק"מ מהרצועה לא הגיע למקום עבודתו מכיוון שהוא נשאר בבית לשמור על ילדיו, ומקום העבודה נמצא מחוץ לטווח הפיצויים, המעסיק יוגדר כניזוק חוץ ויוכל לתבוע פיצויים על השכר ששולם לעובד.

 

מפעל הצבעים דנבר באזור תעשייה בשדרות שנפגע טיל קסאם מפעל הצבעים דנבר באזור תעשייה בשדרות שנפגע טיל קסאם צילום: גידי קבלו

 

העסק שלי לא יכול היה להשלים עבודות שהתחייבתי להן מראש. איך מכסים את ההפסדים?

עסק שנקלע למצב שבו הוא חווה הפסדים בעקבות אי־יכולתם של עובדים להגיע לעבודה ואי־יכולת לעמוד בהתחייבויות יכול להגיש תביעה לפיצויים במסלול המחזורים, שבו עליו להוכיח פגיעה במחזור ההכנסות בהשוואה לשנה הקודמת.

 

אני מדריך טניס המתגורר במיתר ועובד כעוסק עצמאי בבאר שבע. האם אקבל פיצוי?

כעוסק עצמאי מקום העבודה שלך מוגדר כמקום המגורים שלך. מכיוון שמיתר נמצאת מחוץ לטווח ה־40 ק"מ מרצועת עזה, במצב כזה אתה לא זכאי לפיצויים על אף הפגיעה בהכנסות.

 

אני מתגורר בעוטף עזה אך עובד בחולון. לא יכולתי להגיע לעבודה בזמן המבצע, האם אקבל פיצוי?

עובד שנעדר מעבודתו בגלל המבצע וגר עד 7 ק"מ מרצועת עזה יהיה זכאי לתשלום שכר מלא עבור תקופת המבצע. מי שגר בטווח של 7–40 ק"מ מהרצועה יהיה זכאי לתשלום, רק אם יש לו ילד מתחת לגיל 14. פיצוי זה תקף רק לאחד מבני הזוג שנעדר מעבודתו.

 

יריד עסקים מהדרום בנמל תל אביב בצוק איתן יריד עסקים מהדרום בנמל תל אביב בצוק איתן צילום: דוד הכהן

 

האם הורים בטווח ה־40 ק״מ זכאים להחזר מהצהרון?

בין ההורים לצהרון יש מערכת חוזית, וההחלטה אם הצ'ק יוחזר או לא תלויה בהסכמה ביניהם. עם זאת, הורה בטווח ה־40 ק"מ שנשאר עם הילד בבית בגלל סגירת הצהרון או הגן זכאי לשכר רגיל מהמעביד. המעביד הוא זה שיתבע פיצויים עבור השכר ששילם לעובד, וגם הצהרון זכאי להגיש תביעה ולקבל פיצוי.

 

האם מגיע להורים פיצוי ממטפלת שלא באה לעבודה בטווח ה־40 ק"מ?

רשות המסים לא מתערבת בחוזה ההעסקה בין המטפלת להורים, אבל לאחד ההורים שנשאר בבית לשמור על הילדים מגיע לקבל את כספו מהמעסיק שלו כרגיל. אם למטפלת נגרמו הפסדי הכנסות היא יכולה להגיש תביעה לקבלת פיצויים.

 

אני מנהלת גן ילדים שנסגר בהוראת פיקוד העורף. האם עליי לפצות כעת את ההורים?

אף שההורים לא קיבלו כל שירות ונאלצו להישאר בבית, אחד מהם היה זכאי לקבל את שכרו כרגיל מהמעסיק שלו עבור אותה תקופה, ולמעשה הכנסת משק הבית לא היתה אמורה להיפגע.

 

האם המקדמה תינתן ללא קשר להגשת תביעה לפיצויים?

