בארץ

בלעדי לכלכליסט

תנובה מבקשת פטור ממכס על אבקת חלב מיובש למרות עודפי אבקה במחסנים שלה

כך עולה ממסמכים שהגיש משרד הכלכלה לבג"ץ בתגובה לעתירה של תנובה, שטוענת שאי־מתן הפטור מפלה אותה מול שטראוס וטרה

תומר גנון 06:4705.06.14

תנובה דורשת ממשרד הכלכלה רישיון לייבא בפטור ממכס אבקת חלב מיובש שהיא קונה בזול בארה"ב בטענה שהיא עשויה להיקלע למחסור, זאת בשעה שהיא מחזיקה במחסניה עודפי אבקת חלב מתוצרתה. תוצרים אלה נמכרים בישראל בסכום הגבוה ב־40% מהמחיר בארה"ב. כך עולה ממסמכים שהגישו לבג"ץ שר הכלכלה נפתלי בנט ומשרדו לפני כשבועיים.

 

מסמכי משרד הכלכלה הוגשו במסגרת תגובה לעתירת תנובה להעניק לה את הרישיון, שנשלל ממנה השנה. החברה טוענת ששלילת הפטור מפלה אותה מול מתחרות כגון טרה ושטראוס, שזכאיות לפטור. שופט בית המשפט העליון יורם דנציגר העביר את העתירה לדיון בפני הרכב של שלושה שופטים.

 

משרדי תנובה בגלילות משרדי תנובה בגלילות צילום: צביקה טישלר

 

ראשית המאבק המשפטי, שהוא מבחן משמעותי ראשון בבג"ץ גם לפרק הקצאת המשאבים בחוק הריכוזיות, היא בחודש פברואר. בנט, באמצעות מנכ"ל משרדו עמית לנג, הודיע לתנובה על שלילת הפטור, שצפויה להגדיל את עלויות הייצור שלה במיליוני שקלים.

 

לדבריו, ההחלטה נובעת מרצונו של המשרד להפחית את יוקר המחיה. החלטתו נסמכת על חוות דעת של רשות ההגבלים העסקיים שלפיה לתנובה, מונופול במוצרי חלב, יש יתרונות תחרותיים רבים, ומתן הפטור יחזק אותה מול מתחרותיה וכך יעלה את יוקר המחיה.

 

מתגובת משרד הכלכלה עולה, כאמור, כי לתנובה יש השנה עודפים. לפי מכרז מאפריל שפרסמה מועצת החלב, הגוף שאחראי לתכנון וניהול משק החלב, היא מבקשת לקבל הצעות לרכישת אבקת חלב לשם יצואה מישראל.

 

"את אבקת החלב ייצרה תנובה", נכתב במכרז, "והיא מאוחסנת במחסניה".

 

הכמות המוצעת במכרז גבוהה - 1,008 טונות. לא כולה שייכת לתנובה, שהיא החברה היחידה בארץ שמחזיקה במתקן לייבוש חלב לאבקה. היא מחויבת לייבש גם למתחרותיה.

 

חלק מן הכמות במכרז שייך למחלבות אחרות. אלא שצריך לזכור שתנובה קולטת בכל שנה כ־70% מהחלב הגולמי בישראל, מה שהופך את הנתח שלה למשמעותי ביחס לחברות האחרות.

 

לפי משרד הכלכלה, מתוך אבקת החלב שתימכר בישראל תהיה תנובה זכאית ל־19.3 שקל מכל קילוגרם (כ־5.5 דולר) - מחיר שקבעה מועצת החלב ומפקח עליו משרד החקלאות. על אבקת החלב מארה"ב, לעומת זאת, משלמת תנובה 3.3 דולר לקילוגרם. "נראה כי לא רק שלתנובה אין חוסרים קשים כפי שטענה, אף יש לה עודפים גבוהים", נכתב לבג"ץ.

 

בתנובה סירבו להתייחס לדברים משום שמדובר בהליך תלוי ועומד בבג"ץ. גורמים הקשורים בחברה אישרו שהיא אכן מחזיקה השנה עודפי אבקת חלב, אך לדבריהם הדבר נכון לכלל הענף. התכנון של כמות החלב, הם אומרים, נמצא בידי מועצת החלב ולא בידי החברה. התעריף שבו נמכרת אבקת חלב בישראל ומפקח עליו משרד החקלאות, הם טוענים, רק מכסה את עלויות הייבוש של החברה. את הטענה שמאפשרים למחלבות לייבא אבקה בזול לישראל בשעה שאת עודפי האבקה מתוצרתן הן מוכרות במחיר גבוה, אמרו הגורמים, יש להפנות למדינה ולא לחברות.

 

במשרד הכלכלה סירבו להתייחס מפני שמדובר בהליך משפטי.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x