$
בארץ

עכשיו זה רשמי: ישראל תדווח על הכנסות של אמריקאים בישראל

ישראל מצטרפת ל-28 המדינות שחתמו על הסכם שמטרתו להאבק בהון השחור בארה"ב. ברשות המסים מקווים כי ההסכם יהפוך בהמשך לדו-צדדי ורשות המיסים האמריקאית תדווח גם על הכנסות של ישראלים בארה"ב

עמרי מילמן 11:3401.05.14

הסכם בין ישראל לארה"ב שמטרתו מאבק בהון השחור נכנס היום (ה') לתוקף. ההסכם שגובש בין משרד האוצר הישראלי לאמריקאי נועד ליישום הוראות חוק ה- foreign accounts tax compliance act, המכונה ה-FATCA. החוק האמריקאי נחקק כבר ב-2010, והוא אחד הכלים המשמעותיים של ארה"ב להאבק בתופעת ההתחמקות מתשלום מס באמצעות פתיחת חשבונות מחוץ לארה"ב. החוק מאלץ את כל הגופים הפיננסיים במדינות החתומות על ההסכם לדווח לרשות המיסים האמריקאית על חשבונות של אזרחים אמריקאים. מוסד פיננסי שלא ישתף פעולה עם הרשויות בארה"ב יהיה נתון לסנקציות שונות, ובניהן ניכוי במקור בשיעור של 30% מכל תשלום ממקור הכנסה אמריקאי. ישראל היא המדינה ה-29 אשר חותמת על ההסכם ומצטרפת למדינות המפותחות ובינהן בריטניה, קנדה, צרפת, גרמניה, שוויץ, יפן ועוד. למרות שההסכם נחתם רק עכשיו, המערכות הבנקאיות וכן רשות המיסים נערכות לו כבר יותר משנה, מתוך הבנה כי ישראל תכנס להסכם זה בכל מקרה.

 

ההסכם שנכנס לתוקף היום, הוא "הסכם שבמהות", כלומר הוא נכנס לפועל לאחר משא ומתן בין המדינות טרם נחתמו הדברים. בין משרדי האוצר סוכם כי הגופים הפיננסיים בישראל יעבירו את המידע המדובר לרשות המיסים הישראלית וזו תעביר את המידע לרשויות המס האמריקאיות פעם בשנה בכדי להקל על עבודת התיאום. עוד סוכם כי המידע שיעבור יהיה לא רק על חשבונות של אזרחי ארצות הברית, אלא גם על חשבונות של בעלי Green Crad, או בידי תושבי ארצות הברית או בידי ישות משפטית שיש בה לאמריקאים החזקה מהותית.

 

משמעות הדבר היא כי רשויות המס יהיו חשופות למידע שלא היה להן עד כה, מידע שיאפשר להן לנקוט בהליכים משפטיים בארצות הברית נגד תושבי ישראל. עם זאת, החתימה על ההסכם מקנה גם מספר הקלות, ביניהן פטור מדיווח לגופים שונים או לחשבונות בעלי מאפיינים המעידים כי קיים סיכון נמוך מאד להעלמת מס באמצעותם.

 

אילוסטרציה. בשלב הראשון ישראל תדווח על חשבונות של אזרחים אמריקאיים, אך בהמשך יתכן ותתגבש הסכמה לקבלת מידע על חשבונות של ישראלים בארה"ב אילוסטרציה. בשלב הראשון ישראל תדווח על חשבונות של אזרחים אמריקאיים, אך בהמשך יתכן ותתגבש הסכמה לקבלת מידע על חשבונות של ישראלים בארה"ב צילום: שאטרסטוק

 

הגופים הישראליים חייבים בדיווח מהיום

 

מבחינת החוק האמריקאי הגופים הפיננסיים בישראל כבר מחויבים למעשה בדיווח, כך שמטרת ה"הסכם שבמהות" היא בעיקר לעשות סדר בתהליך ולהקל על הגופים הפיננסיים בארץ. כמו כן, במידה ואכן תתממש האפשרות שרשות המסים האמריקאית תדווח על הכנסות בחשבונות של ישראלים בארה"ב זה יתן חיזוק לרשות המיסים במלחמתה בהון השחור ובהעלמות המיסים בארץ שמגיעים להיקף של כ-20% מהתמ"ג (כ-200 מיליארד שקל).

 

אחד ההישגים הגדולים של ארה"ב במהלך היה למעשה כיפוף המדיניות הבנקאית של שוויץ, שנחשבה עד כה לאי של סודיות עבור מחזיקי החשבונות בה. בעוד שבראשית החקיקה גורמים פיננסיים בעולם היו סקפטיים לגבי היתכנות המהלך של ארה"ב, ככל הנראה הבנקים בשוויץ וכן ביתר העולם חששו מסכסוך עם המשק הגדול בעולם, וכך למעשה הניעה תהליך של שיתוף מידע הודות חשבונות זרים במטרה להלחם במקלטי המס ובהונאות הבינלאומיות. בעוד הסכם ה-FATCA הוא בילטראלי בלבד (בין ארה"ב וכל מדינה) וכרגע הוא חד צדדי, בימים אלה מתרחבת אמנה מולטי-לטרלית בין מדינות אירופה בדבר שיתוף המידע הנ"ל, שככל הנראה גם ישראל תכנס אליה בהמשך.

 

הגופים הפיננסיים נדרשים להיערכות לשם העברת המידע שייאסףבאמצעות רשות המסים בישראל. לפרטים בעניין זה, הם יכולים לפנות לרו"ח יריב אבירם ברשות המסים בכתובת דוא"ל: yarivav@taxex.gov.il

 

המשנה לממונה על הכנסות המדינה שעמדה בראש צוות המו"מ, פרידה ישראלי: "הסכם שבמהות מעניק לישראל מעמד של מדינה שיש לה הסכם חתום עם ארצות הברית. ההסכמות שהתקבלו עם משרד האוצר האמריקאי יקלו על הגופים הפיננסים הנדרשים לספק את המידע אודות חשבונות של אמריקאים בישראל. בנוסף, תימנע הטלת סנקציות על גופים פיננסים אשר לא יכלו לציית להוראות ה –FATCA, ללא ההסכמות שהתקבלו עם משרד האוצר".

 

במערכת הבנקאית שוררת שביעות רצון מכך שהושג הסכם בין משרד האוצר, לבין משרד האוצר האמריקני בנוגע ליישום תקנות ה-FATCA.

 

מאיגוד הבנקים נמסר: "זהו צעד חיובי מאוד שימנע שיבושים משמעותיים במערכת היחסים הכלכלית בין ישראל לבין ארה"ב ויאפשר למערכת הפיננסית בישראל להמשיך ולתפקד ללא תקלות כחלק מהמערך הפיננסי הבינלאומי. ההסכם שהושג עם ממשלת ארה"ב יבטיח כי תהליך האיתור של לקוחות אמריקנים במערכת ההפיננסית הישראלית והמידע שיועבר אודותיהם, יתנהלו לפי הוראות הממשלה וייושמו תוך בקרה והנחיה של משרד האוצר, רשות המסים ויתר הרגולטורים הרלוונטים בישראל".

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x