$
בארץ

לפיד: "שר אוצר לא צריך להיות כלכלן אלא לדעת להיאבק על סדרי עדיפויות"

בכנס לשכת עוה"ד באילת אמר שר האוצר כי "אסור להעלות מסים. לא נפגע בהכנסה הפנויה של האנשים". עקץ את הנגידה: "בנק ישראל שינה את תחזית הצמיחה שלו 4 פעמים בחודשים האחרונים"

משה גורלי 11:1227.05.14

"שר אוצר לא צריך להיות כלכלן אלא לדעת להיאבק על סדרי עדיפויות נכונים. אבל אני לומד, למרות שמישהו אמר לי 'על חשבוננו אתה לומד'", כך פתח שר האוצר יאיר לפיד את דבריו בכנס לשכת עורכי הדין באילת.

 

את לפיד ראיין יועז הנדל.לפיד התייחס לעימות עם שר הביטחון בוגי יעלון, עימות שמייצר תחושה ש"מבוגר אחראי לנוכח מלחמת ההכפשות". לפיד: "כל מי שנמצא בצבא מזהה שומנים, מזהה מקומות שניתן לקצץ בהם. לאימונים אני מוכן לתת, ללוחמים אני מוכן לתת יותר, אבל יש את הפנסיות, את אגף השיקום, את הקריה שיושבת על הנדל"ן השני היקר בעולם אחרי הונג קונג.

 

"בוגי יעלון ובני גנץ הם אנשים ערכיים ואכפתיים שמנהלים את הוויכוח מנהמת ליבם. אבל גם יעל גרמן שואלת אותי 'איפה יש יותר הרוגים'? ושי פירון מבקש ממני להגביר את הסיכוי להביא תלמידים ל-8200. להגיד 'אוי ואבוי' ולקבל עוד כסף, זה לא דרך לנהל תקציב. כל השרים עומדים בתקציבם וגם משרד הביטחון צריך לעמוד בתקציבו. אין על אף גבול חטיבת שריון שמאיימת עלינו".

 

יאיר לפיד וקרנית פלוג (ארכיון) יאיר לפיד וקרנית פלוג (ארכיון) צילום: עמית שעל

 

למה נתניהו לא נותן לך גיבוי?

"הוויכוח הוא תקשורתי. לא בכל דבר אתה מערב את ראש הממשלה. בסוף זה יגיע לשולחנו. כרגע לא התעורר צורך. אתה רואה ששנותיי בתקשורת עומדות לי כשאני לא רוצה לענות לך".

 

יש איזו טעות שאתה מצטער עליה?

"ספגתי ביקורת מוצדקת על העלאת מס הכנסה שחזרנו ממה, אבל העדפתי לתקן מאשר לדבוק בטעות".

 

לפיד התייחס גם לוויכוחים עם הנגידה קרנית פלוג ובנק ישראל, בעיקר על הגדלת הגירעון. "בנק ישראל שינה את תחזית הצמיחה שלו 4 פעמים בחודשים האחרונים", עקץ לפיד והוסיף: "אסור להעלות מסים, אנחנו מנסים להגדיל הכנסות, למשל במלחמה בהון השחור. לא נפגע בהכנסה הפנויה של האנשים. הממשלה צריכה להוציא פחות, אבל עם הגירעון יש לנו 'שפיל', מרחב תמרון, שמטרתו להגדיל את ההכנסה הפנויה".

 

המשא ומתן נכשל. יש לך פיתרון אחר?

"אין פתרון זולת שתי מדינות לשני עמים יש רק את האופציה הזאת. כל דבר אחר יוביל למדינה דו לאומית ואני ציוני ולא מוכן שזה יקרה. אני לא אומר את המילה שלום אני מדבר על היפרדות. לפנות 80 אלף מתנחלים זה יטלטל את המדינה והמדינה לא תהיה אותו דבר. זאת תהיה הקריעה הכי גדולה שהייתה במדינה מאז 1973. אנחנו נצטרך לפתור דברים

באופן ארוך וכואב כי אין דרך אחרת".

 

על השוויון בנטל אמר: "כבר השנה אנו מעל היעדים שהצבנו לגיוס והוצאנו 28,000 חרדים לשוק העבודה. השנה סגרנו הסכם בין 'מעיין החינוך התורני' למשרד החינוך וכל הלומדים ילמדו לימודי ליבה, מתמטיקה ואנגלית. זה הישג גדול. אבל הדבר החשוב האמיתי שקרה כאן הוא שהריבון חזר להיות ריבון, שאנו אומרים לחרדים אלו הערכים שלנו ועליכם לקבלם".

 

על המעבר מעיתונות לפוליטיקה: "אני מנהל היום חיים מלאי משמעות, כיוון שאני יכול להזיז דברים שאני מאמין בהם. לפעמים זה מצליח יותר או פחות, אבל בהחלט אני לא מתגעגע לימים שבהם רק כתבתי. ומעניין עד כמה מהר התחלתי להתלונן על העיתונאים. אני רוצה להחזיר לפוליטיקאי את כבוד המקצוע".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x