$
מחפשי עבודה

אוהבים את העבודה? תגידו תודה לאמא

מחקר חדש בארה"ב מצא שאנשים שיש להם קשר טוב עם האמהות נהנים מסיפוק רב יותר בעבודה וכן נוטים להיות מוצלחים יותר

שירות כלכליסט 23:2211.05.14
אנשים שיש להם קשר טוב והדוק עם האמהות שלהם, הם בדרך כלל אנשים שהקריירה שלהם אינה מתמקדת רק ברווח חומרי, כך עולה ממחקר חדש מאוניברסיטת מישיגן.

המחקר שערכו ויין בייקר וקת'רין דוקאס בדק את ההשפעה של הורים על חיי הילדים לאחר שהם עוזבים את הקן. החוקרים מצאו שאנשים מפתחים שלוש נטיות כלפי העבודה, ונוהגים לשמור על הנטייה לאורך כל הקריירה שלהם.

 

הסוג הראשון של אנשים, נוטה לעבר תגמול חומרי, שבא על חשבון סיפוק בעבודה. הקבוצה השנייה מגדירה עבודה כאמצעי להשגת מעמד חברתי, ואילו הקבוצה השלישית תופסת את מעשה העבודה עצמו כבעל משמעות ומטרה. עבורם, העבודה מגלמת את התשוקות שלהם ולעיתים מהווה מקור לעשיית טוב בעולם.

 

מחקר קודם, שעליו התבססו בייקר ודוקאס מצא שהקבוצה השלישית של אנשים נהנים מסיפוק גבוה יותר בעבודה ובחיים האישיים, לעומת האנשים בשתי הקבוצות האחרות. הם גם נוטים להיות מוצלחים יותר, בעיקר מכיוון שהם נאמנים ומשתפים פעולה היטב בתוך הצוות.

 

הקרבה לאם מספקת, לטענת החוקרים, מערכת עקרונות שמונעת מהאנשים להעדיף כסף או עבודה שלא מספקת אותם. לפיכך, החוקרים הסיקו כי המפתח להימנע מחיים של רדיפה אחר כסף וחוסר סיפוק בעבודה הוא פשוט קשר חם עם האם.

 

מסתבר שקשר חם עם האם הוא המפתח לקריירה מספקת מסתבר שקשר חם עם האם הוא המפתח לקריירה מספקת

 

אמהות שיש להן קשר טוב עם ילדיהן מגדלות אותם לרוב להאמין שעבודה צריכה להיות בעלת משמעות, ולכן אותם אנשים מוצאים קריירות שמעניקות להם סיפוק רב, זאת בנוסף לחיים אישיים מספקים. לפי ממצאי המחקר, אנשים תופסים את העבודה כחשובה רק במידה והאמא שלהם נתפסת בעיניהם כמודל חיקוי להתנהגות. הממצא המפתיע הוא שרק לאמהות יש את ההשפעה הזו, לאבות הייתה הרבה פחות השפעה, גם אם הם החזיקו בתפיסות ערכיות לגבי העבודה. עם זאת, אבות כן יכולים לפגוע בסיכויים של הילדים לחיות חיים מספקים. אבות שנתפסו כמתמקדים בכסף או במעמד, פוגעים למעשה ביכולת של הילדים לאמץ את הנטייה הערכית של האם.

 

המחקר נערך בקרב אנשים בשנות ה-30 לחייהם (כלומר שגדלו בשנות ה-80'), כך שיש לקחת בחשבון שנשים השתלבו מאז יותר במקומות העבודה ובתפקידים בולטים, עובדה שעשויה להגביר את ההשפעה שלהן על תפיסות העבודה של הדור הבא.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x