$
בארץ

בלעדי לכלכליסט

ועדת ששינסקי השנייה: קרן המטבע תסייע לאוצר מול כיל

הוועדה שדנה בתמלוגים או המיסוי החדש על אוצרות טבע, תיעזר בתחילת השנה הבאה במומחי קרן המטבע הבינלאומית לגיבוש מתווה התמלוגים או המיסוי החדש על אוצרות הטבע

ליאור גוטמן 07:0319.12.13

משרד האוצר שכר לאחרונה את שירותיה של קרן המטבע הבינלאומית כדי שתסייע לוועדת ששינסקי השנייה לגבש את מתווה התמלוגים או המיסוי החדש על אוצרות טבע - כך נודע ל"כלכליסט".  

הייעוץ יינתן לוועדה במהלך הרבעון הראשון של 2014, אז אמורה להגיע לישראל משלחת של קרן המטבע, ללמוד את השוק ואת שיטת המיסוי שחלה היום על החברות השונות ובראשן כיל, ולגבש עם אנשי האוצר מתווה עדכני יותר שיגלם בתוכו ניהול נכון של משאבי הטבע על ידי המדינה.

מה דעתך על מניית איי.סי.אל:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה
מה חושבים הגולשים ?
     
0% 5% 95%

 

במשרד האוצר מסבירים שקרן המטבע היא גוף שעושה הרבה מאוד פעולות ניתוח של הכלכלה העולמית. מאחר שלישראל יש בה נציג, הקרן בכל מקרה מנתחת את המשק הישראלי. באוצר אף הזכירו שבתחילת החודש ביקרה משלחת של קרן המטבע בישראל וערכה סבב פגישות עם בכירי בנק ישראל, שלאחריו אמורה הקרן לגבש דו"ח ראשוני לדיון במועצת המנהלים שלה בנושא המשק הישראלי. לפיכך, מאחר שישראל חברה בקרן, הייעוץ יינתן לוועדת ששינסקי ללא תמורה.

באוצר מספרים שגופים שונים הציעו את שירות המחקר שלהם לוועדה בעלות של מאות אלפי דולרים, בהם הבנק העולמי, אולם בוועדת ששינסקי השנייה סירבו להצעות.

 

פרופ' איתן ששינסקי פרופ' איתן ששינסקי צילום: אלכס קולומויסקי

 

ועדת ששינסקי השנייה החלה את ישיבותיה ביולי האחרון, לאחר שבמהלך 2010 המליצה הוועדה בגלגולה הראשון על העלאת תקרת המס המוטלת על חברות הגז הטבעי מכ־37.5% ל־62%. המלצות ועדת ששינסקי הראשונה עוגנו בחקיקה ראשית במרץ 2011, ובשנה האחרונה מינה שר האוצר לפיד את פרופ' איתן ששינסקי לעמוד בראש ועדה שנייה שתעסוק בשאר משאבי הטבע שמופקים בישראל.

 

כיל, בשליטת החברה לישראל של משפחת עופר, נחשבת לאחת היצרניות המובילות בעולם של מחצבים שונים, לרבות ברום ומגנזיום, והיא ממוצבת כחברה מובילה בתחום ייצור האשלג. לפי נתוני האוצר, ב־2012 שילמה החברה תמלוגים בשיעור של כ־125 מיליון דולר. על פי ההערכות, מס ייעודי, דומה לזה שהוטל על חברות הגז, יכול לשלשל לקופת המדינה מאות מיליוני דולרים בשנה.

 

באוצר מסבירים כי ועדת ששינסקי פנתה לייעוץ חיצוני של קרן המטבע כיוון שהמקרה של כיל נחשב למורכב וכדי לקבל חוות דעת של מומחים שתתמודד עם טענות הנגד שכיל צפויה להגיש. עיון בפרסומי קרן המטבע מגלה חוות דעת מספטמבר האחרון, שם הונחו כללי אצבע להתמודדות עם מיסוי וניצול טוב יותר של משאבי טבע. בקרן המטבע מסבירים שמשאבי טבע הם מוצרים מתכלים, ולכן יש להביא בחשבון סוגיות של כמויות יצוא והשפעתן על הכנסות המדינה, כמו גם שינויים תכופים במחירי הסחורות.

 

בקרן המטבע טוענים שאחת האפשרויות להבטיח ניצול טוב יותר של משאבים היא להשקיע את התשואה מהכנסות המיסוי ברכישה של נכסים פיזיים או לשפר את שירותי הבריאות והחינוך של האוכלוסייה. השיטות למקסם את רווחי המדינה יכולות לנוע מגביית תמלוגים, הטלת מס ייעודי או ביצוע מכרז מול בעלי המשאבים להשגת תקרת מס גבוהה יותר עבור המדינה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x