$
בארץ

הבנקים בארץ יעבירו לרשויות בארה"ב מידע על לקוחות אמריקאים

לקראת כניסתו לתוקף של חוק ה-FATCA בארה"ב, הנחה בנק ישראל את הגופים הפיננסיים להיערך למהלך שנוקט הממשל האמריקאי כדי להיאבק בהעלמות מס באמצעות פתיחת חשבונות מחוץ למדינה

עמרי מילמן 15:4516.03.14
בנק ישראל הורה היום (א') לבנקים להיערך לדיווח לרשויות בארצות הברית על חשבונות לקוחותיו האמריקאיים. הוראה זו מגיעה על רקע הכניסה לתוקף של התקנות ליישום חוק ה-FATCA, המכונה HIRE Act שנחקק במרץ 2010. חוק ה-FATCA, הוא אחד הכלים של הממשל האמריקאי להיאבק בתופעת ההתחמקות מתשלום מס באמצעות פתיחת חשבונות מחוץ לארצות הברית.

אף שמועד כניסת ההוראות לתוקף נקבע ל-1ביולי 2014, הבנקים החלו את היערכותם כבר לפני שנתיים להוראות אלה, אף שלא התקבלה כל הוראה בנושא כיוון שההערכה היתה כי המפקח על הבנקים יורה על כך.

 

בנק ישראל. ההסכם ההדדי עם ארה"ב טרם נחתם, אך ישראל מנהלת מגעים לקראת המהלך בנק ישראל. ההסכם ההדדי עם ארה"ב טרם נחתם, אך ישראל מנהלת מגעים לקראת המהלך צילום: בלומברג

 

במסגרת ההוראות, גופים פיננסיים (כגון בנקים) הפועלים מחוץ לארצות הברית, נדרשים לדווח לרשויות בארצות הברית על חשבונות של לקוחות אמריקאים וכן להטיל סנקציות על לקוחות של ישתפו פעולה, כמו ניכוי במקור על תשלומים המגיעים ללקוח. מוסד פיננסי שלא ישתף פעולה עם הרשויות בארצות הברית יהיה נתון בעצמו לסנקציות שונות, ובפרט לניכוי במקור בגובה 30% מתשלומים שמקורם בארצות הברית.

 

בהודעתו מציין הבנק כי "ממשלת ארצות הברית מציעה למדינות המעוניינות בכך לחתום על הסכם בין-ממשלתי ליישום הוראות ה- FATCA, אשר מאפשר הקלות ממשיות ביישום ההוראות, ובפרט בנושא הטלת סנקציות על לקוחות שאינם משתפים פעולה".

 

בשלב זה ממשלת ישראל טרם חתמה על הסכם כזה עם ארצות הברית אך נמצאת במגעים בנוגע להסכם, ולפיו ישראל תעביר מידע לרשויות האמריקאיות על לקוחות אמריקאיים, וארצות הברית תעביר מידע לרשויות בישראל על לקוחות ישראלים בבנקים אמריקאים. עוד מסר הבנק כי "נוכח ההשלכות האפשריות על המערכת הבנקאית המקומית, בנק ישראל פרסם היום טיוטה המנחה את התאגידים הבנקאיים להיערך ליישום הוראות ה- FATCA, בין אם עד ליום 1 ביולי 2014 ייחתם הסכם בין-ממשלתי כאמור ובין אם לאו".

 

הבנק הנחה את הבנקים בכמה תחומים, ובהם תחום הליכי הממשל התאגידי (צוותי עבודה, מדיניות ונהלים ודיווחים להנהלה), אופן ההתנהלות מול הלקוחות ובפרט האפשרות לסרב להעניק שירותים בנקאיים ללקוח שאינו משתף פעולה עם הבנק בהקשר זה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x