בארץ

עובדי צים פתחו בשביתת אזהרה; מונעים כניסה ויציאה של אוניות החברה

העובדים דורשים שהמדינה תודיע כי היא אינה מוותרת על מניית הזהב בחברה, פעולה שלטענת העובדים תמיט אסון על החברה ועתידה

ליאור גוטמן 13:5709.04.14
כ-800 עובדי צים נטשו לפני שעה קלה את עמדותיהם ומשביתים את פעילות החברה למשך 24 שעות. הנימוק הרשמי - מדינת ישראל טרם החליטה האם היא מוותרת על "מניית הזהב" שלה בחברת הספנות, פעולה שלטענת העובדים תמיט אסון על החברה ועתידה. השביתה מונעת למעשה את כניסת ויציאת אוניות החברה לנמלים שונים ברחבי העולם לרבות בישראל.

 

 

אוניית צים אוניית צים צילום: אלעד גרשגורן

 

לטענת עובדי צים, אתמול (ג) נערכה ישיבה בין חברי מועצת העובדים להנהלת החברה שם נכח בין השאר המנכ"ל רפי דניאלי, שהצהיר שהחברה מתעקשת שהמדינה תוותר על מניית הזהב. באספת עובדים שנערכה הבוקר הוחלט כאמור על השבתת פעילות החברה ל24 שעות. כפי שפורסם ב"כלכליסט", צים הזהירה את המדינה שאם מניית הזהב שם לא תבוטל אזי המדינה תאלץ לספוג את חובה של החברה שנאמד במיליארד וחצי דולר. מניית הזהב של מדינת ישראל בחברה מקנה לה את האפשרות להטיל וטו על הוצאת כל פעילות החברה מישראל. המנייה נועדה להגן על האינטרסים של ישראל בעת מצור ימי או משבר כך שלפחות חברת ספנות אחת תקשר בין המדינה לשווקים זרים. בנוסף, מניית הזהב אחראית על הכשרת הדור הבא של הימאים, ולכן ביטולה חייב להעשות במסגרת החלטת ממשלה.

 

בתוך כך, נמל חיפה הודיע לפני כשבוע וחצי שלאחר מו"מ ארוך שניהלה הנהלת הנמל מול חברת צים לא נרשמה פריצת דרך, וצים תמשיך לבצע את פעילות העברת הסחורות שלה ("שטעון") דרך נמל פיראוס שביוון. צים העבירה את הפעילות לשם לפני יותר מחצי שנה ולאחר שטענה ששביתות העובדים בנמל חיפה מונעות ממנה להמשיך ולעבוד אולם מתחת לפני השטח צים ביקשה מנמל חיפה הנחות מחיר ודחיית חובות שהנמל לא יכל לעמוד בהן.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x