בארץ

בלעדי לכלכליסט

חברת החשמל למדינה: "גבו חובות הפלסטינים או אשרו לנתקם מהחשמל"

במכתב ששלח יו"ר חברת החשמל לראש הממשלה הוא מאיים לתבוע את המדינה כדי שזו תסייע לחברה בגביית חובותיה מהרשות בסך של כ־1.3 מיליארד שקל. לדבריו, רואה החשבון מאיים לסווג את החוב כבלתי מסופק, מה שיסכן את דירוג החוב

ליאור גוטמן 08:1720.02.14

צעד חסר תקדים של חברת החשמל נגד בעלי הבית שלה, מדינת ישראל. במכתב ששלח יו"ר חברת החשמל יפתח רון טל לראש הממשלה נתניהו, ושהגיע לידי "כלכליסט", מודיע דירקטוריון החברה שהוא החליט לתבוע את מדינת ישראל כדי שזו תעזור לו לגבות את חובות הרשות הפלסטינית. 

במכתב המלא, שנשלח אך לפני כמה ימים לשר האוצר לפיד, שר האנרגיה שלום, בכירי האוצר, מנכ"ל משרד רה"מ הראל לוקר, היועמ"ש וינשטיין ועוד, מזהיר רון טל שחובות הרשות הגיעו ל־1.3 מיליארד שקל והם ממשיכים לצמוח בקצב של 75 מיליון שקל לכל חודש. רון טל מחדד ש"כל פניותיה של חברת החשמל למשרד האוצר ולגורמי הממשלה האחרים, עד לרגע זה, לא העלו דבר. להזכירכם, בחודש דצמבר 2012 החליטה ממשלת ישראל לבצע קיזוז חוב משמעותי והחוב הופחת לממדים סבירים, אך מאז שב והצטבר לסכום חסר תקדים של כ־1.3 מיליארד שקל".

 

לפיכך, יו"ר חברת החשמל מודיע ש"אין לחברה מנוס אלא לנקוט אמצעים מיידיים הן לצורך טיפול בגביית חובות העבר והן כדי להימנע מגידול נוסף בחוב. לצערנו, לא נותרה בידינו ברירה". לדבריו, הצעד הראשון הוא "עצירה מוחלטת של בקשות חדשות של הרש"פ וחמ"י (חברה מזרח־ירושלמית - ל"ג) להגדלת הספק החשמל ובחינת האפשרות להקטנה מיידית של הספקי החשמל כיום".

 

רמאללה (ארכיון) רמאללה (ארכיון) צילום: שאול גולן

 

צעד שני, חסר תקדים בתולדות החברה, שעליו כותב רון טל, יהיה "הגשת עתירה לבג"ץ כדי שיורה לבעל הסמכות בממשלת ישראל לבצע את הקיזוז באופן מלא ומיידי, או לחלופין לאפשר לחברה להפעיל סמכויות ניתוק כפי שהיא פועלת כלפי כל חייב אחר".

הצעד השלישי, גם הוא חריף ויוצא דופן, הוא "בקשת אישור לניתוק קווים המספקים חשמל לרש"פ ולחברת החשמל המזרח־ירושלמית החל ביום ראשון 23 בפברואר".

 

רון טל מחדד ש"לחברה המזרח־ירושלמית יש יכולת לקבוע מי ינותק בשטח האספקה שלה, ויש חשש שתבצע את הניתוק במקומות רגישים במיוחד או שיבוצע ניתוק כללי של כלל הצרכנים שלה", צעד שעלול להפעיל על ישראל לחץ פוליטי ובינלאומי.

 

סוגיית חובות הרש"פ לחברת החשמל נחשפה השבוע ב"כלכליסט", וניסיונות לקבל ממשרד האוצר תגובה כיצד עוזרים לחברה לגבות את חובותיה נכשלו.

 

כזכור, חברת החשמל "סוחבת" על גבה התחייבויות של כ־74 מיליארד שקל (נכון לסוף ספטמבר 2013). היא סיימה שלושת הרבעונים הראשונים של 2013 בהפסד של כ־368 מיליון שקל.החברה עוברת בימים אלו הליך רפורמה מבנית שאמור לשפר את מצבה הפיננסי, אולם היא לא מצליחה לגבות את חובות הרשות, מה שגרם למנהלי החברה לחשוב על מחיקת חובות.

 

חברת רו"ח שמלווה את חברת החשמל בהכנת דו"חותיה הכספיים, משרד ברייטמן אלמגור זהר, הציבה בפני חברת החשמל חשש כי דו"חותיה הכספיים לא יאושרו, ודירוג האשראי שלה ייפגע. רון טל מזכיר שחברת החשמל מסיימת לגבש את דו"חותיה השנתיים ל־2013, כאשר נולדה "דרישה של רואי החשבון של החברה לקבל אסמכתאות ברורות ואו התחייבויות ממשית לגביית החוב".

 

ממשרד ראש הממשלה לא התקבלה תגובה עד סגירת גיליון.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x