המקדמה יכולה להינתן רק לניזוק. רשות המסים מאפשרת לאנשים לקבל מקדמות בטרם הגישו תביעה, אך בכל זאת הם יהיו חייבים להגיש טופס המתחייב לתביעה בהמשך. אם עסק לא יתבע פיצויים הוא יידרש להחזיר את המקדמה.

 

האם כבר עכשיו אפשר להגיש תביעה?

התקנות צפויות להתפרסם ברשומות בתוך ימים אחדים. מרגע שייכנסו לתוקף ניתן יהיה להגיש תביעות לפי המסלולים השונים. לבעלי העסקים מומלץ בשלב זה להגיש תביעה עבור מקדמה, ורק לאחר מכן לתבוע פיצויים.

 

מהו המסלול האדום ולמי מומלץ לבקש אותו?

המסלול האדום נועד לעסקים בתחום עוטף עזה, עד 7 ק"מ מהרצועה. בשונה מהמסלולים האחרים הוא מאפשר בחינה פרטנית של היקף הנזק בהתאם לאופי העסק, שמבוקרת בידי רשות המסים. היקף הפיצויים במסלול זה לא מוגבל.

 

פגיעה בבית באחד מיישובי עוטף עזה במהלך "צוק איתן" פגיעה בבית באחד מיישובי עוטף עזה במהלך "צוק איתן" צילום: אימג'בנק, Gettyimages

 

האם אוכל להחליף בין מסלולים או לתבוע במספר מסלולים במקביל?

לתושבי עוטף עזה ומי שמתגוררים בטווח של 7 ק"מ מרצועת עזה יש אפשרות לבחור בין המסלול האדום לשלושת המסלולים הירוקים. מי שמתגורר בטווח של 8–40 ק"מ מהרצועה יכול לבחור בין שלושת המסלולים הירוקים, כאשר לחקלאים ולתיירות יש מסלולים ייחודיים.

 

בכל מקרה ניתן להגיש תביעה רק במסלול פיצוי אחד, ולאחר שהוגשה התביעה לא ניתן יהיה לעבור בין מסלולי פיצוי שונים. רשות המסים מקדמת יוזמה, ביחד עם משרד הכלכלה והמשרד לפיתוח הנגב והגליל, לספק שירותי ייעוץ בכדי לחסוך לבעלי העסקים עלויות בתהליך קבלת הפיצויים ולסייע לבחור במסלול הרצוי עבורם.

 

כמו כן, הייעוץ אמור להביא לעלייה בכמות התביעות, שעמד בעמוד ענן על 14 אלף תביעות של בעלי עסקים, מתוך 45 אלף בעלי עסקים שנמצאים בטווח הפיצויים.

 

היועצים יהיו משני משרדי הממשלה והם יקבלו הכשרה מיוחדת מרשות המסים, זאת בכדי למנוע ניגוד אינטרסים בין מי שנותן את הפיצויים ומי שמייעץ לבעלי העסקים על זכויותיהם.

 

אני מתגורר בעוטף עזה אך עובד בחולון. לא יכולתי להגיע לעבודה בזמן המבצע. האם אוכל לקבל פיצוי?

כדי לקבל פיצויים על העסק להתנהל בטווח של עד 40 ק"מ מרצועת עזה. במקרה הזה, אף שחלק מהפעילות של העסק היא בטווח הזכאות, הוא לא זכאי לפיצוי.

 

משה אשר, מנהל רשות המסים באולפן כלכליסט משה אשר, מנהל רשות המסים באולפן כלכליסט צילום: עמית שעל

 

יש לי עסק בעוטף עזה. האם אני יכול לדחות את תשלום השכר לעובדים עד לאחר קבלת הפיצויים?

