שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

יעלון וגולדין - קרובי משפחה רחוקים; צה"ל קבע את מותו של החטוף

סבו של שר הביטחון והסבתא-רבתא של קצין גבעתי ההרוג היו אחים. הלווייתו של גולדין תתקיים בשעה 17:30 בכפר סבא

ynet 11:1203.08.14

סג"מ הדר גולדין, קצין גבעתי שנהרג בסוף השבוע באזור רפיח, הוא קרוב משפחה רחוק של שר הביטחון משה יעלון, כך הותר היום (א') לפרסום. סבו של יעלון והסבתא-רבתא של גולדין היו אחים, והדבר לא פורסם עד שבצה"ל קבעו הלילה שגולדין נהרג בקרב ולא נחטף בחיים. הלווייתו של גולדין תתקיים בשעה 17:30 בכפר סבא.

 

 

סמוך לשעה 9:30 בבוקר ביום שישי - יותר משעה לאחר שנכנסה לתוקפה הפסקת האש ההומניטרית, הגיח מחבל מתוך מנהרה בדרום הרצועה ופוצץ עצמו ליד כוח גבעתי. הפיצוץ גרם למותם של רב-סרן בניה שראל וסמל-ראשון ליאל גדעוני, וסייע גם - לפחות על פי מידע ראשוני - לחטיפת גולדין על ידי מחבלים אחרים.

 

שעות לאחר התקרית, הודיעה הזרוע הצבאית של חמאס כי אין בידיה מידע על הקצין החטוף. "איבדנו קשר עם אחת החוליות שלנו שנלחמה באזור שבו נעלם החייל", נכתב בהודעה, שפרסומה קושר בצורך לנטרל לחץ בינלאומי על הארגון. "ייתכן שהם נפגעו בקרב. אנחנו מעריכים שאם הם הצליחו לחטוף את החייל הוא נהרג".

 

עם צאת השבת, ביקרה משפחתו של גולדין את נסיגת כוחות צה"ל מהרצועה וקראה "לא להפקיר" את בנה, אולם במהלך הלילה קבע צה"ל את מותו. "הרב הצבאי הראשי, תת-אלוף רפי פרץ, שעמד בראש בית דין מיוחד שהוקם לצורך זה, קיבל את ההחלטה על פי ממצאים שהובאו משטח הלחימה ותוך התחשבות בשיקולים רפואיים, הלכתיים ושיקולים רלוונטיים אחרים", נמסר בהודעת דובר צה"ל. יעלון עצמו ביקר בבית המשפחה ובישר לה על ההחלטה. 

דובר המשפחה עמיחי אתאלי מסר כי "המשפחה בצער רב מודיעה שהיא מקבלת את החלטת הצבא ואת הקביעה שהדר, מפקד צוות בסיירת גבעתי, נפל בעת לחימה ברפיח. המשפחה מודה לכל עם ישראל על התמיכה. מועד ההלוויה יימסר בהמשך. אני מעביר את בקשת המשפחה לכל עם ישראל ולכל מי שיכול - להגיע ללוות את הדר בדרכו האחרונה".

 

המשפחה זכתה לחיבוק חם של מאות מפגינים שהגיעו אל ביתה בכפר סבא, שרו, רקדו והתפללו ברחוב. עם מסירת ההודעה על מותו שרו ספונטנית "עם ישראל חי" ואחר כך השתררה דממת עצב וחלק מהנוכחים פרצו בבכי.

 

סגן הדר גולדין ז"ל סגן הדר גולדין ז"ל

 

מוקדם יותר הגיעו לבית הוריהם של שלושת הנערים שנחטפו ונרצחו, אייל יפרח, נפתלי פרנקל וגיל-עד שער. אברהם פרנקל, אביו של נפתלי ז"ל, מסר הודעה בשם שלושת האבות לפני שנקבע מותו של הדר: "אנחנו יחד איתם בשעות הלא פשוטות שהם עוברים".

