$
בארץ

רשות המסים עשויה להחזיר מאות מיליונים למשקיעי גז

המדינה לא חידשה בשלוש השנים האחרונות תקנות שמאפשרות להכיר בהשקעות גז ונפט לקיזוז והחזר מס. עם חידוש התקנות הצפוי מומחים מעריכים שהיא תיאלץ להחזיר סכומי עתק למשקיעים שיצהירו על כך. ברשות סירבו להתייחס לגובה ההחזרים

ליאור גוטמן 08:2415.01.14

המדינה תיאלץ לבצע החזרי וקיזוזי מס בהיקף של מאות מיליוני שקלים מול משקיעים שרכשו בשלוש השנים האחרונות יחידות השתתפות של חברות שעוסקות בקידוחי גז ונפט - כך עולה מדיון שנערך אתמול במסגרת כנס הגז והנפט שערך משרד אגמון ושות' רוזנברג הכהן ושות' בשיתוף פירמת רואי החשבון ארנסט אנד יאנג.

ברשות המסים אישרו שהנושא לא טופל מזה שנים אך סרבו להתייחס לגובה ההחזרים שהמדינה תיאלץ להעביר למשקיעי הגז והנפט. ההחזרים יינתנו בגין הפסדים שנרשמו לאנשים שהשקיעו בכל השותפויות בשנים 2013-2010, ויועברו להם רק בגלל שהמדינה לא חידשה את התקנות שמאפשרות להכיר בהוצאות על השקעה במגזר בחישובי המס של כל אדם. התקנות לא חודשו מאז 2010 והן תקועות בצנרת הביורוקרטית בין רשות המסים, ועדת הכספים ומשרד האוצר.

 

מנכ"ל רשות המסים משה אשר. כמה יחזיר? מנכ"ל רשות המסים משה אשר. כמה יחזיר?

 

עד 2010 יכל משקיע לקזז הפסדים בגין יחידות השתתפות שרכש של חברות גז ונפט. הפסד היה מקטין עבורו את חבות המס. התקנות לא חודשו מאז 2010 ולכן לא היה ניתן להכיר בהפסדים בשלוש השנים האחרונות. לאחרונה זה גובש ועבר לאישורים סופיים שאחריהם יוכלו אותם אנשים להגיש דו"ח מעודכן.

 

שלמה אלפיה, שותף בפירמת רואי החשבון ארנסט אנד יאנג, הסביר לדוגמה כי לאדם שהגיש דו"ח לשנת 2011 לא היו באותה שנה תקנות לקזז הפסדים על השקעות שלא עלו יפה במגזר הגז, והוא חיכה ליום בו יוכל לדווח. כאשר המדינה תסדיר את הנושא אותו אדם יוכל להגיש דו"ח מתוקן בו הוא יבקש להקטין את חבות המס שלו בגלל הפסדים על השקעה במגזר הגז, מה שיוביל להסדרי כספים. להערכת אלפיה, הסכום המדובר עומד על "מאות מיליוני שקלים רבים".

 

מהרשות נמסר כי "התקנות הובאו לאישורו של שר האוצר לפני כחודש. התקיימה ישיבה בהשתתפות דרגים מקצועיים מטעם רשות המסים ומשרד האוצר, שבה הוחלט לבקש מוועדת הכספים לאשר את הארכת התקנות החל ממועד פקיעתן בסוף שנת 2010 ועד לתום שנת המס 2013. נוסחן העדכני של התקנות, לאחר אישורו של השר, הועבר למזכירות ועדת הכספים לפני כשלושה שבועות לשם קבלת אישור הוועדה".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x