$
משפט

פרסום ראשון

נוחי דנקנר מבקש להגיע להסדר מינהלי בפרשת הרצת המניות באי.די.בי

בעל השליטה לשעבר באי.די.בי, שנערך לו שימוע בטרם הגשת כתב אישום באפריל, מנסה לשכנע את הפרקליטות להגיע להסדר שלא יכלול מאסר, אלא קנסות והרחקה משוק ההון

זוהר שחר לוי ותומר גנון 21:3411.06.14

איש העסקים נוחי דנקנר מבקש להגיע להסדר מינהלי עם הפרקליטות שיסיים את ההליך הפלילי נגדו. כך נודע ל"כלכליסט". פרקליטו של יו"ר אי.די.בי אחזקות לשעבר, שהוחלט להגיש נגדו כתב אישום בכפוף לשימוע בגין הרצת מניות החברה, הגיעו היום לפגישה במחלקת ני"ע בפרקליטות מחוז ת"א (מיסוי וכלכלה) על מנת להציג עמדה זו.

 

לדנקנר נערך באפריל שימוע בגין עבירות של תרמית בניירות ערך, הכנסת פרט מטעה בתשקיף, הפרת חובת דיווח ועשיית פעולה ברכוש אסור. פרקליטיו, עוה"ד גיורא אדרת ויפעת מנור-נהרי, טוענים כי חומר הראיות בתיק מגבש לכל היותר הפרות שניתן להגיע להסדר לגביהן במסגרת הליך מינהלי. הסנקציות שניתן להטיל על מפרי חוק בהליך מינהלי הן קנס כספי והרחקה משוק ההון.

 

על פי ממצאי חקירת רשות ניירות ערך, בימים שקדמו להנפקת מניית אי.די.בי אחזקות בפברואר 2012 שבה גויסו מהציבור 342 מיליון שקל, ביצעו בעלי חברת ISP, איתי שטרום, והברוקר עדי שלג עסקאות בהיקפים של עשרות מיליוני שקלים, וזאת כדי לתמוך בשער גבוה למניה ולשפר את סיכויי הצלחת הנפקה.

 

נוחי דנקנר נוחי דנקנר צילום: בשמת איבי

 

על פי החשד, דנקנר, שחשש מכישלון ההנפקה, רקם תוכנית תרמתית להריץ את מניית אי.די.בי אחזקות עם שטרום, וגם היה אחראי על מימונה. דנקנר ניסה לכאורה לנצל את מעמדו וקשריו מול הבנקים על מנת להשיג לשטרום מימון בהיקפים גדולים כדי שיוכל להריץ את מניות אי.די.בי. כך למשל צלצל דנקנר באחד מימי המסחר לבכירים בבנק הבינלאומי וביקש שיסייעו במימון של מיליוני שקלים לשטרום.

 

בנוסף חושדים ברשות שסמוך לסיום ההנפקה העביר דנקנר לשטרום 8 מיליון שקל כפיצוי על הפסדים שנגרמו לו כתוצאה מהמסחר במניות אי.די.בי. הכסף ניתן, כך על פי החשד, לאחר שמקורבים לדנקנר "חילצו", כלומר רכשו במחיר נמוך ממחיר השוק, מניות שרכש שטרום לפעולת ההרצה. 8 מיליון השקלים כיסו, לכאורה, חלק מההפסדים שנגרמו לשטרום.

 

סנגוריו של דנקנר, עוה"ד גיורא אדרת ויפעת מנור-נהרי, סירבו להתייחס. מהפרקליטות נמסר כי "טרם התקבלו החלטות ביחס לטענות שהועלו בשימוע, וממילא לגבי הגשתו של כתב אישום". 
בטל שלח
    לכל התגובות
    x