בארץ

"ההתמודדות עם בעיית הדיור לא נוהלה טוב"

הממונה על התקציבים: "אם נטפל בהיצע כמו שצריך, שוק הדיור יגיע לשיווי משקל"

נעמה סיקולר ושאול אמסטרדמסקי 06:5622.12.13
אחת המשימות המרכזיות שהוטלו על אמיר לוי על ידי שר האוצר יאיר לפיד היא התמודדות עם מחירי הדיור שלא עוצרים. לוי עמד בראש צוות 90 הימים שמינה שר האוצר לגיבוש המלצות להתמודדות עם משבר מחירי הדיור, והוא משוכנע שמדובר באתגר שהממשלה יכולה להתמודד איתו.

 

כמו אחרים, גם לוי מבחין בין בעיות בצד היצע הדירות לבין הביקוש הגדול לדירות. "אנחנו בהיצע דירות נמוך ממה שהשוק צריך, והוא נגרם מזה שיש בירוקרטיה גדולה מאוד בצד התכנון. לוקח 5–6 שנים להעביר תוכנית. ויש גם בירוקרטיה מטורפת בצד הבעלות, כי למינהל מקרקעי ישראל לוקח 9–12 שנים לשחרר קרקע שהיא בבעלותו. אלה שתי סיבות מאוד מרכזיות שיוצרות פער גדול בין הביקוש להיצע.

 

 

"המלצנו להקים את הותמ"ל (ועדת תכנון לאומית) כדי לטפל בבעיה. הוועדה הזו תקצר את תהליכי אישור התוכניות. היא תאשר תוכניות בשנה וחצי במקום בחמש, והסיפור של פדיון הקרקע ייקח שלושה חודשים במקום תשע שנים. עובדה, כשמעצ או הרכבת רוצות להפקיע קרקע לתשתית, זה קורה בתוך שלושה חודשים".

 

בנייה בתל אביב. אמיר לוי: "אנחנו באגף תקציבים הקמנו חמ"ל דיור" בנייה בתל אביב. אמיר לוי: "אנחנו באגף תקציבים הקמנו חמ"ל דיור" צילום: ענר גרין

 

כבר שמענו הרבה אנשים לפניך מאבחנים את הבעיה באופן דומה ומציעים פתרונות, אך מחירי הדיור המשיכו לעלות. למה אתה חושב שאתה תצליח איפה שאחרים נכשלו?

"אם אנחנו במחסור חמור מאוד בהיצע, זה סימן שהנושא לא נוהל מספיק טוב. בסוף לא יהיה תחליף לכך שהמנהלים — בין אם הם של מינהל התכנון או של משרד השיכון — ינהלו את זה כמו תוכנית עסקית. ליצור תוכנית עבודה עם יעדים מדידים. אנחנו באגף תקציבים הקמנו חמ"ל דיור. אנחנו מגויסים לזה, מרכזים את כל החסמים המרכזיים בפרויקטים הגדולים ומטפלים בכל אחד מהם. עשינו לוחות זמנים ותוכנית עסקית ברורה".

 

ומה לגבי הביקוש?

"יש בעיה של ביקושים של משקיעים עם דירה שנייה ויותר שאנחנו לומדים אותה בימים אלה. אני הייתי מעדיף שהם ימצאו אפיקי השקעה פיננסיים ולא ריאליים. לכן עשינו צעד ראשון, שייכנס לתוקף בינואר, והוא ביטול הפטור ממס שבח על דירה שנייה ומעלה - נראה מה זה עושה לביקוש ואחר כך נחשוב על צעדים נוספים, אם צריך".

 

אתה מאמין שבאמת נרגיש ירידה במחירי הדיור?

"אני מאמין שבסוף זה יתורגם לירידה במחיר או להתייצבות. קשה להעריך מה מביניהם כי יש המון משתנים, אבל אם נטפל בהיצע כמו שצריך, השוק יגיע לשיווי משקל".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x