$
בארץ

נמלי ישראל עצרה העברת חצי מיליארד שקל למשרד הביטחון

משרד הביטחון הגיע להסכמה עם חברת נמלי ישראל על תשלום עבור פינוי שטח בית הספר הטכני בחיפה, אך ההסכם לא נחתם ובוטל ברגע האחרון

ליאור גוטמן 07:0719.02.14

שר התחבורה ישראל כץ הנחה את חברת נמלי ישראל בימים האחרונים לעצור העברה כספית של כחצי מיליארד שקל למשרד הביטחון. לפי כץ, בשיחה שערך אתמול עם כתבים, הכספים היו צריכים להיות מועברים כתמורה לשטח בית הספר הטכני של חיל האוויר בחיפה שאמור להיות מופנה.

 

מדוע משרד ממשלתי אחד - באמצעות זרוע הנמלים שלו - צריך לשלם חצי מיליארד שקל למשרד אחר? לדברי כץ, בתקופתו של ראש מינהל מקרקעי ישראל ירון ביבי גובשה טיוטת הסכמת מנכ"לי משרדי התחבורה, הביטחון והגנת הסביבה, לפיה חברת נמלי ישראל תוותר על שטח של כמה מאות דונמים באזור הקישון. השטח במקור היה אמור לשמש את הנמל החדש שיוקם, אולם עיריית חיפה רצתה להקים במקום פארק לטובת הציבור. ההסכם שגובש קבע שחברת נמלי ישראל תוותר על השטח ותקבל תמורותו את שטח בית הספר הטכני בחיפה שאמור לעבור לכרמיאל.

 

מימין דן הראל מנכ"ל משרד הביטחון ושר התחבורה ישראל כץ מימין דן הראל מנכ"ל משרד הביטחון ושר התחבורה ישראל כץ צילום: אריאל בשור

 

הבעיה התעוררה כאשר משרד הביטחון דרש בנוסף כחצי מיליארד שקל על פינוי השטח, ולאחר ההסכמה בעל פה בין בכירי המשרדים נולד "יש מאין" מימון חיצוני למשרד הביטחון בשווי חצי מיליארד שקל. מי שהיה בין השאר בסוד גיבוש ההסכם דאז היא מנכ"ל משרד הביטחון דן הראל. זה עזב את משרד התחבורה בטריקת דלת, והיום, באופן מקרי לגמרי, הוא משמש כמנכ"ל משרד הביטחון, אותו גוף שאמור לקבל את חצי מיליארד השקלים.

 

אלא שכעת, כעבור שלוש שנים, כאשר נוצר הצורך לבנות נמל חדש וחברת נמלי ישראל זקוקה לכל גרוש כדי לממן רציפים חדשים בחיפה. למזלה הגדול של החברה ההסכם המקורי כלל לא נחתם. בעקבות כך עצר יו"ר חברת נלי ישראל רם בלניקוב, לאחר התייעצות עם כץ, את הזרמת הסכום ומשרד הביטחון, כל ההסכמות בוטלו, הפסיד חצי מיליארד שקל. בכיר בענף הספנות אמר אתמול ש"זהו התגלמות שיא האבסורד מדינת ישראל לוקחת שטח ומעבירה אותו ידיים במדינה. באמצע עוברות שלוש שנים שלא קרה בהם כלום".

 

מחברת נמלי ישראל נמסר: "החברה ניהלה משא ומתן במטרה להגיע לעסקה שמחד תתן מענה לצרכי פיתוח הנמלים ושמצד שני תהיה גם כלכלית. הצדדים קיימו משא ומתן זמן רב, נותרו פערים ובסופו של דבר המשא ומתן לא התגבש לכלל הסכם ולא נחתם הסכם".

 

ממשרד התחבורה נמסר: "מדובר בעניין עסקי של חברת נמלי ישראל שנוהל על ידי יו"ר רם בלניקוב וזכה לגיבוי שר התחבורה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x