$
ועידת הנגב 2014
ועידת הנגב 2014 גג עמוד

ועידת הנגב

נפתלי בנט: "ההזדמנות הגדולה ביותר לעסקים במזה"ת היא בנגב"

שר הכלכלה אמר את הדברים בוועידה הכלכלית המרכזית של כלכליסט בנגב. "מי שלא רואה מה קורה בנגב מפספס הזדמנות של החיים. יש כאן בהלה לזהב. זה לא חזון: הבסיסים כבר מוקמים, אנשים יורדים לנגב. זו לא ציונות, זו הזדמנות עסקית"

מאיר אורבך 10:0901.04.14

"לישראלי המצוי, הנגב בעבר היה שדה הניווטים בשירות הצבאי והקניון בדרך אליו. היום, כמנכ"ל ואיש עסקים לשעבר, ההזדמנות הכלכלית הטובה ביותר במזרח התיכון היא בנגב", כך פתח את דבריו שר הכלכלה, נפתלי בנט בוועידת הנגב של "כלכליסט". בדבריו הדגיש בנט את החשיבות הרבה של הוועידה הכלכלית הראשונה של הנגב.

 

צפו בשידור החי מהוועידה הכלכלית המרכזית של כלכליסט בנגב:

 


 

"בשנות ה-60 של המאה ה-19 היתה תנועה מערבה לזהב וזה מה שהביא את הדחיפה לחוף המערבי ואז סן פרנסיסקו וערים אחרות נוצרו. מי שלא רואה מה קורה בנגב מפספס הזדמנות של החיים. יש כאן בהלה לזהב. יש כאן כישרון של תושבי הנגב, ומי שלא מבין את זה מפספס את הזדמנות חייו. תעשו טובה לעצמכם - בואו לנגב".

 

שר הכלכלה, נפתלי בנט
שר הכלכלה, נפתלי בנט צילום: נמרוד גליקמן

 

בנט הכריז: "היום בוועדה הארצית תאושר עיר חדשה כסיף ממערב לערד, היום IBM שהמנכ"ל שלה ביננו מקימה מרכז מחקר עולמי לסייבר בבאר שבע שבשלב ראשון יעבדו בו עשרות דוקטורנטים שיהיה חוד החנית ו-KPMG- פירמת רואי החשבון - פותחת כאן משרד שלהם. זה לא רק ציונות אלא גם מהלך עיסקי חכם".

 

הסטארט-אפ של אברהם אבינו התחיל בב"ש

 

בנט המשיך: "מי שעשה את המכה הגדולה בבהלה לזהב היא חברת ליוויס, מנכ"ל החברה השתמש בקנבס ליצור ג'ינס לכל הפועלים. מה שיש בעמק אברהם שגובר על עמק הסיליקון זה היסטוריה של 3,750 שנה . באר שבע קרויה כך על שם השבועה של אברהם ויריביו שקיבע את הנוכחות היהודית במקום. אברהם היה עם אותו גן סטארט-אפיסט: הוא ניתץ את תפיסת האלילות והביא את תפיסת המונותאיזם. אנחנו משקיעים כאן מאות מיליוני שקלים על בד סודה סטרים מעורבים ברבע מיליארד שקלים שיוצרים עשרות אלפי מקומות עבודה".

 

העתיד נמצא בעסקים הקטנים

 

"אני רוצה לפנות לתושבי הנגב ולהסביר לכם מהי ההזדמנות . בישראל האיזון בין ירוק לבין קדמה הלכו למקום לא נכון. העיר כסף שיש התנגדות של הירוקים, זה בעיני לא נבון. זה שטח פתוח מערבית לערד. מה שיביא את הירוק לנגב זה אם נבנה ולא אם לא נבנה לכן אני חושב שהם טועים הירוקים. הכנסנו לממשלה הגיון מאז שאנחנו שם.

 

בכלל בישראל אי אפשר להסתמך רק על חברות ענק. פעם בגיל 22 ידעת שנכנס לחברה גדולה: צים או קופת חולים או בנק, לעבוד 40 שנה ולפרוש עם פנסיה טובה. העידן הזה נגמר לטוב ולרע. העידן שבו יש הבטחה הכל יהיה בסדר נגמר ולכן לצעירים ולא רק להם המהלך האסטרטגי הוא יזמות קטנה היא הקמת עסקים קטנים חדשים כל אחד ביוזמתו זה יכול מפעל קטן לגלידה וכל עסק אחר. מי שיכול ללכת ליזמות קטנה אנחנו פורסים לו שטיח אדום. רוב מקומות העבודה יווצרו על ידי זה שאדם בגיל 45 הקים עסק קטן. היום בירוחם יש חברה של 30 עובדים שמפתחים אפליקציות . חברות ענק לעתים קורסות ולאורך כל החיים אדם צריך לבנות עצמו לגמישות ולבנות לעצמו גמישות תעסוקתית.

 

במשרד הכלכלה הכפלנו פי 3 את כמות ההלוואות הקטנות שהענקנו - 2 מיליארד שקלים של הלוואות בערבות מדינה, כאשר 85% מההלוואה עלינו. מרכזים לחרדים, ערבים ולציבור הכללי. עובדים הרבה על הקטנת הביורוקרטיה החיבור של הנגב זה העתיד לכן הצעירים חייבים לקחת יוזמה. אל תלכו לחברה גדולה - קחו סיכונים. לא כל עסק יצליח. יש בעיה בתעסוקת בני 45 ומעלה. אני מכיר הרבה שהרימו עסק ושולטים בגורלם".

 

"לסיכום זה לא חזון, זה כבר קורה. הבסיסים מוקמים , אנשים יורדים לנגב. דמיינו איך נראת מפקדת ב-8200 וסמנכ"ל של חברה עסקית ושני סטודנטים נפגשים, כך נוצרת אווירה עסקית. אני לא מדבר ציונות, אלא על עסקים כאן. ההזדמנות הגדולה ביותר לעסקים במזרח התיכון בעמק אברהם בנגב".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x