$
בארץ

מבצע "צוק איתן": יירוט מעל אשדוד, צה"ל תקף משגרים

אחרי בוקר שקט יחסית בעוטף עזה, תקף חיל האוויר משגרים מוטמנים ברצועה. רקטה אחת נפלה סמוך לבית בחוף אשקלון, שלוש אחרות יורטו ע"י מערכת "כיפת ברזל" באזור אשקלון ואשדוד. דיווח: מצרים פועלת להשגת רגיעה

ynet 10:3808.07.14

אחרי כמה שעות שקטות יחסית - התחדשה מתקפת הרקטות על הדרום. אזעקות נשמעו באשדוד, לכיש ובאזורים נוספים. רקטה אחת נפלה סמוך לבית ריק באזור חוף אשקלון, ולפחות שלוש נוספות יורטו על ידי מערכת "כיפת ברזל" באזור אשקלון ואשדוד. חיל האוויר תקף משגרים מוטמנים בצפון ובמרכז הרצועה. הפלסטינים דיווחו על פצועים. על פי העיתון "אל-יום א-סאבע", שנשען על גורמים פלסטיניים, מצרים פועלת בקדחתנות למנוע הסלמה בין חמאס וישראל. רגיעה פוטנציאלית תכלול, על פי הדיווח, הפסקת ירי רקטות של חמאס והפסקת התקיפות הישראליות ברצועה.

 

שיגור גראד מעזה (ארכיון) שיגור גראד מעזה (ארכיון) צילום: איי פי

 

בתגובה למטחי הרקטות לעבר יישובי הדרום אמש תקף צה"ל הלילה 50 יעדי טרור ברצועת עזה, כחלק ממבצע "צוק איתן". גורם צבאי בכיר אמר כי בהתקפות נהרסו ארבעה בתים של פעילי חמאס, והותקפו גם 18 משגרים ו-10 מטרות תשתית. שלוש מהתקיפות התבצעו מהים והיתר מהאוויר, לשון ההודעה.

 

לפי דיווחים פלסטיניים 17 בני אדם נפצעו בתקיפות צה"ל, שלדבריהם התרחשו במשך קצת יותר משעה. עדי ראייה סיפרו לסוכנות הידיעות רויטרס כי בתקיפה בחאן יונס הופצץ בית שנהרס כליל, ומשרד הפנים הפלסטיני מסר כי המשפחה שגרה בבית קיבלה שיחת טלפון מקצין מודיעין ישראלי שביקש מהם לעזוב את הבית בגלל שעומדים להפציץ אותו. צה"ל עצמו הדגיש כי הרס הבתים יצא לפועל כחלק מנוהל "הקש בגג" - הודעה מוקדמת לדיירים כדי שיעזבו את המקום. אחרי התקיפה הנרחבת הזהירו בזרוע הצבאית של חמאס את ישראל מ"רעידת אדמה" ומהרחבת מעגל הפגיעה של הרקטות אם ישראל לא תפסיק את הפצצות הבתים. 

 

אמש: 30 רקטות נפלו בישראל תוך חצי שעה

 

אמש שוגרו רקטות ללא הפסק לעבר יישובי הדרום. אזעקות "צבע אדום" נשמעו ביישובים רבים, מערכת "כיפת ברזל" יירטה 13 רקטות - בין היתר מעל העיר אשדוד - והשאר נפלו בשטחים פתוחים. אזעקות נשמעו גם ברחובות, בנס ציונה, ביבנה ובמזכרת בתיה. אזעקת שווא נשמעה באזור ירושלים ומבשרת ציון. לראשונה מאז החלה ההסלמה הנוכחית נטלה הזרוע הצבאית של חמאס אחריות לירי. בסך הכול אותרו כ-30 נפילות בשטח ישראל בטווח של כחצי שעה.

 

הקבינט המדיני-ביטחוני התכנס אמש והשרים החליטו שלא להיגרר לפעולה רחבה, אך כן להגיב על הירי - בפעולות מהאוויר, ביצוע סיכולים ופגיעה בתשתיות. שר הביטחון משה יעלון הציג עמדה מתונה והצבא הציג שורה ארוכה מאוד של אפשרויות פעולה, כולל כניסה קרקעית אם יהיה צורך. ישראל עדיין משאירה פתח לרגיעה, אבל זה תלוי בחמאס. יש כוונה לפגוע בראשי חמאס לפי החמרת המצב. ראש הממשלה בנימין נתניהו נמנע מלקבל החלטות דרמטיות בישיבת הקבינט, והדיון היה ענייני. בדיון נאמר כי למרות הסכנה של תגובה חריפה, חמאס מנסה לגרור את ישראל לפעולה נרחבת. "הם נבנים מזה", אמר גורם מדיני. "חמאס מרוויח נקודות גם כשהוא נפגע".

 

ההסלמה הביטחונית בדרום הובילה להחלטת פיקוד העורף לאסור התקהלויות של יותר מ-300 איש, או פעילות קייטנות וגנים, בטווח של עד 40 ק"מ מהרצועה. החלטה זו מיושמת לראשונה מאז מבצע "עמוד ענן". הרשויות המקומיות במרחבי עוטף עזה, אשקלון, אשדוד ובאר שבע הונחו בנוסף לפתוח את המקלטים הציבוריים. לבד מאזור הדרום, נפרסה בימים האחרונים מערכת "כיפת ברזל" באתרים נוספים ברחבי הארץ.

