$
משפט

תביעות ליקויי בנייה ונזקי פח בדרך לבוררות חובה

הכנסת אישרה בקריאה טרומית הצעת חוק שמטרתה לייעל ולקצר את משך הדיונים בתביעות הללו באמצעות הפנייתן להליך של בוררות חובה

משה גורלי 12:4412.02.14

מליאת הכנסת אישרה היום (ד') בקריאה טרומית הצעת חוק בוררות חובה שמטרתה לייעל ולקצר את משך הדיונים בתביעות ליקויי בנייה, ונזקי פח (נזקי רכוש לרכב), באמצעות הפניית תובענות בתחומים אלה להליך של בוררות חובה.

 

ההצעה גובשה ונוסחה ביוזמתו של עו"ד ד"ר ישראל שמעוני (מומחה בנושאי בוררות), והונחה על שולחן הכנסת ע"י ח"כ יריב לוין. ההצעה זוכה לתמיכת נשיא בית המשפט העליון אשר גרוניס ושרת המשפטים ציפי לבני.

 

אילוסטרציה אילוסטרציה צילום: עטא עוויסאת

 

עתה תעבור ההצעה לוועדת חוקה חוק ומשפט. מדובר בצעד מהפכני אך גם מינורי. מצד אחד, נפתח כאן פתח לבוררות חובה שנתקלה בזמנו בהתנגדות גורפת כאשר שר המשפטים הקודם יעקב נאמן ביקש להחילה באופן נרחב. מצד שני, מדובר בגזרה מצומצמת ומוגדרת של הליכים פשוטים, טכניים יחסית, שאולי תצומצם בהמשך עוד יותר ותוגבל לתביעות פח בלבד.

 

ובכל זאת, ד"ר שמעוני אופטימי: "החוק, אם יתקבל, יביא לשינוי בדפוסי ההתנהגות של הצדדים לסכסוכים. הליכי הבוררות הם מהירים בהרבה, והאפשרות להרוויח זמן באמצעות דחיות ומשיכת הדיון הינה מוגבלת ביותר. שינוי זה 'בכללי המשחק' עשוי להשפיע לטובה, באופן מיידי, על התנהלות הציבור כולו, לשפר את מוסר התשלומים ולמנוע עינויי דין מיותרים".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x