התנאי לקבלת פיצוי עבור כל העסקים בטווח הפיצויים הוא תשלום שכר לעובדים. כל עסק שירצה לתבוע פיצויים, יהיה חייב להצהיר כי הוא שילם שכר לעובדיו. מתווה הפיצויים הוא המשך ישיר של הסכם האוצר עם ההסתדרות, שלפיו המעסיקים ישלמו שכר לעובדים שנעדרו מעבודתם בעקבות הנחיות פיקוד העורף או הצורך לשמור על ילדיהם במקומות בהם מוסדות החינוך נסגרו על פי הנחיית פיקוד העורף. כמו כן ניתנה התייחסות מיוחדת לבעלי מוגבלויות שנעדרו מעבודתם בשל הצורך לעמוד בהנחיות פיקוד העורף.

  

אני בעל עסק מנתיבות. מתי אקבל מקדמה והאם גם הפעם אצטרך להתמקח עם אנשי מס רכוש?

כדי לקבל מקדמה, כל מה שצריך לעשות זה להגיש לרשות המסים טופס בקשה למקדמה.

בעל העסק יקבל עד 80% מגובה הפיצויים שקיבל בעקבות מבצע עמוד ענן. לגבי ההתנהלות מול עובדי מס רכוש, יש לזכור שהנוסחה פשוטה והעובדים שלנו מיומנים ומקצועיים.

עם זאת, אנחנו מחויבים לבדוק אם העסק באמת סבל מירידה בהכנסות כתוצאה מהמבצע ולא רשם ירידה כללית שהתחילה עוד לפני כן.

 

אני קבלן ואיבדתי הרבה עבודה במהלך המבצע. איזה מסלול פיצוי מתאים לי?

באופן כללי קבלנים יכולים להגיש תביעה כמו כל בעל עסק אחר, לפי המסלולים הקיימים - שכר, מחזורים או הוצאות - לפי החלטתם. עם זאת, חשוב לשים לב לכך שקבלנים שבשנת המס 2012, 2013 או 2014 חל בחישוב הכנסתם סעיף 8א' לפקודת מס הכנסה מוחרגים ממסלול מחזורים ויכולים להגיש את תביעתם לרשות המסים במסלול שכר או במסלול הוצאות.

 

האם צהרון בכפר ורבורג שלא נפתח עקב הנחיות פיקוד העורף ולא קיבל פיצוי בעמוד ענן זכאי לפיצוי?

ודאי שהוא זכאי לפיצויים ולמקדמות. קיימים שני סוגים של מקדמות - למי שהגיש בקשות גם בעמוד ענן ולמי שלא. למי שלא פוצה בעמוד ענן, המקדמה תחושב לפי ממוצע מחזורים ב־2013. המקדמות יקוזזו עם הפיצויים ומי שלא יגיש תביעה לפיצויים במבצע זה יידרש להחזיר את המקדמות. עסקים חדשים שלא קיבלו פיצויים לאחר מבצע עמוד ענן יקבלו פיצוי לפי המחזורים שרשמו בחודשים שמאז יום הקמתם.

 

 

עסקים בבאר שבע סגורים במהלך "צוק איתן" עסקים בבאר שבע סגורים במהלך "צוק איתן" צילום: ישראל יוסף

 

כמה מגיע לעובד שעתי שבמשך השנה עבד שלוש שעות ביום, וביולי היה אמור לעבוד שמונה שעות?

באופן עקרוני במקרה של עובד שעתי צריך לבדוק את השכר שהוא קיבל במהלך החודשים הקודמים. במקרה כמו זה שמתואר כאן, אם רשות המסים תיווכח כי בדיוק בחודש יולי אותו עובד אכן התחיל לעבוד שמונה שעות ביום במקום שלוש שעות כפי שעבד קודם לכן, ותקבל אינדיקציה לכך שזה אמור היה להיות המצב גם בזמן מבצע צוק איתן - היא תבחן את האפשרות ללכת לקראתו לפנים משורת הדין ולהתחשב במצב זה.

 

מה אומר החוק לגבי תשלום שכר למטפלת ולתינוק ולמעונות שלא עבדו כלל בימי הל ולתינוק ולמעונות שלא עבדו כלל בימי הל ולתינוק ולמעונות שלא עבדו כלל בימי הלחימה?