 

חוזרים לממ"ד: "יש אווירת מלחמה"

 

תושבי הדרום שבו אמש לחיות תחת "כוננות ספיגה", וספגו מטחי רקטות ופצצות מרגמה ללא הפסק. "כבר כמה ימים שיש אווירת מלחמה באוויר ועכשיו זה הגיע. לכולם זה היה ברור וזה היה רק עניין של זמן", סיפר אלי רימון מאשדוד, אב ל-3 בנות. "שמענו את האזעקות והיירוטים, תוך שניות הרחוב התרוקן. אנחנו למודי ניסיון ויודעים מה לעשות. פינינו את חדר הביטחון בבית ופרסנו מזרונים, מתכוננים לגרוע מכל. הכי כואב לנו שזה קורה עכשיו, בחופש הגדול, כשהילדים אמורים לבלות ולהנות. אני מקווה שזה ייגמר מהר ונוכל לחזור לשגרה".

 

בבית משפחת כחלון באשקלון, סיגל ושני בניה הקטנים (9 ו-14), עברו לחדר הביטחון. "האמנתי שהמצב לא יידרדר ואולי תהיה הפסקת אש, אבל עכשיו ברור שזה רק הולך ומידרדר", סיפרה האם. "הפיצוצים מרעידים את הלב. הילדים מבינים, הם מדברים על זה בצורה חופשית. אנחנו גם לא מסתירים מהם יותר מדי. הסברנו שיש מלחמה ושהכי חשוב זה להתנהג כמו בוגרים ולרוץ לממ"ד כשצריך. אני לא יודעת מה יקרה בימים הקרובים אבל אם זה יימשך אנחנו ניסע מכאן צפונה כי בלתי אפשרי להיות סגורים בבית כל היום".

 

אבו מאזן: "אל תגררו את האזור להרס וחורבן"

 

אתמול תקף חיל האוויר משגרי רקטות מוטמנים בצפון רצועת עזה. בתום התקיפה, שנחשבת חריגה באופן יחסי משום שהייתה באור יום, הודיע הצבא כי "זוהתה פגיעה". במקביל דיווחו גורמי רפואה ברצועה כי ילד בן ארבע נפצע בינוני בתקיפות. בתקיפה אחרת הפציץ חיל האוויר מנהרת טרור בדרום הרצועה. זמן קצר קודם לכן התפוצצה רקטה ביישוב במועצה האזורית אשכול וגרמה לנזק ללול תרנגולות.

 

מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף יואב מרדכי, התראיין בערוץ אל-ג'זירה בשפה הערבית וקרא לחמאס להפסיק באופן מיידי את ירי הרקטות לעבר ישראל. הוא הדגיש כי הסלמה תגרור הסלמה ותגובה קשה מצד צה"ל. לדבריו, "חמאס החליט להמיט הרס על רצועת עזה במהלך חודש הרמדאן רק משום שהוא מעוניין לחמוק מבעיותיו הכלכליות והחברתיות".

 

זמן קצר לאחר מכן הגיבה התנועה לדברים ואמרה כי "שיגור הרקטות הוא תגובה טבעית על הפשעים הישראלים נגד העם הפלסטיני. על הכיבוש להבין את המסר. האיומים שלכם לא מפחידים אותנו, לא נקבל את התנאים שלכם, נגיב על הפשעים שלכם והעתיד לבוא יהיה גדול יותר אם לא תעצרו את הפשעים שלכם נגד עמנו". יו"ר הרשות אבו מאזן הגיב אף הוא וקרא לישראל "להפסיק את ההסלמה באופן מיידי ולהפסיק את התקיפות ברצועת עזה. אל תגררו את האזור לעוד הרס וחורבן".

 

אמש דיווחה הזרוע הצבאית של חמאס כי חמישה מאנשיה נהרגו בתקיפת צה"ל ברפיח שבדרום הרצועה, ואחר כך התברר שהם נהרגו כשהיו במנהרת טרור שנחפרה לכיוון ישראל. ארבעה בני אדם נוספים נפצעו, ופעיל נוסף נהרג בתקיפה במקום אחר. לעת ערב עברו המועצות האזוריות שדות נגב, שער הנגב וחוף אשקלון לנוהל עבודה במצב חירום, וכל מחלקותיהן יעסקו בנושאי חירום וחוסן בלבד. הבוקר הודיעה גם המועצה האזורית אשכול על מעבר שכזה.

 

"בימים האחרונים אנחנו חווים עליית מדרגה של ירי רקטות ומרגמות לאזורנו", אמר ראש המועצה האזורית שער הנגב אלון שוסטר. "נכון לרגע זה, אנחנו פועלים במצב של חוסר ודאות. בשלב זה, לא הוכרז על מצב חירום. עם זאת, היישובים שלנו, במיוחד הקדמיים וצמודי הגדר, חווים הסלמה ועלייה דרמטית באירועי הירי, באזעקות ובהפרה של שגרת החיים. זו מציאות שאי אפשר להתכחש לה, להשלכות שלה ולהשפעתה על כל אחד מאיתנו".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x