$
מוסף 06.02.2014
מוסף 06.02.14

הון אנושי: ריקוד גלנט

ערב הגאלה של להקת המחול הקיבוצית שימש במה נהדרת ליואב גלנט להטיל קצת רפש

ארי ליבסקר 09:0206.02.14
לוח גדול שהוצב בכניסה להיכל אמנויות הבמה בהרצליה, שאירח בשני את ערב הגאלה השנתי של להקת המחול הקיבוצית, עוטר בסמלים של נותני החסות, ובראשם בנק הפועלים. ניסיתי לנסח את המשמעות מאחורי העובדה שאפילו הקבוצה האמנותית המובילה של הקיבוצים ממומנת בידי בנק פרטי, אבל יאיר סרוסי, יו"ר הפועלים, עשה זאת טוב ממני: "אני שמח וגאה שלפחות להקת המחול היא מה שנשאר ממה שהיה פעם התנועה הקיבוצית המפוארת. גם זה משהו", אמר.

 

יואב גלנט יואב גלנט

 

רעיה שטראוס בן דרור, שהתמיכה בלהקה היא פרויקט הדגל שלה כחלק מתמיכתה הכלכלית בגליל המערבי, מתחה ביקורת על אנשי ממון שידם קפוצה. "חבל שאין בארץ הרבה פילנתרופים ואנשים אמידים שמוכנים ממש לתרום מכספם למען עמותות ופרויקטים חברתיים ואמנותיים", אמרה, "לא מספיק להגיע לערבי גאלה ולקנות כרטיסים, אני מצפה מאנשי עסקים שיתרמו יותר מכספם".

 

כמי שמגיע על בסיס שבועי לערבים הללו אני יודע ששטראוס צודקת. ערבי גאלה אכן משמשים למירוק מצפונם של אנשי ממון במחיר סביר, שבצדו מינגלינג מועיל. אבל גם בעבור אדם מנוסה חיכוכים כמוני הפגישה עם יואב גלנט באותו הערב הותירה אותי פעור פה. אלוף במיל' גלנט, הכמעט רמטכ"ל האחרון, עושה עדיין את צעדי המינגלינג הראשונים שלו, אבל על כל העסק מעיבה העובדה שטרם סלח למי שהוא רואה כמטרפד המינוי שלו.

 

רעיה שטראוס רעיה שטראוס

 

שאלתי את גלנט מה הוא עושה בימים אלה, והוא ענה שהוא "עובד עם בני שטיינמץ בתחום חיפושי הגז". הרמתי להנחתה ושאלתי כיצד קורה שרבים מהגנרלים עוברים לתחום האנרגיה, וציינתי את שמו של גבי אשכנזי, הרמטכ"ל לשעבר ועד לאחרונה יו"ר שמן.

 

גלנט ענה מיד: "אל תשווה אותי בכלל לאשכנזי ולקידוח הגז הכושל שלו בשמן. מדובר בנוכל שכמה רגעים לפני שהודיע שאין בקידוח כלום ערך מסיבת עיתונאים שבה בישר שמצאו נפט וגז". הוא כנראה התכוון להודעה של שמן על מציאת סימני נפט באיכות גבוהה חודש לפני שהחברה עדכנה שבעצם הקידוח יבש כמו שולחן בקריה, אבל בעידנא דרתחא לא התעקשתי עם גלנט על הדיוק בזמנים.

 

אחר כך גלנט הוסיף ש"כבר ברור שאשכנזי הוא זה שיזם את מסמך הרפז". עניתי לו שלפחות אשכנזי נחשב לרמטכ"ל מעולה, והוא לא נשאר חייב: "גם לתפקיד הרמטכ"ל לא היה ראוי שהוא יגיע. מאז ימיו כרמטכ"ל ועד היום, מבחינתי, הוא אדם לא אמין". מכאן גלנט המשיך והאשים את אשכנזי אפילו בפרשת אחוזת גלנט שהוא עצמו בנה במושב עמיקם, שבעקבותיה נאלץ לוותר על תפקיד הרמטכ"ל, וכינה אותה "פרשה שקרית שלא היתה ולא נבראה. מדובר בשקר ובהשחרת שמי".

 

ניסיתי להירגע מהדברים וביקשתי למצוא לי בנקאי. הם הרי תמיד מדברים בצורה רגועה ושקולה. למזלי נתקלתי ביוסי בכר, יו"ר דיסקונט, ושאלתי אם עליית מחירי הדיור במשק עושה טוב להכנסות הבנקים. בכר ביקש לדבר איתי לא כבנקאי אלא כהורה וכאזרח: "אני לא חושב שעליית מחירי הדיור במשק טובה בשום צורה ודרך", אמר, "גם לי יש ילדים שרוצים לקנות דירה. גם הילדים שלי סובלים מיוקר המחיה ומהמשכורות הנמוכות במשק. צעירים מרוויחים 5,000 שקל בחודש, אני לא מבין איך הצעירים יכולים להסתדר כך".

 

(בשמו של אשכנזי נמסר: "מבקר המדינה קבע באופן חד־משמעי, לאחר בדיקה מקיפה, כי לרא"ל (במיל') אשכנזי לא היה כל קשר לכתיבת מסמך הרפז ולפרסומו. בעניין 'אחוזת גלנט', מבקר המדינה פרסם דו"ח ביקורת חמור, היועץ המשפטי לממשלה סירב להגן על מינויו של גלנט לרמטכ"ל והממשלה ביטלה את המינוי. לרא"ל (במיל') אשכנזי לא היה כל קשר לכך ולא הוא האחראי לפרשה. רא"ל (במיל') אשכנזי מצר על התבטאויותיו האומללות של אלוף (במיל') גלנט. גם הטענות בקשר לחברת שמן משוללות כל יסוד").

בטל שלח
    לכל התגובות
    x