$
בארץ

רשות החברות רוצה לסלק את חיים כץ מהתעשייה האווירית

מנהל הרשות אורי יוגב דורש מהחברות לגבש בתוך חודש נוהל להסדרת חופשות ללא תשלום שיגביל את אורכן לשנה. כיום אין הגבלה בנושא, וכפל הכובעים של העובדים בחל"ת ממושכת - ובהם ח"כ חיים כץ מהליכוד - עלול להביא לניגוד עניינים

עמרי מילמן 07:0517.07.14

מנהל רשות החברות הממשלתיות אורי יוגב שיגר השבוע מכתב שבו הוא דורש מהחברות לגבש בתוך 30 יום נוהל להסדרת מדיניותן של חופשות ללא תשלום. כיום לרוב החברות הממשלתיות כלל אין נהלים בנושא, וחלקן מאשרות חופשות ללא הגבלת זמן.

 

בחופשה ללא תשלום המעסיק שומר את התפקיד והתנאים הסוציאליים לאדם שבמקרים רבים עובד בפועל במקום אחר. בעייתיות אחת שעולה מהסוגיה היא שלעובד מסוים נשמרים תנאי ההעסקה, ואילו במצב דומה עובד אחר באותו מקום עבודה נדרש להתפטר. בעיה חמורה נוספת שעולה מחופשות ממושכות ללא תשלום היא שהן משמרות יחסי עובד־מעביד, וכפל התפקידים של העובד בחל"ת - זה שנשמר לו וזה שהוא מכהן בו בפועל - עלול להיות בניגוד עניינים.

 

  צילום: אוראל כהן, צילום מסך מיו טיוב

 

הדוגמה המפורסמת ביותר בהקשר זה היא חיים כץ, שנבחר ב־1999 לחבר כנסת מטעם הליכוד, ומאז ועד היום מצוי בחל"ת מהתעשייה האווירית ואף מכהן כיו"ר ארגון העובדים שלה. ואולם, כץ אינו היחיד. לפי רשות החברות, ישנם עשרות עובדי מדינה המצויים בחופשות ארוכות משנה; השיאנית היא יצרנית מערכות הלחימה רפאל, ש־25 מעובדיה בחל"ת ממושכת.

 

דוגמה ידועה נוספת היא של ראובן דין אל, שגריר ישראל באוקראינה ומקורבו של שר החוץ אביגדור ליברמן, שכבר ארבע שנים מצוי בחל"ת מתפקידו כסמנכ"ל בנמלי ישראל. יש לציין כי היציאה לחופשה הממושכת של דין אל אושרה בידי רשות החברות הממשלתיות (בתקופה שקדמה לכהונתו של יוגב) ובידי ועדת המינויים של נציבות שירות המדינה. עוד מקרה מפורסם הוא של גומא (גמליאל) חסין, שהורשע לאחרונה בהעלמות מס של כ־2.7 מיליון שקל, שבוצעו בזמן שהיה בחל"ת בת שמונה שנים מנמל אשדוד. חסין התפרסם אז בזכות תפקידו כמנהל מוזיאון נמל אשדוד, מוזיאון שלא הוקם מעולם, ומשום שנהג ברכב יגואר מפואר.

 

אורי יוגב, מנהל רשות החברות הממשלתיות אורי יוגב, מנהל רשות החברות הממשלתיות צילום: נמרוד גליקמן

 

במכתב ששיגר יוגב הוא דורש כי כל דירקטוריון של חברה ממשלתית יאשר מנגנון לדיון בבקשות חופשה ללא תשלום ולאישורן, מנגנון שבמסגרתו יפורטו העילות לאישור חופשה ופרקי הזמן המקסימליים שיינתנו בהתאם לכל עילה. הרשות עצמה מתנגדת לאישור חופשות ללא תשלום לתקופה ארוכה משנה.

 

עוד מציעה הרשות לקבוע רף מינימלי של שנות ותק בחברה, שמתחתיו לא יאושרו בקשות לחל"ת. הרשות דורשת כי הסדרת החופשות תחול גם על עובדים שמצויים כבר היום בחל"ת ודורשת לקבל מכל דירקטוריון דיווח שנתי על העובדים המצויים בחל"ת בחברתו.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x