בארץ

חברת החשמל נגד הרשות הפלסטינית: תובעת תשלום חוב של 531 מיליון שקל

הסכום הנתבע הוא כשליש מסך חובות תושבי הגדה ורצועת עזה לחברת החשמל, הצומחים מדי חודש בכ-80 מיליון שקל. עד כה נמנעה הממשלה הנוכחית מקיזוז החובות מכספי המסים שישראל גובה עבור הפלסטינים

ליאור גוטמן 17:1908.05.14

חברת החשמל הגישה היום (ה') תביעה לבית המשפט המחוזי בירושלים בדרישת תשלום של 531 מיליון שקל מהרשות הפלסטינית. התביעה הוגשה כנגד חברת החשמל המזרח ירושלמית, היא החברה שרוכשת את החשמל מחברת החשמל ומוכרת אותו לתושבי הגדה.

הסכום הנתבע הוא כשליש מסך חובות תושבי הגדה ורצועת עזה לחברת החשמל, שצומחים בכ-80 מיליון שקל מדי חודש. לטענת חברת החשמל הסכום הנתבע מהווה רק את החובות שהצטברו עד אוקטובר 2013, אולם חברת החשמל שומרת לעצמה את הזכות להגדיל את היקף התביעה עד לסכום המקסימלי.

 

שכונת סילוואן במזרח ירושלים. התביעה הוגשה נגד חברת החשמל המזרח ירושלמית שכונת סילוואן במזרח ירושלים. התביעה הוגשה נגד חברת החשמל המזרח ירושלמית צילום: עמית שאבי

 

נושא החובות של הפלסטינים לחברת החשמל כבר נידון בחברה בחודשים האחרונים, מה שהוביל את החברה לשקול מחיקת חובות ואף לאיים בניתוק ובתביעות. למרות ההצהרות הגדולות, בחברת החשמל מודים בחצי פה שהסיכוי שהתביעה תסתיים במהרה הוא קלוש. חברת החשמל אינה יכולה לנתק את הפלסטינים מרשת החשמל כיוון שהצעד דורש החלטה של הדרג המדיני, שמעולם לא עשה זאת אפילו בזמן מבצע "עופרת יצוקה" בשל התגובה השלילית הבינלאומית שתתלווה למהלך.

 

למעשה, חברת החשמל ציינה בדו"ח השנתי שלה ל-2013 שהיא סיווגה כ-150 עד 200 מיליון שקל מחובות הפלסטינים כ"חובות מסופקים", כלומר כאלה שקיים חשש שהחברה לא תצליח לגבות אותם. ממשלת ישראל יכולה לקזז את הסכום מכספי המסים שישראל גובה עבור הפלסטינים, אולם המהלך בוצע רק בדצמבר 2012 ובזמן כהונתו של שר האוצר הקודם יובל שטייניץ. למרות שהרעיון לחזור על המהלך עלה לאחרונה ישראל חששה לבצע מהלך דומה בשל הטענה שמישהו מנסה לטרפד את ניסיונות האמריקאיים להביא להסכם בין ישראל לרשות הפלסטינית.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x