שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

אייפקס וברייט פוד הגיעו להסכמות סופיות על עסקת תנובה

ברייט פוד תשלם לאייפקס כמעט מיליארד דולר ותיטול על עצמה את החלק היחסי מחוב של 1.9 מיליארד שקל לבנק לאומי ולבנק הבינלאומי של אפ.מש.תנ אחזקות - חברה המשותפת לאייפקס ולמבטח שמיר

גולן חזני 06:4915.05.14

הסכמות סופיות על עסקת תנובה הושגו אתמול בין ברייט פוד הסינית לקרן אייפקס, כך נודע ל"כלכליסט". החתימה הפורמלית צפויה להתבצע ביום ראשון הקרוב בנוכחותו של סמנכ"ל הכספים של ברייט פוד העולמית שיגיע ארצה במיוחד לשם כך ושל זהבית כהן, מנכ"לית אייפקס ישראל ושותפה בקרן. 

המגעים בין ברייט פוד לאייפקס התנהלו במשך כמעט שנה ונחשפו לראשונה ב"כלכליסט" באוקטובר 2013. את הקשר בין הצדדים יצר רו"ח ירדן זילבר, נציג פירמת רואי החשבון BDO בסין, עם השותף המנהל בפירמה ארז סופר.

 

ברייט פוד תשלם לאייפקס כמעט מיליארד דולר ותיטול על עצמה את החלק היחסי מחוב של 1.9 מיליארד שקל לבנק לאומי ולבנק הבינלאומי של אפ.מש.תנ אחזקות - חברה המשותפת לאייפקס ולמבטח שמיר. אפ.מש.תנ הוקמה כחברה ייעודית לרכישת תנובה; אייפקס מחזיקה בכ־70% ממניותיה ומבטח שמיר שבשליטת מאיר שמיר בכ־30%. ברייט פוד אמורה להיכנס לנעליה של אייפקס באפ.מש.תנ.

 

מפעל ברייט פוד בשנגחאי מפעל ברייט פוד בשנגחאי צילום: תומר ורון

 

אייפקס הפסיקה במקביל את ההכנות להנפקת החברה בבורסה בתל אביב, הנפקה שהיוותה אלטרנטיבה לכאורה למכירה, אולם לא הגיעה מעולם לשלבים מעשיים שמעבר להכנת תשקיף. גורמים בשוק החיתום אמרו כי אין זה אפשרי להוציא לפועל הנפקה עד סוף מאי.

 

העסקה היא לפי שווי של 2.5 מיליארד דולר לתנובה - פי 2.5 מהשווי שבו רכשו אייפקס ומבטח שמיר את השליטה בחברה ב־2007. אייפקס מחזיקה ב־56% ממניות תנובה, מבטח שמיר ב־21% והקיבוצים בראשות איציק בדר מגרנות בכ־23%. מאיר שמיר, בעל השליטה במבטח שמיר, צפוי לרכז בפועל את הפעילות של תנובה בארץ כסגן יו"ר החברה, וליו"ר ימונה דוקטור גואו בנהנג, נשיא תשלובת החלב של ברייט פוד.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x