$
בארץ

עלייה של 14% במספר הלוביסטים בכנסת

לפי העמותה לדמוקרטיה מתקדמת, השנה נרשמו 138 שתדלנים שיכולים לפעול בכנסת - לעומת 121 אשתקד

רוני זינגר 18:5504.06.14

עלייה של 14% במספר הלוביסטים הרשומים בכנסת לעומת השנה שעברה: השנה נרשמו 138 לוביסטים במרשם הלוביסטים של הכנסת ואשר יכולים לפעול ברחבי הכנסת, זאת לעומת 121 לוביסטים בתקופה מקבילה שנה שעברה, כך עולה מבדיקה שערכה העמותה לדמוקרטיה מתקדמת, העוסקת בעיקר במעקב אחר פעילות הלוביסטים בכנסת.

 

מכלל הלוביסטים הרשומים, ניכרת עלייה גדולה בעיקר בנוכחות של לוביסטים המשתייכים לאחת מארבע חברות הלובינג הגדולות. עם זאת, מספר הלוביסטים הרשומים כמורשים בכנסת, לא מעיד כלל על גודלה האמיתי של כל חברה בה הם עובדים: כך למשל חברת פוליסי, חברת הלובינג הגדולה ביותר, רשמה רק שמונה לוביסטים מטעמה בכנסת, ואילו חברת הלובינג "גלעד יחסי ממשל ולובינג" שממוקמת מבחינת גודלה במקום השלישי או הרביעי מכלל החברות, רשמה בכנסת 15 לוביסטים מטעמה - לעומת 11 בשנה שעברה.

 

הכנסת הכנסת צילום: עמית שאבי

 

חברת הלובינג השנייה בגודלה, "גורן - עמיר" הוסיפה עוד שלושה לוביסטים מטעמה בשנה האחרונה ועלתה משישה לתשעה. חברת הלובינג "אימפקט" מחזיקה בכנסת שמונה לוביסטים, עלייה מהשישה שהחזיקה בשנה שעברה.

 

לא מעט מיתר הלוביסטים הרשומים בכנסת הם עורכי דין מהמשרדים המובילים בישראל - ש. הורביץ, גרוס קלינהדלר הלוי גרינברג ושות׳, ארדינסט-בן נתן, עמית פולק מטלון - כולם מחזיקים אישורים לפעילות שתדלנית בכנסת.

 

עוד מחזיקים באישורים כאלה משרדי הייעוץ התקשורתי של רונן צור, מוטי מורל, רימון-כהן, וכן ישנם כמה לוביסטים מטעם עצמם שלא ברור מרשימת הכנסת מטעם מי הם פועלים. כזה הוא למשל הלוביסט החדש זוהר יהושוע, שהיה עוזר פרלמנטרי של ח"כ זבולון אורלב ויו"ר ועד העוזרים הפרלמנטרים בכנסת, ולא צוין מטעם איזו חברה הוא פועל, אך באמתחתו כבר רשימה ארוכה של לקוחות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x