$
בארץ

בלעדי לכלכליסט

חוזה יצוא גז ראשון מישראל: שותפות לווייתן תמכור גז לפלסטינים

הרשות הפלסטינית מתכננת להקים תחנת כוח שתופעל בגז טבעי. ההסכם הוא לתקופה של 20 שנה ונאמד בכמיליארד דולר

ליאור גוטמן 15:3105.01.14

שותפות הגז הטבעי לווייתן, בבעלות נובל אנרג'י האמריקאית, רציו, דלק קידוחים ואבנר, צפויה לחתום הערב (א') על חוזה ראשון לייצוא גז מישראל.  

מדובר בחוזה מכירה לרשות הפלסטינית של כ-0.2 מיליארד מ"ק (BCM) גז טבעי לשנה ולתקופה של 20 שנה (הכמות הסופית של המכירה תנוע בין 4 ל-4.7 מיליארד מ"ק לכל התקופה). הרשות מתעתדת להשתמש בגז הטבעי לצורך הפעלת תחנת כוח שאמורה לקום בשטחה. שווי החוזה נאמד בכמיליארד דולר.

 

את תחנת הכוח אמורה להקים קבוצת משקיעים מקטאר. מדור בתחנת כוח בהספק של כ-400 מגה וואט. אספקת הגז תגיע לשטח הרשות על ידי שימוש בתשתיות הולכה ישראליות. 

 

קידוח לווייתן קידוח לווייתן

 

ההסכם הוא חוזה יצוא הגז הרשמי הראשון מישראל לתחומי מדינה אחרת, גם אם מדובר ביישות שטרם קיבלה הכרה רשמית כמדינה. על פי ההערכות, בשבועות הקרובים ייחתם חוזה ייצוא שני מול חברות בירדן כאשר המועמדת הראשונה היא פוטאש.

  

נושא יצוא הגז מישראל עבר גלגולים רבים מאז אושר במסגרת "ועדת צמח" בספטמבר 2012. ממשלת ישראל שינתה את המסקנות במעט וביוני האחרון את רף הייצוא כך שהוא לא יעלה על 40% מסך המאגרים המוכחים. באוקטובר האחרון דחה בג"ץ שורת עתירות כנגד ייצוא הגז, מה שפתח את הדלת רשמית לחתימת עסקאות שונות במשק.

 

בהודעה שהוציאה שותפות לוויתן מסר בעל השליטה בקבוצת דלק יצחק תשובה ש"אני מאמין שכלכלה חזקה ויציבה בין הצדדים תביא לשלום וליציבות לאזור כולו - וכולם ייהנו משגשוג כלכלי וצמיחה. השלום הוא עשייה משותפת, שיתוף פעולה כלכלי, כבוד ואמון הדדי. שיתופי פעולה כלכליים כדוגמת ההסכם שנחתם היום יעזרו לקרב בין המדינות ויתרמו לבניית בסיס לשלום. יהיה ניתן לייצר מקומות עבודה חדשים רבים, שיתוף פעולה בעסקים וביזמות – כל אלה יחברו את הרצון המשותף של כל הצדדים להגיע להבנות ולשלום".

 

גדעון תדמור, יו"ר דלק קידוחים ומנכ"ל אבנר הוסיף ש"זהו אירוע היסטורי כפול: חוזה אספקת גז ראשון ממאגר לוויתן, שהינו מאגר הגז הטבעי הגדול ביותר של ישראל וחוזה ייצוא גז ראשון למכירת גז טבעי לחברה ברשות הפלסטינית.

 

לפרוייקט לוויתן צפויה להיות השפעה חיובית מהותית על כלכלת ישראל ועל מיצובה הגיאופוליטי". מנכ"ל דלק קידוחים יוסי אבו אמר ש"לוויתן הוא לא רק בשורה לכלכלת ישראל אלא גם בשורה למדינת ישראל בזירה האזורית והגלובלית. הגז הטבעי משמש כגשר לשלום ומפיתוח מאגרי הגז שנתגלו בשנים האחרונים יכולים ליהנות גם אזרחי ישראל, גם הפלסטינים ואני תקווה שבעתיד גם אזרחים ממדינות שכנות".

 

לוסון פרימן, סגן נשיא נובל אנרג'י, סיכם ש"נובל אנרג'י מקדמת בברכה את ההסכם ההיסטורי הזה, הראשון ללוויתן. אנו מקווים להגיע בקרוב למצב המאפשר לנו לחתום על הסכמים נוספים לאספקת גז טבעי הן ללקוחות מקומיים והן לייצוא. אנו מצפים לפיתוחו של לוויתן בהקדם האפשרי".

 

עורכי הדין דן הכהן ואדי אשכנזי ממשרד אגמון ושות' רוזנברג הכהן ושות' יצגו בעסקה את השותפות במאגר לוויתן.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x