בארץ

המשקיעים הזרים מימשו בפברואר אג"ח ממשלתיות ב-500 מיליון דולר

תושבי חוץ השקיעו בפברואר סכום נטו של כ-300 מיליון דולר במניות ישראליות הנסחרות בבורסה של ת"א, בעיקר בחברות בתחום התרופות והתקשורת. במקביל, מימשו המשקיעים הזרים בתקופה זו כ- 150 מיליון דולר במניות ישראליות הנסחרות בבורסות בחו"ל

אמנון אטד 14:1006.04.14

נמשך הזיגזג החודשי בהשקעות של תושבי חוץ באגרות חוב ממשלתיות. בחודש פברואר מימשו המשקיעים הזרים בשוק האג"ח הממשלתיות הנסחרות בבורסה בארץ (עודף השקעות חדשות על מימושים) סכום נטו של כ- 100 מיליון דולר. זאת לעומת השקעות נטו של כ-30 מיליון דולר שבוצעו על ידם בחודש ינואר, ובהמשך למימושים נטו של כ-230 מיליון דולר בחודש דצמבר 2013. בכל השנה החולפת מימשו תושבי חוץ אגרות חוב ממשלתיות בסכום נטו של כ- 2.1 מיליארד דולר.

 

אילוסטרציה אילוסטרציה צילום: בלומברג

  

מנתונים שמפרסמת היום (א') החטיבה למידע ולסטטיסטיקה של בנק ישראל מתברר עוד כי במקביל למימושים בבורסה בארץ, מימשו תושבי חוץ בחודש פברואר כ-400 מיליון דולר באג"ח ממשלתיות הנסחרות בחו"ל. המימושים הגדולים יחסית בחו"ל באו ככל הנראה על רקע ההנפקה המוצלחת שביצע אגף החשב הכללי בחודש ינואר בלונדון, שבה הצליחה הממשלה למכור אגרות חוב בהיקף של 1.5 מיליארד יורו. בכל ההנפקות מסוג זה שביצעה הממשלה בשנים האחרונות התברר לאחר מעשה כי חלק גדול מהן נרכש בסופו של דבר על ידי משקיעים ישראליים. ככל הנראה תופעה דומה נרשמה גם הפעם, כאשר משקיעים זרים רכשו אג"ח ממשלתיות בהנפקה, ומכרו לאחר מכן חלק מהן למשקיעים ישראליים.

 

המימושים של המשקיעים הזרים בשנה החולפת באג"ח ממשלתיות התרכזו באגרות לא צמודות לפירעון בטווח זמן שבין 3 ל- 10 שנים, והם היו חלק מתופעה כלל עולמית של יציאת משקיעים משוקי אגרות החוב על רקע החשש, שהתממש בסופו של דבר, מביטול הדרגתי של תוכנית ההקלה הכמותית בארצות הברית. במסגרת ההקלה הכמותית רכש הבנק המרכזי של ארצות הברית מדי חודש אג"ח ממשלתיות בסכום של 85 מיליארד דולר. המשמעות של נסיגה מתוכנית ההרחבה היא עלייה בתשואות על אגרות החוב האמריקאיות לטווח בינוני וארוך, ובמקביל לירידה בשערי האג"ח בבורסה.

 

מהנתונים שמפרסם היום בנק ישראל מתברר עוד כי בחודש פברואר השקיעו תושבי חוץ סכום נטו של כ-300 מיליון דולר במניות ישראליות הנסחרות בבורסה של תל אביב, בעיקר בחברות בתחום התרופות והתקשורת. במקביל, מימשו המשקיעים הזרים בתקופה זו כ- 150 מיליון דולר במניות ישראליות הנסחרות בבורסות בחו"ל. ההשקעות הישירות נטו (השקעות שלא באמצעות רכישת מניות בבורסה) של תושבי חוץ בישראל באמצעות מערכת הבנקאות הסתכמו בחודש ינואר בכ- 500 מיליון דולר, והתמקדו הפעם בעיקר בחברות בענף הטכנולוגיה העילית.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x