בארץ

סכסוך העבודה בכיל מחריף: העובדים מפגינים נגד פיטורי מאות עובדים

העובדים מפגינים נגד כוונת החברה לפטר כ-23 עובדים ברותם אמפרט וחשש מפיטורים של מאות נוספים במסגרת איחוד שמתוכנן בין המפעלים השונים. לדברי הנהלת כיל, הסיבה לצורך בקיצוצים היא הירידה בהכנסות החברה וגידול בהוצאות עקב גזירות של הממשלה

מיקי פלד 12:5520.03.14
מאות מעובדי כיל מפגינים בשעה זו מול משרדי הנהלת החברה בתל אביב. העובדים מפגינים נגד כוונת החברה לפטר כ-23 עובדים ברותם אמפרט וחשש מפיטורים של מאות נוספים במסגרת איחוד מטות שמתכננת החברה בין המפעלים השונים. בשבועיים האחרונים אף נוקטים העובדים בעיצומים שונים, עד כדי הפסקה לפרקים של הוצאת המוצרים משערי המפעלים.
כיל הודיעה בסוף השנה שעברה על כוונה להתחיל בתכנית של שינוי ארגוני שכוללת בין השאר גם הוצאה של עובדים לפנסיה מוקדמת ופיטורים. המספר היחידי בו נקבה כיל עד כה הוא של 130 עובדים ברותם אמפרט, כאשר 106 כבר הסכימו לפרישה מוקדמת. העובדים מתנגדים לכל צעד של פיטורים ודורשים כי תיעשה פרישה מוקדמת בלבד, על פי תנאים שמוסכמים ברובם על ידי שני הצדדים וכוללים מענק של 800 אלף שקל ומענק חודשי של כ-20 אלף שקל עד גיל הפרישה.

  

הפגנת עובדי כיל מול משרדי החברה בתל אביב הפגנת עובדי כיל מול משרדי החברה בתל אביב צילום: אוראל כהן

 

לדברי הנהלת כיל, הסיבה לצורך בקיצוצים היא הירידה בהכנסות החברה וגידול בהוצאות עקב "גזירות שהממשלה הנחיתה" כמו במקרה של מימון קציר המלח בים המלח בכ-3 מיליארד שקל. השבוע כיל פריסמה כי סיימה את שנת 2013 ברווח של 819 מיליון דולר, רווח נאה אך ירידה של 37% לעומת השנה הקודמת. עם זאת, עלות שכרו של מנכ"ל כיל, סטפן בורגס, גבוהה ב-51% יותר מאשר קודמו בתפקיד, עקיבא מוזס. עלות שכרו של בורגס בשנה שעברה הגיע לכ-1.7 מיליון שקל בחודש. עלות השכר של עובד ממוצע בכיל עמדה על כ-28 אלף שקל בחודש.

 

מכיל נמסר כי "מחויבות חוקית, לצד אחריות לעתיד החברה ופרנסת העובדים, מחייבים את הנהלת החברה לגבש תכנית מיידית להתמודדות עם המשבר בשווקים וירידת כושר התחרותיות של החברה. הנהלת כיל שבה וקוראת לנציגי העובדים לפגוש את נציגי ההנהלה ולקחת חלק בדיאלוג אמיתי ורציני לקראת גיבוש ומימוש תוכנית ההתייעלות בחברה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x