בארץ

בלעדי לכלכליסט

חברת החשמל שוקלת למחוק 1.3 מיליארד שקל לפלסטינים

החברה לא מצליחה לגבות את החוב של הרשות הפלסטינית, ורשות החשמל כבר אסרה עליה לגלגל אותו אל הציבור באמצעות העלאת התעריף. במשרד האוצר מסרבים להסביר איך הוא פועל לגביית החוב, שמהווה כ־12% מהכנסות החברה

ליאור גוטמן 06:5917.02.14

חברת החשמל בוחנת אפשרות לסווג מחדש את חובות הרשות הפלסטינית כלפיה ולהגדיר אותם כחובות מסופקים, כלומר ככאלו שקיים ספק אם היא תצליח לגבות אותם. אפשרות נוספת שנשקלת היא לסווג את החובות, חלקם או במלואם, כחוב אבוד, כלומר כזה שהסיכוי שהוא ייכנס לקופת החברה קלוש. במקרה שכזה החברה תיאלץ לרשום במאזניה את ההפרשה לחובות מסופקים כהוצאה, ובמקביל להקטין את ההון העצמי שלה, מה שיוביל לשחיקה ביחס ההון־מאזן של החברה.

חובות הרשות הגיעו בחודש האחרון לשיא של כ־1.3 מיליארד שקל, וממידע שהגיע לידי "כלכליסט" עולה שחובותיה ממשיכים לגדול בכ־70 מיליון שקל לחודש, כך שעד סוף החודש הבא - במועד הפרסום של הדו"ח השנתי של חברת החשמל לשנת 2013 - החוב עלול להגיע קרוב ל־1.4 מיליארד שקל. לשם השוואה, מדובר בהיקף כספי ששווה ערך לכ־6% מתעריף החשמל או כ־12% מסך הכנסות החברה לרבעון השלישי של 2013.

 

יו"ר חברת החשמל, יפתח רון טל יו"ר חברת החשמל, יפתח רון טל צילום: ענר גרין

 

המדינה חילטה בעבר כספים של הרשות לתשלום החוב

 

בסוף 2012 דיווחה החברה על חוב של 372 מיליון שקל בלבד, זאת לאחר שממשלת ישראל חילטה בעבר חלק מכספי המסים של הרשות לתשלום חוב. בסוף הרבעון השלישי של 2013 זינק החוב לכ־964 מיליון שקל, וכיום הוא מתקרב כאמור ל־1.4 מיליארד שקל. נכון לסוף הרבעון השלישי של 2013 מסכתמים כלל חובותיה של חברת החשמל בכ־74 מיליארד שקל.

 

החברה שוקלת פנייה לאיחוד האירופי לעזרה בגביית החוב

 

יו"ר חברת החשמל יפתח רון טל ציין לפני כחודש בכנס מקצועי שממשלת ישראל אינה מתירה לחברה "להוריד את השאלטר" ולנתק את החייבים מהיכולת לקבל חשמל - נוהל בעל גוון פוליטי שלא היה חל על אזרחי ישראל שלא היו משלמים את חובותיהם לחברת החשמל. אפשרות אחרת שעלתה היא פנייה לאיחוד האירופי, שמממן חלק מרכישות הרשות, בבקשה לעזור בגביית החוב. רשות החשמל, הרגולטור שקובע את התעריפים, כבר הודיעה בעבר שהיא לא תאפשר לגלגל את החוב על הציבור באמצעות העלאת התעריף הכללי.

 

"כלכליסט" פנה למשרד האוצר בשאלה כיצד הוא פועל לגביית חובות חברת החשמל ואם ישנה כוונה לסווג את החובות כ"חובות מסופקים", ותגובת המשרד היתה סירוב להתייחס לשתי השאלות. חברת החשמל מסרה כי היא "עדיין לא קיבלה החלטה בנושא".

 

חברת החשמל נמצאת באמצע רפורמה ארגונית שאמורה לאזן את מצבה הפיננסי. בחברה שוקלים לנצל את אחד מסעיפי חוק החברות הממשלתיות שקובע כי חברה ממשלתית רשאית לבצע מהלך שהוא נטול היגיון כלכלי, כך שהחברה תוכל לפחות לדעת איך היא מתמודדת עם החוב.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x