$
ועידת תחזיות 2014
ועידת תחזיות מעודכן

ועידת התחזיות

בוגי יעלון: "חרם אירופי עדיף מרקטות על נתב"ג"

שר הביטחון בוועידת תחזיות 2014 של "כלכליסט": "הזמן אינו פועל לרעתנו אלא לטובת מי שיודע לנצל אותו. אנו משקיעים במדע, טכנולוגיה וחינוך ואלה המפתחות החשובים, לכן אני אופטימי"

תומר הדר 14:0030.12.13

"אין ספק שאנו עדיין בתוך רעידת אדמה אזורית. זה לא חורף איסלאמי אלא אירוע צבעוני ומגוון ואנחנו מחפשים בתוך השינויים הללו גם הזדמנויות", כך אמר היום שר הביטחון משה (בוגי) יעלון בכנס תחזיות 2014 של "כלכליסט".

 

יעלון המשיך, "מנהיגי המערב מבצעים טעויות קוטנספטואליות, הם בטוחים שהם יודעים מה טוב למזרח התיכון אך כאן לא אירופה, ראינו את יוגוסלביה מתפרקת וכשאני מסתכל אני מבין שמדובר בבורות ואי הכרה של המזרח התיכון, המנטאליות שלו ופטרוניזם. אני מדגיש זאת מכיוון שאותו רעיון חדש שמביאים הנה - דמוקרטיזציה - הוא כישלון. ראינו זאת כשהחמאס השתלט על הרצועה, אוכלוסיית הנוצרים נמלטת מהרצועה, גם בעיראק קרו דברים כאלה. רצועת עזה אינה דמוקרטיה, זהו משטר מדכא", הסביר יעלון, "אם ימשיכו במדיניות זו תהיינה עוד טעויות באזור". 

 


 

"אנו צריכים להסתכל באינטרסים שלנו", הסביר יעלון, "עם גורמים שיש להם אויב משותף. מדיניות כזו מנהלים עם מקל וגזר. וזה מסביר את היציבות החלקית עם לבנון". לדבריו,"המלחמה בסוריה עברה מזמן לתוך לבנון - מלחמת שיעים מול סונים. מכוניות תופת מתפוצצות בביירות וקרבות יומיים בטריפולי. הם עסוקים בעצמם אך בעיקר נרתעים מאיתנו.

 

"האירוע אתמול בלבנון הוא יוזמת גורמים סונים שמאמינים שנגיב נגד חיזבאללה, אך עלינו לנהוג בחוכמה. באוגוסט הגבנו נגד יעד מחבלים שאינו חיזבאללה. ממשלת לבנון אחראית למצב במדינה, הם יצרו עמנו קשר והודיעו שהנושא יטופל. אלה גוונים שלא רואים מעל לפני השטח. זה נכון גם בסוריה והדוגמה הבולטת היא הרצועה. חמאס תלוי באספקה שלנו -חשמל ודלק. המצרים ניתקו קשר עם הרצועה ועם זה יש לדעת לפעול נכון ולייצב את המצב. ואם לחמאס יש אינטרס להסלים, הוא יבין שהדבר אינו כדאי והאינטרסים לפרובוקציה אינם של חמאס. במציאות זו יש לנהל מדיניות בשיקול דעת כדי לא להביא להסלמה.

 

"אין ספק שיש ירידה באיום הקונבנציונאלי. בעבר צבא נלחם מול צבא. כיום צבא פועל אחרת. סיכולים ממוקדים וכואבים, תקיפות מדויקות וכואבות. ניתן להחליט כמה פגיעה תהיה בחיי אדם. האיום במלחמה קונבנציונלית גרם להם לבחור בדרך הטרור, והתשובה לטרור שיצא בעיקר מיו"ש היה בחומת מגן - מעבר מהגנה להתקפה - הדבר מביא לשקט ביהודה ושומרון. לאחרונה בוצעו הרבה סיכולים אך לצערנו ישנם גם מפגעים בודדים ששמעו את רטוריקת המנהיגים, או בבתי הספר והחליטו לרצוח יהודים. אנו יודעים לתת לכך מענה.

 

משה בוגי יעלון משה בוגי יעלון צילום: נמרוד גליקמן

 

איראן כאיום מהותי

 

"איראן היא האיום העיקרי על העולם ועל היציבות באזור, אך משום מה מדברים איתם רק על העשרת אורניום ומתעלמים מנשק וממשטר שממשיך לתמוך בטרור בכסף ונשק מול חמאס, מול חיזבאללה וגם מול האמריקאים בתימן ובאפגניסטאן. הם מעורבים גם באפריקה בדרום אמריקה ובאסיה.

 

"מי שחווה מלחמה רוצה שלום אך הנושא אינו עתיד להיפטר בטווח הנראה לעין. כולם יודעים מה הפתרון אך כל הנסיונות להגיע לפשרה טריטוריאלית לא מצליחים. כיום אין קשר בין הסכסוך הישראלי-פלסטיני לבין תוניסיה. פתרון שלו אינו פתרון לייצוב המזרח התיכון. מי שחושב שהסכסוך הזה יפתר בקווי 1967 טועה. מי שנחשב למועמד הבכיר בפלסטין לא מדבר על קווי 67. כוונתם היא להשיג מה שהם רוצים ולהמשיך במאבק. בדואים בנגב כבר מזוהים כפלסטינאים. אם מדינה כזו תקרוס לידנו היא תקרוס עלינו.

 

"חשוב לציין שאיננו רוצים לשלוט בהם. יש להם ממשלה שלהם, פרלמנט שלהם ומוסדות שלהם. אדרבא, יש לקדם כלכלה, ביטחון וחינוך עימם. חינוך הוא הבעיה העיקרית, אם בשכם מחנכים צעירים להעדיף טרור ובמיסה האחרונה בחברון הוצג ישו פלסטיני אז הטכנולוגיה לא משנה שום דבר. אותו לחץ מבפנים ייצור חמסתאן ביהודה ושומרון ואנו ניפגע. גם ירדן תיפגע. אם האלטרנטיבה היא חרם אירופי או רקטות משכם ורמאללה על נמל תעופה בן גוריון אני מעדיף חרם אירופי. הזמן אינו פועל לרעתנו אלא לטובת מי שיודע לנצל אותו. אנו משקיעים במדע, טכנולוגיה וחינוך ואלה המפתחות החשובים, לכן אני אופטימי", דברי יעלון.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x