בארץ

פרסום ראשון

ביהמ"ש הטיל עיקול של 380 מיליון שקל על נכסי חברת החשמל המזרח ירושלמית

העיקול הוטל לאחר בקשת תביעה שהגישה חברת החשמל בתחילת החודש, בעקבות חובות של הרשות הפלסטינית בהיקף של כ-1.5 מיליארד שקל

ליאור גוטמן 12:1915.05.14

שופט בית המשפט במחוזי ראובן שמיע הטיל הבוקר (ה) עיקול על סך 380 מיליון שקל על כספי חברת החשמל המזרחי ירושלמית, כך נודע ל"כלכליסט". העיקול הוטל לאחר בקשת תביעה שהגישה חברת החשמל רק בתחילת החודש על סכום יותר גבוה, וזאת בעקבות חובות של הרשות הפלסטינית לחברת החשמל בהיקף של כ-1.5 מיליארד שקל.

 

העיקול הוטל על נכסי החברה, שמשמשת כמתווך שמעביר חשמל מתחנות הכוח שבשטח ישראל ללקוחות שונים במזרחי ירושלים ובגדה.

 

אילוסטרציה. חובות של 1.5 מיליארד שקל אילוסטרציה. חובות של 1.5 מיליארד שקל צילום: יוסי וייס

 

העיקול הוטל על כל נכסי חברת החשמל המזרח הירושלמית פרט לחשבונות עובר ושב של החברה. לחברה יש זכות ערעור של 7 ימים על הבקשה.

 

חברת החשמל המזרח ירושלמית קיימת עוד לפני קום המדינה והבעלות עליה עברה מהבריטים לירדנים ומאז לרש"פ. עיקר החוב נחלק לשניים וחלקו נובע מאי תשלום בשל סיבות פוליטיות וחלקו בשל טענות על אי יכולת לשלם בשל מחסור בכסף אצל הלקוחות.

 

על פי ההערכות, חברת החשמל המזרחי ירושלמית תערער על ההחלטה בשל הטענה שהיא משמשת כ"צינור", כלומר גוף שאינו מייצר חשמל בעצמו אלא רק מחלק אותו ללקוחות מבלי יכולת לגבות פיסית את כל החשבונות של החייבים באזורי הגדה או ברצועת עזה. לפיכך, חברת החשמל המזרח ירושלמית מספקת את החשמל בפועל מבלי שיהיה לה מגע ללקוחות ולפיכך היא לכאורה קרבן פוליטי שנקלע לסכסוך מסחרי.

 

אם לא די בכך, חברת החשמל שלחה אתמול מכתב לרשות החשמל בבקשה לנתק חייבים. בשלב זה לא ברור מדוע רשות החשמל היא הנמען לבקשה מסוג זה מאחר ולפי יו"ר חברת החשמל יפתח רון טל מדובר בהחלטה פוליטית שנמצאת בסמכות רה"מ נתניהו.

 

מחברת החשמל המזרח ירושלמית נמסר בתגובה כי "התביעה והעיקול שהתבקש במסגרתה, על סך של למעלה מחצי מיליארד שקל, הוגשו במהלכו של משא ומתן שהתקיים בין הצדדים מזה מספר חודשים ואשר הופסק עקב כשלון המו"מ המדיני. מטרתם לרפות את ידיה של חברת חשמל מזרח ירושלים ולהפעיל עליה לחץ פסול. חברת החשמל מאיימת בניתוק חשמל לצרכנים, ובכך היא משיתה על התושבים את מחיר כישלון המו"מ המדיני, שעה שחלק נכבד מתושבים אלה משלמים חשבונות חשמל כדת וכדין. העיקול שהוטל על ידי בית המשפט, ואשר חל על כלל נכסיה, עלול להביא לשיתוקה המוחלט של חברת החשמל מזרח ירושלים ולפגיעה קשה בכרבע מליון צרכנים אשר עלולים להיות מנותקים מחשמל, וזאת שעה שטרם התבררו כל העובדות הרלוונטיות ומקום בו הרשות הפלסטינית כמו גם שר האוצר וגורמים נוספים חשובים והכרחיים כלל לא צורפו להליך זה. לא היה כל שינוי במצב המשפטי או העובדתי שהצדיק את הגשת התביעה או את בקשות העיקול" .

 

חברת החשמל המזרחי ירושלמית מיוצגת על ידי עו"ד ענת קליין ומיכאל גינזבורג ממשרד גרוס, -קליין-הנדלר, חודק, הלוי גרינברג. חברת החשמל מיוצגת על ידי משרד עו"ד הרצוג-פוקס-נאמן.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x