$
בארץ

ספקי חברת ההפצה "עטרת" שקרסה יישארו ללא 55 מיליון שקל

מבדיקה שערך המפרק הזמני שמונה לחברת הפצת המזון, שבעליה נמלט לחו"ל, הספקים לא יזכו לקבל את כספם בחזרה. הסיבה - כל נכסי עטרת משועבדים לטובת הבנקים

דוד רפאלי 12:0917.07.14

בשבוע שעבר קרסה חברת ההפצה עטרת והשאירה אחריה חובות בסך 55 מיליון שקל, רובו הגדול (כ-40 מיליון שקל) לבנקים. הבעלים של החברה, רו"ח עדי קדושים, ברח לחו"ל יום קודם לכן והורה לסגור את החברה ולפטר את כל עובדיה.

 

עטרת עסקה בהפצת מוצרי "המותג" לרשתות כמו רמי לוי, ויקטורי ומחסני השוק. "המותג" נמצא בבעלות חברת ברנד-פור-יו, ומגלגל מחזור של כ-300 מיליון שקל. ואולם "המותג" פועל כמתווך בין הספקים הקטנים לבין הרשתות, כאשר הספקים מכרו לעטרת, ועטרת מכרה לחנויות. לפני שהחלה להפיץ את "המותג", עסקה עטרת בייצור מיצים ממותקים, אך יחד עם הצמיחה של "המותג", צמחה גם עטרת.

 

סניף של רמי לוי בבני ברק (ארכיון). החברה סיפקה לרשת את מוצרי "המותג" סניף של רמי לוי בבני ברק (ארכיון). החברה סיפקה לרשת את מוצרי "המותג" צילום: יובל חן

 

לחברה מונה מפרק בתחילת השבוע, ולכלכליסט נודע שמבדיקה ראשונית שערך המפרק עולה כי ספקי החברה, אשר רובם נושים שאינם מובטחים (נושים ללא שעבודים על נכסי החברה), לא יזכו לקבל אף לא חלק מכספם בחזרה. זאת, משום שהיקף החובות של החברה לנושים המובטחים אשר יש להם שעבוד - קרי, הבנקים - עולה על שווי נכסיה. מדובר במכה כפולה ל-24 הספקים שעבדו עם עטרת, שרובם ספקים קטנים, אשר איבדו גם את כספם וגם את המפיץ שלהם. מדובר בחובות של מיליוני ומאות אלפי שקלים לספקים קטנים, ולא ברור האם יצליחו להתמודד עם הנזק.

 

ברנד-פור-יו מנסה כעת לאתר מפיץ חדש למוצרי המותג, אשר יהיה מסוגל להעמיד ערבות בנקאית לטובת הספקים בסך של כ-20 מיליון שקל - ואף בדקה כבר מספר אפשרויות.

 

בית המשפט המחוזי בלוד מינה היום את עו"ד רמי קוגן לכונס הנכנסים הזמני של הבעלים של עטרת, עדי קדושים. לחברה יש חובות של 75 מיליון שקלים – 60 מיליון שקל מתוכם לבנקים, הרוב לבנק דיסקונט, ו-15 מיליון שקל לנושים רגילים. על נכסי המקרקעין של החברה נרשמו שיעבודים לגופים חוץ בנקאיים. על פי דו"ח של משרד חקירות פרטי שהוצג היום לשופט יחזקאל קינר, בעלי החברה עדי קדושים עזב את הארץ.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x