$
בארץ

הזיגזג של יש עתיד: הצביעו בעד הגדלת התקציב לחטיבה להתיישבות

חברי הסיעה בראשה עומד שר האוצר התנגדו בשבועות האחרונים להגדלת התקציב שישמש בין היתר לבנייה בהר חברון, אך היום בוועדת הכספים הם דווקא הצביעו בעדו. מה השתנה? לטענתם הם הבינו כי הכסף לא ישמש לבנייה כי אם ל"הרחבת התשתיות הקיימות"

רוני זינגר 13:1702.06.14

יש עתיד תומכת בהגדלת התקציב של החטיבה להתיישבות מ-180 מיליון שקל ל-339 מיליון שקל, כך עולה ממהצבעה שהתקיימה היום בוועדת הכספים (ב'). חברי האופוזיציה הופתעו מכוונתם של חברי יש עתיד להצביע בעד ההעברה, זאת לאחר שבשבועות האחרונים הם הכריזו כי לא יתמכו בבנייה מעבר לקו הירוק. 

 

ח"כ אראל מרגלית ביקש לדעת אם קיים הסכם בין יש עתיד לבית היהודי בנוגע להעברת הכסף לחטיבה ויו"ר הוועדה, ניסן סלומינסקי, מסיעת הבית היהודי, ענה כי "אין שום הסכם". ח"כ איילת שקד אמרה כי ההסכמה היחידה שיש היא "לעבוד למען עשייה בארץ ישראל".

 

חברת הכנסת איילת שקד (הבית היהודי) אישרה במהלך הדיון כי בין יש עתיד לבית היהודי יש הסכמה באשר להמשך עשייה משותפת. זאת לאחר שחברי יש עתיד הכחישו שיש הסכם. בהתייחס לשאלה ששאלה שפיר על קיומו של הסכם, ענתה שקד: כל הקואליציה מתקיימת על הסכמים.

 

כך או כך, הקואליציה נהנית מרוב אוטומטי בוועדה ועל כן, למרות נוכחות מאסיבית של האופוזיציה - הכסף צפוי לעבור.

 

אזור הר חברון אמור לקבל כמעט 15 מיליון שקלים, במקום 9 מיליון כפי שאושרו בתקציב המדינה. זו הסיבה העיקרית בעטיה חברי יש עתיד לא אישרו בשבוע שעבר העברות תקציב ליישובים מעלה אדומים, גבעת זאב ואריאל. עם זאת, היום, כאשר התבקשו לאשר את ההעברה גם להר חברון ביקש ח"כ בועז טופורובסקי מיש עתיד לדעת לאן עובר הכסף וקיבל תשובה כי מדובר בכסף עבור תשתיות והרחבה. כיוון שכך, אמרו ביש עתיד שאין להם בעיה עם העברת כסף עבור גידול טבעי ולכן הצביעו בעד.

 

טופורובסקי. בנייה לא, גידול טבעי - אין בעיה טופורובסקי. בנייה לא, גידול טבעי - אין בעיה

 

בנוסף טוענים ביש עתיד כי התנגדותם הייתה עקרונית ונבעה ממחסור בשקיפות בחטיבה להתיישבות, ומכיוון שסוכם כי בוועדת חוקה יתקיים דיון בנושא הרי שכעת אפשר לאשר העברת תקציב לחטיבה.

 

יו"ר הוועדה ניסן סלומינסקי (הבית היהודי) הביא מצדו כתגבורת את ראש החטיבה להתיישבות, דני קריצמן שדיבר בפנים חברי הוועדה. "אני מבין שעניין השקיפות מרגיז, אבל החטיבה היא לא בעלת עמדה אלא אנחנו עושים מה שהחוק מחייב אותנו", אמר הבוקר ראש החטיבה להתיישבות דני קריצמן, שהגיע להשתתף בדיון בוועדת כספים בו נידונה העברת תקציבית גדולה לחטיבה.

 

"החוק קובע שהחטיבה להתיישבות לא צריכה להיות שקופה ומסמכיה לא לפרסום. למרות זאת, יש לנו איש מיוחד שעוסק בחוק חופש המידע ואנחנו מזמינים את מי שרוצה לבוא ולראות כל מסמך שהוא רוצה. אנחנו נורא רוצים לספר מה שאנחנו עושים כי אנחנו מתגאים בזה. יש מבקר המדינה, יש מבקר פנימי ומבקרים אותנו מכל כיוון", אמר קריצמן ואילו ראש מרחב מרכז בחטיבה להתיישבות הוסיף ואמר: "תקציב החטיבה להתיישבות שקוף כאור היום, נמצא במחשבים וכל אחד יכול להיכנס ולראות לאיזה ספק משלמים ומתי ולבדוק". עם זאת הודה כי כאשר החטיבה התבקשה על ידי עמותה מסויימת לספק מידע, התנגדה לכך החטיבה וקיבלה גיבוי בבית המשפט העליון לכך שחוק חופש המידע לא חל עליה.

 

שקד. "אתם במפלגת העבודה שכחתם את הקיבוצים" שקד. "אתם במפלגת העבודה שכחתם את הקיבוצים" צילום: יאיר שגיא

 

ח"כ סתיו שפיר (עבודה) אמרה בדיון כי משנת 2012 גדל תקציב החטיבה להתיישבות ב-430% על כך השיבה ח"כ איילת שקד (הבית היהודי) בחיוך: "טוב מאוד. אתם פעם תמכתם בהתיישבות העובדים והיום כנראה שהקיבוצים והמושבים לא מעניינים אתכם". על כך ענתה שפיר כי "הגידול כולו היה עבור תקציבי ההתנחלויות ולא במושבים או בקיבוצים. אתם שכחתם ממדינת ישראל. יש רק שטחים". על כך ענתה שקד: "אתם במפלגת העבודה שכחתם את הקיבוצים". דני קריצמן הצטרף לדיון הסוער ואמר: "העיכוב שלכם בהעברת הכסף מונע עזרה למשגב עם ומנרה".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x