 

הדר גולדין התארס לפני הכניסה הקרקעית לרצועה. ענבל ועירית, אחיותיה של הארוסה עדנה ביקשו למסור בשם המשפחה תודה רבה לכל עם ישראל, "זה נותן כוחות לכל המשפחה. יש הרבה אמונה כרגע בבית. כשנכנסים לבית, אימא של הדר אומרת שהמוטו שלו זה שנשמח עכשיו. אנחנו מתפללים ומאמינים בקב"ה ובצה"ל". בין הבאים למפגן התמיכה גם גדי זילבר, תושב העיר: "אני מכיר את המשפחה ואת הדר. בניי מכירים את הדר, הוא הדריך איתם בבני עקיבא. באתי לכאן כדי לקרוא לממשלה ולצה"ל לא להפקיר את הדר. אנחנו מצפים שלא תהיה שום יציאה מעזה ללא הדר".

 

יעלון. קרוב משפחה רחוק יעלון. קרוב משפחה רחוק צילום: עמית שעל

 

"לא מפקירים אף ילד"

 

משפחתו של סגן הדר גולדין שנחטף בעזה צפתה אמש במסיבת העיתונאים של ראש הממשלה בנימין נתניהו ולאחריה נמסר שהם מבינים שיש דילמה מבצעית לגבי הוצאת הכוחות מהרצועה, "לא מוציאים את צה"ל מעזה עד שהדר חוזר הביתה", מסרו לפני שהגיעו לבית שר הביטחון, ראש אכ"א והרב הצבאי. ראש הממשלה לא יצר קשר עם המשפחה ביום שישי ולא בצאת השבת והמשפחה ציינה זאת.

 

"המבצע נמשך", הבהיר נתניהו במסיבת העיתונאים, "וצה"ל פועל בכל העוצמה כדי להשלים את יעדי המבצע - השבת השקט והביטחון תוך פגיעה משמעותית ביעדי הטרור. כוחותינו משלימים בשעה זו את הפגיעה במנהרות, הם נטרלו עשרות מנהרות עד כה. זה פוגע במערך אסטרטגי שהחמאס השקיע בו מאמצים במשך שנים. היכולת הזו הייתה מאפשרת לו לחטוף ולרצוח חיילים ואזרחים רבים על-ידי תקיפה בו זמנית דרך המנהרות".

 

בני משפחת גולדין התייצבו אמש בפני המצלמות וקראו לא להפקיר את בנם. ד"ר שמחה גולדין, אביו של הדר, אמר כי "לא ייתכן שצה"ל יפקיר לוחם בשטח וייסוג מעזה. אני מג"ד מילואים, עשייתי מילואים עד גיל חמישים. בני גנץ היה מפקד שלי ולא ייתכן שהוא ייתן הוראה לצה"ל לצאת כשיש חייל בפנים. אני לא מעלה בדעתי שצה"ל יפקיר לוחם שלו". חדוה, אמו של גולדין, דרשה "שמדינת ישראל לא תעזוב את עזה עד שהיא תחזיר את הילד שלי הביתה, שלא תפקיר את הילד שלי ולא תפקיר אף ילד שיצא להגן עליה". כאמור, הדברים נאמרו לפני שהמשפחה התבשרה על מות בנה.

 

צור, אחיו התאום של החטוף שלחם אף הוא בתחומי הרצועה, אמר כי "הדר נשלח על ידי המולדת להגן על תושבי הדרום. זה מי שאנחנו וזה מה שאנחנו נותנים למדינה. הדר הוא הדבר הכי חשוב למדינה הזאת עכשיו. חילצתי עשרות פצועים וגם לחמתי, הכול בשביל לומר להם שהמדינה והעם עושה הכול כדי שיהיו בחיים. להדר לא יהיה מה לדאוג, נעשה הכול בשבילו. אני צור איתן ועם ישראל איתי".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x