רשות המסים לא מתערבת בחוזה ההעסקה בין המטפלת להורים, אבל לאחד מההורים שנשאר בבית לשמור על הילדים מגיע לקבל את כספו מהמעסיק שלו כרגיל. אם למטפלת נגרמו הפסדי הכנסות היא יכולה להגיש תביעה לקבלת פיצויים.

 

אני מנהלת קייטנה שיושבת מחוץ לטווח ה־40 ק"מ. בגלל המצב ביטלנו פעילויות בנתיבות ובאשדוד בהתאם להנחיות פיקוד העורף. האם אזכה לפיצוי?

על פי מתווה הפיצויים שאושר, רק עסקים שנמצאים בטווח של 40 קילומטר מרצועת עזה עומדים בקריטריונים לקבלת פיצויים. עסקים שרק חלק מהפעילות שלהם נעשית בטווח שהוגדר אינם זכאים לפיצויים. זה המקרה גם לגבי ספקים שחלק מלקוחותיהם נמצאים באזור הדרום וכתוצאה מכך היקף הפעילות שלהם הצטמצם. לכן, למרות שחלק מפעילות העסק תוכננה להתקיים באזורים שנמצאים בתוך טווח הזכאות, העסק עצמו אינו זכאי לכל פיצוי.

 

עובדים תאילנדים במהלך "צוק איתן" עובדים תאילנדים במהלך "צוק איתן" צילום: אוראל כהן

 

אני חקלאי והמשק שלי נמצא בטווח ה־40 קילומטר מרצועת עזה. לפי איזה מסלול אקבל פיצוי?

לחקלאים יש מסלול ייחודי שמבוסס על ממוצע חודשי יולי ואוגוסט בארבע השנים שקדמו לשנת המבצע שמוכפל בימי המבצע, במקדם משלים הוצאה נחסכת ובמקדם פיצוי לפי הטווח שבין 0 ל־40 ק"מ מהרצועה. מקדם הפיצוי משתנה לפי הטווחים הבאים: בטווח של 0–7 ק"מ המקדם הוא 0.8, בטווח של 7–20 ק"מ המקדם הוא 0.4 ובטווח של 20–40 ק"מ המקדם הוא 0.2. בנוסף, כל חקלאי שנמצא בטווח של 0–7 ק"מ יכול להגיש תביעה במסלול האדום.

 

העסק שלי נמצא בעפולה ונפגע מזריקת בקבוק תבערה במהלך המבצע. האם אקבל פיצוי על הנזקים?

אם בעל העסק יוכל להוכיח שהאירוע התרחש על רקע מבצע צוק איתן, הרי שהוא יהיה זכאי לפיצוי ממס רכוש, ללא קשר למקום שבו אירע המקרה. אם יתגלה שמדובר באירוע על רקע לאומני ולא בפעולת טרור, אז בימים אלה חתם שר האוצר על תקנות לפיצוי בשל אירועים הקשורים לסכסוך הערבי ישראלי. במידה שוועדת הכספים תאשר את התקנות - בעל העסק יהיה זכאי לפיצוי לפיהן.

 

אנחנו בעלים של צימר ברמת הגולן ועקב המבצע בוטלו אצלנו הרבה הזמנות. האם אנחנו זכאים לפיצוי?

המצב הבטחוני הביא לפגיעה כלכלית גם בעסקים בצפון ובאזורים אחרים בארץ, ומתוכננת לקום ועדה מיוחדת שתבחן את הנושא. באוצר וברשות המסים מודעים לכך שענף התיירות הוא הראשון להיפגע והאחרון להתאושש. עם זאת, יש מגבלה להיקף הפיצויים שהמדינה יכולה לתת ולכן בשלב זה הוחלט שרק יישובים הממוקמים בטווח של 40 קילומטר מרצועת עזה זכאים לפיצויים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x