שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

הקדשה אישית של הרצל נמכרה ב-235 אלף שקל

בהקדשה של חוזה המדינה משנת 1900 לתושב וינה נכתב: "מי שאין לו רעיון שעבורו הוא מוכן למות, אינו ראוי לחיות". ההקדשה נמכרה במחיר שהוא כמעט פי 10 ממחיר הפתיחה שלה

כתב כלכליסט 18:0318.05.14

הקדשה אישית של הרצל משנת 1900 נמכרה בסוף השבוע שעבר בסכום דמיוני של 235 אלף שקל. בהקדשה – אשר נכתבה עבור תושב וינה שהרצל, ככל הנראה, לא הכיר – כתב חוזה המדינה, בגרמנית: "מי שאין לו רעיון שעבורו הוא מוכן למות, אינו ראוי לחיות" והוסיף את חתימתו. ההקדשה מעוררת ההשראה נמכרה למעשה במחיר שהוא כמעט פי-עשרה ממחיר הפתיחה שלה, אשר עמד על כ-24 אלף שקל.

 

ההקדשה האישית שנכתבה על ידי הרצל ההקדשה האישית שנכתבה על ידי הרצל

 

פרי עטו זה של הרצל נמכר במסגרת מכירה של פריטים הקשורים להרצל ופריטי ציונות שהתקיימה בבית המכירות הפומביות 'קדם' בירושלים. רוכשה של ההקדשה בחר לשמור על אנונימיות. עם כי בבית המכירות היו מוכנים לספר כי הרוכש איננו תושב ישראל.

 

פריטים נוספים הקשורים להרצל שעמדו למכירה באותה ההזדמנות היו, בין היתר: תמונה מקורית מילדותו של הרצל, עותק מהמהדורה הראשונה של ספרו המפורסם "מדינת היהודים", ותמונתו של הרצל נואם בקונגרס הציוני השישי. סך מחירי הפתיחה של הפריטים הקשורים להרצל עמד במכירה על 90 אלף שקל. סך מחירי הסגירה של הפריטים עמד על 365 אלף שקל – סכום המשקף עלייה של למעלה מ-300%.

 

הקדשתו של הרצל אשר גנבה את ההצגה במכירה, נמצאה בתוך אלבום של הקדשות שאסף אוסטרי תושב וינה בשם זיגמונד מילך. באלבום הקדשות נוספות של גיבורי התרבות מאותה תקופה, ביניהם הסופר הרוסי לב טולסטוי, המלחין האיטלקי ג'וזפה ורדי, שחקני התיאטרון האוסטרי הלאומי ה'בורגתיאטר' ועוד.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x