שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
מחפשי עבודה

הייתם מוכנים לעבור לנגב בשביל עוד 3,700 שקל בחודש?

מנכ"לית קרן מיראז: "נושא התעסוקה מהווה חסם מרכזי במערכת השיקולים האם לעבור לנגב. לא רק שיש עבודה באזור, היא מאפשרת יותר, מתגמלת יותר ובסופו של דבר משתלמת יותר"

מעין מנלה 11:4914.05.14
אם היו מציעים לכם עוד 3,745 שקל בחודש בנטו - הייתם מוכנים לעבור לנגב? לפי קרן מיראז', אדם שמתגורר במרכז ומשתכר 10 אלף שקל בחודש ברוטו, יקבל תוספת משוערת לנטו בגובה של 3,745 שקל אם יעבור להתגורר באזור הנגב. החישוב, שזמין באינטרנט במסגרת קמפיין חדש של הקרן, כולל את הטבת המס המוצעת ליישובי הנגב על פי רשות המסים וכן עלות ממוצעת של שכירת דירה.

האם התוספת הזו של כמה אלפי שקלים בחודש יכולה לשכנע את אנשי מעמד הביניים שנאנקים תחת מחירי הדיור ויוקר המחיה במרכז להעתיק את מקום מגוריהם? לפי עו"ד נעמה דהן, מנכ"לית קרן מיראז', שני חסמים עיקריים שמונעים מאנשים לשקול את הנגב כאופציה, הדעה ש'אין עבודה בנגב' וגובה המשכורות, אינם תואמים את המציאות בשטח.

 

דימונה, יש עבודה בנגב? דימונה, יש עבודה בנגב? צילום: חיים הורנשטיין

 

"נושא התעסוקה מהווה חסם מרכזי במערכת השיקולים האם לעבור לנגב. לא רק שיש עבודה באזור, היא מאפשרת יותר, מתגמלת יותר, מתרחשת באווירה ייחודית ובסופו של דבר משתלמת יותר מאחר והיא מובילה להעלאה של רמת החיים בעשרות אחוזים. המשכורות בנגב לא נמוכות יותר. יש גם מספר חברות שנותנות משכורות גבוהות יותר בנגב כדי לתמרץ אנשים להגיע אליהן", היא אומרת. בשנה האחרונה פורסמו באתר Negev Jobs שהוקם ע"י היזם רוני קום ומלווה ע"י קרן מיראז', 3,000 משרות כאשר 50% מהן מיועדות לאקדמאים. נכון להיום ישנן כ-40 משרות פתוחות בתחום הההייטק באתר וכ-90 בתחום ההנדסה.

 

חלק גדול מה'תוספת' בנטו אליה מתייחסת קרן מיראז' בקמפיין מגיע מהטבות המס להן זוכים יישובים רבים בנגב. לפי רשות המסים תושבי מצפה רמון זוכים להנחה של 24% על הכנסה עד לתקרה של 157,680 שקל ותושבי דימונה וירוחם מקבלים הנחה של 19% במס הכנסה עד אותה תקרה. בישובים נוספים כגון אשלים, מרחב-עם וניצני סיני זכאים התושבים להנחה של 15% במס הכנסה.

 

החלק השני שמוזיל את עלויות המחיה בדרום לעומת המרכז הוא הדיור. לפי נתוני הלמ"ס לרבעון האחרון של שנת 2013, שכר הדירה הממוצע בגוש דן היה גבוה בכ-1,200 שקל מאשר בדרום. כך, בעוד שדירת 2.5 עד 3 חדרים בגוש דן עלתה בממוצע 3,376.5 שקל, על דירה כזו בדרום שילמו 2,243.1 לחודש. בתל אביב שכר הדירה הממוצע לדירה של 3.5 עד 4 חדרים היה 6,214 שקל לעומת 2,825 שקל בדרום.

 

"נסו אותנו, ואנחנו ננסה לעזור. כל מי שיש לו רצון לגוון, לעשות שינוי, אנחנו מבטיחים לפנות ולחזור לכל אחד באופן אישי לברר אם יש עבורו הזדמנות בנגב כבר עכשיו או בעתיד", אומרת דהן.

 

במכללה האקדמית אשקלון, גם כן מתמקדים בנושא התעסוקה ויקיימו השנה לראשונה יריד תעסוקה בו ישתתפו למעלה מ-30 חברות. בין החברות שהבטיחו את השתתפותן בית חולים 'אסותא', הסוכנות היהודית, חברת EDP, מפעל קרלסברג, משרד ראש הממשלה ועיריית אשקלון. מטרת יריד התעסוקה היא לגייס אקדמאים מאזור הדרום, גם כאלה ללא ניסיון תעסוקתי.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x