$
בארץ

יאיר לפיד: "זה לא סוד שיש ויכוחים, אבל אורי אריאל הוא שותף"

בריאיון לגלי צה"ל התייחס לפיד גם לפרסום בכלכליסט ולפיו חמ"ל הדיור שחרר 77 אלף דירות לבנייה: "זה פרויקט משותף שלי ושל אריאל". על אולמרט: "חשוב שידעו שבישראל איש אינו עומד מעל החוק"

רוני זינגר 12:2814.05.14

שר האוצר יאיר לפיד התראיין הבוקר (ד') לגלי צה"ל. בשיחה חזר לפיד על התנגדותו לדחיית הבחירות לנשיאות וטען כי אין מאבק אמיתי מול שר השיכון אורי אריאל, שאותו כינה "שותף שלי".

בנוגע למחלוקת עם שר הבינוי והשיכון אורי אריאל בנושא הפטור ממע"מ, הושמעו דברים שאמר אריאל השבוע לאחר שהיועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, אישר את הקריטריונים לזכאי לפטור. על כך השיב לפיד: "קודם כל יש כמה מאות של דירות כאלה. היו גם בשנה שעברה. ב' כל המהלך שלנו מיועד להוריד את מחירי הדיור. כשמחירי הדיור אכן יורדים ואז גם ירדו מחירי הדירות הזולות יותר. יש ביישובים חרדים בעיקר , אתה יודע, אלעד, ביתר עלית, מקומות כאלה. יש דירות זולות בהיקפים האלה, פחות. אני לא הסתרתי לרגע. זה כמו השוויון בנטל, אנשים ששירתו ותרמו למדינה יהיו זכאים ליותר הטבות. אנשים שלא משרתים ואנשים שלא הולכים לצבא, לא יהיו זכאים ליותר הטבות, אלא פחות הטבות". 

 

שר האוצר יאיר לפיד. "לאורי אריאל יש מניות וקרדיט, לפעמים יותר מאשר לי" שר האוצר יאיר לפיד. "לאורי אריאל יש מניות וקרדיט, לפעמים יותר מאשר לי" צילום: נמרוד גליקמן

 

בנוגע למחלוקת עם אריאל, הוסיף לפיד: "יש לי ויכוחים עם אורי אריאל, זה לא סודי. אבל בסוף אורי אריאל שותף שלי. אני יו"ר קבינט הדיור. הוא שר השיכון והדיור. הכל, כל הדבר הגדול הזה של לחלץ את ישראל ממשבר הדיור שלה, זה קורה עכשיו. נעשה ביחד. יש לו מניות וקרדיט על זה לא פחות, לפעמים יותר מאשר לי. זה יהיה מע"מ אפס. זה יהיה מחיר מטרה. זה דבר שאנחנו עובדים עליו ביחד. יש פתירת חסמים".

 

כפי שנחשף הבוקר בכלכליסט, בחצי השנה האחרונה פעל חמ"ל הדיור של הממשלה להסרת חסמי תשתית שמעכבים בנייה למגורים. מנתונים שסיפק משרד האוצר לבקשת "כלכליסט" עולה כי עבודת החמ"ל שחררה לבנייה יותר מ־77 אלף יחידות דיור בתקציב כולל של כ־1.8 מיליארד שקל. על כך אמר לפיד הבוקר: "היום פורסם פעם ראשונה שנשחרר 77 אלף דירות לתוך שוק הדיור. זה פרוייקט משותף של שנינו. אז בתוך זה אתה יכול להגיד, הוא (אורי אריאל - ר"ז) חושב שהיה צריך לשים את הסכום לא ב-600 אלף, אלא ב-700 אלף, או 800 אלף. אבל על המטרה אנחנו מסכימים".

 

לפיד נשאל גם בנושא תקציב הביטחון, שבימים האחרונים החל שר הביטחון משה יעלון במאבק להגדלתו. לפיד נשאל האם לא יוסיף בסופו של דבר, כמו קודמיו, סכומים נוספים לתקציב הביטחון. "זה לא מלחמה ביני לבין בוגי יעלון. אין לי מלחמה עם מערכת הביטחון, בוודאי שאין לנו מלחמה עם חיילי צה"ל. מעבר לכל דבר אחר, המערכת צריכה לעמוד בתקציבה כמו כל משרד אחר. הרי לא יכול להיות שמשרדים ממשלתיים, ילכו, יעשו תקציב, יחתמו עליו ואז יודיעו שבעצם הם לא מסתדרים".

 

בתחילת השיחה נשאל לפיד אם דיבר עם ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, שאתמול נגזר עונשו במסגרת משפט הולילנד: "עוד לא דיברנו. אנחנו כמובן נדבר. אבל עוד לא הספקתי. הוא היה החבר הכי טוב של אבא שלי. תראה, זה סיטואציה לגמרי בלתי אפשרית, הרי אין איזה ספר הדרכה שאומר לך מה אתה עושה כשהחבר הכי טוב של אבא שלך מורשע. מצד אחד, אתה יודע, אותי חינכו שלחברים נאמנים בעיקר ברגעים הקשים - לא ברגעים הקלים. מצד שני, אני עומד בראש מפלגה שחרתה על דגלה נקיון כפיים בכל מחיר. זה חשוב שידעו שבמדינת ישראל איש אינו עומד מעל החוק".

 

בהמשך נשאל לפיד על ידי המראיין מדוע התמהמה עד שמסר את הודעתו בנוגע לדחיית הבחירות לנשיאות. על כך השיב לפיד: "היתה תחושה שיכול להיות שזו יוזמה שתרד בפני עצמה. היה הרבה זמן נסיון גישוש שלא מתגבש. הרי ברור שהמטרה כולה היתה נסיון סיכול אישי לרובי ריבלין".

 

כמו כן נשאל לפיד על העובדה שעופר שלח ממפלגתו לא יעמוד בראש ועדת חוץ וביטחון אך הוצע ליש עתיד לקבל את תפקיד סגן שר החוץ, על כך השיב לפיד כי "לא ניקח את התפקיד. סגן שר זה לא משהו שאתה נותן כפיצוי בגלל שלא קיבלת תפקיד אחר. זו לא התנהלות ראויה בעיניי".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x