$
בארץ

כיל על ששינסקי: "מקפיאים מיידית את ההשקעות בישראל עד למסקנות הסופיות"

בכיל הגיבו בחריפות לפרסום מסקנות הביניים של ועדת ששינסקי ולפיהן יוטל מס רווחי יתר של 42% על החברה מ-2017: "טעות קשה שתאלץ אותנו לעצור את ההשקעות בישראל בגובה של יותר מיליארד דולר לטובת הגברת הפעילות בחו"ל"

תומר גנון 19:3918.05.14

"מסקנות הביניים של ועדת ששינסקי הן טעות כלכלית וחברתית קשה, שתאלץ את כיל לעצור את רוב השקעותיה בישראל, תכפה עליה להתרכז בצמצום הוצאות ובהפחתת הפעילות בישראל לטובת הגברת הפעילות במפעלי החברה בחו"ל לצד השקעות חדשות בחו"ל", כך מסרה הערב (א') כיל בתגובה חריפה למסקנות הביניים של הוועדה לבחינת חלקה של המדינה במשאבי הטבע, בראשות פרופ' איתן שישנסקי.

הוועדה המליצה להטיל על כיל מס רווחי יתר של 42% ותמלוג אחיד של 5% החל משנת 2017. בתקופת המעבר עד החלת החוק, ממליצה הוועדה לגבות מכיל תמלוגים בשיעור 10%, במקום שיעור משתנה של 2%-10% - תלוי במשאב.

 

מפעל של כיל בים המלח מפעל של כיל בים המלח

 

"יישום ההמלצות עלול להביא לפגיעה אנושה ביכולתם של מפעלי כיל בישראל להתחרות בשווקים הבינלאומיים, בהם היא מתמודדת מול חברות שמשלמות שיעורי מיסוי נמוכים בהרבה", נמסר מהחברה. "היתרון התחרותי של האשלג והברום בים המלח יחוסל בנוסף להחמרה בתחרותיות הנמוכה ממילא של פעילות הפוספט בנגב. המשמעות - צמצום פעילות כיל בישראל ופגיעה קשה בתעסוקתן של 30 אלף משפחות בנגב. אם יאומצו המלצות ועדת ששינסקי יהווה הדבר הפרה יסודית, הן של הסכם הזיכיון, והן של הסכם הקציר והעלאת התמלוגים משנת 2012, ובכוונת כיל למצות את כל זכויותיה המשפטיות".

 

עוד נמסר מהחברה: "כיל הודיעה היום על הקפאה מיידית של כל תוכניות ההשקעה של החברה בישראל המסתכמים ביותר ממיליארד דולר, וזאת עד להתבהרות התמונה הסופית של מסקנות הוועדה והשפעתן על החברה. בנוסף, כיל תכין תוכנית לצמצום הוצאות ועלויות הנובעות מהחלטתה לצמצם את השקעותיה בישראל ומתוך כוונה להקטין את השפעות הגדלת תשלומיה למדינה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x