דעות

הקרב בין סלינגר לקרנות הפרטיות

על המוקד - גובה העלויות הנוספות שהגופים הפנסיוניים יוכלו לגלגל על הלקוחות בגין השקעות מתמחות שונות

אתי אפללו 09:3320.03.14

קרב אימתנים מתנהל בשבועות האחרונים בין הממונה על שוק ההון באוצר דורית סלינגר לבין קרנות ההשקעה הפרטיות. על המוקד - גובה העלויות הנוספות (מעבר לדמי הניהול) שהגופים הפנסיוניים יוכלו לגלגל על הלקוחות בגין השקעות מתמחות שונות, למשל בקרנות השקעה פרטיות. 

 

כל התותחים הכבדים נשלפו, ובוועדת הכספים השבוע אף זעק יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה יוג'ין קנדל כי אין להגביל את הסכום. הטענה העיקרית נגד ההגבלה — הגופים הפנסיוניים יימנעו מהשקעות שנעשות לטובת החוסכים אם עלותן תהיה גבוהה.

 

בדיון הציג משרד האוצר נתונים על העלויות שמגלגלים הגופים כיום. קרן ההשתלמות שמגלגלת את השיעור הגבוה ביותר על עמיתיה היא אקסלנס השתלמות. קופת הגמל שכלל לא מגלגלת עלויות על העמיתים היא ילין גמל כללי.

 

דורית סלינגר דורית סלינגר צילום: עמית שעל

 

לכאורה, אם הגלגול הוא לטובת העמיתים, אקסלנס השתלמות צריכה להציג את התשואה הגבוהה מכולן, וילין לפידות גמל — את הנמוכה מביניהן. אולם מבדיקה של הגופים שהופיעו במצגת שהראה משרד האוצר עולה שמבחינת תשואה ל־12 החודשים האחרונים, אקסלנס השתלמות מציגה את התשואה הנמוכה ביותר. אם נבדוק לטווח ארוך - 5 שנים - נראה כי אקסלנס מציגה את התשואה השנייה הנמוכה ביותר מבין כל הקופות. ילין לפידות גמל, אגב, גורפת את התשואה הגבוהה ביותר. אגב, התשואה הנמוכה שמציגה אקסלנס השתלמות לחוסכים לא מונעת ממנה לגבות את דמי הניהול הגבוהים ביותר מבין כל הקופות שהופיעו במצגת של האוצר.

  

 

אצטלת ה"השקעות שדורשות התמחות" שבה מתעטפים הטוענים לאי הגבלת שיעור ההוצאות שמגלגלים הגופים המוסדיים על החוסכים, איננה חזות הכל. אסור לשכוח: מה שעמד בבסיס תעשיית קרנות ההשקעה הפרטיות בארה"ב הוא הרצון לתגמל בכירים בתעשיית הפיננסים, שעזבו את הגופים שבהם עבדו, חצו את הכביש והקימו קרנות השקעה פרטיות עם מודל עסקי הנשען על השקעות מאותם גופים פיננסיים שבהם עבדו בעבר. תהליך דומה קורה גם בארץ, ובשנה האחרונה ניכרת עלייה במספר הבכירים בגופים המוסדיים שעזבו את משרתם והקימו קרנות השקעה וקרנות גידור.

 

יש מקום להשקעות מתמחות ולגיוון בתיקי החוסכים. אבל עד שלא יוכח כי אלה מניבות תשואה עודפת לחוסך, לאחר ניכוי ההוצאות הגבוהות, נראה שיותר מלגיטימי להכריז — לא בכל מחיר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x