שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

בלעדי לכלכליסט

צים למדינה: ותרו על מניית הזהב ובתמורה נשיב פעילות מיוון לחיפה

חברת הספנות מנסה להשלים בימים אלה את הסדר החוב השני שלה, הכולל תספורת של כ־1.5 מיליארד דולר. לטענתה, מניית הזהב של המדינה בצים מקשה על סגירת ההסדר, ועלולה לגלגל את מלוא החוב של החברה לקופת האוצר

ליאור גוטמן 06:4714.05.14

חברת הספנות צים הודיעה למדינה כי היא מוכנה להחזיר את פעילות הספנות שלה מנמל פיראוס ביוון לנמל חיפה, בתמורה לוויתור המדינה על מניית הזהב שלה בצים. כך נודע ל"כלכליסט".

בנימין נתניהו בנימין נתניהו צילום: אוראל כהן

 

מניית הזהב של המדינה היא מעין "רשת ביטחון", שקובעת כי במקרה חירום או מצור ימי צים תמשיך לתת שירותי ספנות לישראל. צים, שנמצאת בבעלות החברה לישראל של עידן עופר (99%), טוענת כי אי־הוויתור על מניית הזהב יקשה עליה לסכם את הסדר החוב שעליה לבצע בשל חובותיה (השני בתולדותיה), מה שעלול לגלגל את מלוא החוב לקופת האוצר.

ההצעה של צים למדינה נשלחה השבוע במכתב שעליו חתום עו"ד החברה דוד שמרון, לתפוצה רחבה הכוללת, בין היתר, את משרדי האוצר והתחבורה, מנכ"ל משרד הביטחון דן הראל, המשנה ליועמ"ש אבי ליכט ובכירים במשטרת ישראל ובשב"כ.

 

מנכ"ל צים רפי דניאלי נמצא בימים אלו בלונדון כדי להשלים את הסדר החוב של החברה, שבמסגרתו צפויה להתבצע תספורת של כ־1.5 מיליארד דולר, שהם כ־50% מחובות החברה. צים מתפעלת (נכון לתחילת 2014) צי של 87 אוניות, מתוכן 24 בבעלותה, ארבע בבעלות משותפת ו־59 בחכירה.

 

שמרון כותב במכתבו כי במסגרת הסדר החוב המתגבש, צים מתכוונת למכור לבנקים שליש מהצי הקבוע שלה (שמונה אוניות), ולהפוך שליש נוסף ממנו לגרוטאות ברזל (גריטה) בתוך שנה וחצי מהיום.

 

עוד טוען שמרון כי "צים ניהלה מו"מ ארוך עם משרד הביטחון והגיעה להסכמה על מתווה ההסכם". עם זאת, במשרד לא מכירים הסדר מסוג זה ובתגובה לפניית "כלכליסט" הם מסרו כי "משרד הביטחון עם משרדי האוצר והתחבורה ורשות החברות הממשלתית מקיימים עבודת מטה אינטנסיבית לבחינת משמעויות הנושא ושמירת האינטרסים של מדינת ישראל. ממצאי העבודה יוגשו, עם סיומה, לשרים להחלטה".

 

שמרון נחשב למקורבו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, שבסמכותו (ובסמכות הממשלה שבראשותו) לוותר על מניית הזהב של המדינה בצים. בעבר אף ייצג שמרון את נתניהו ואת רעייתו בעניינים משפטיים ובתביעות שונות.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x