שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

שוב גזירה למעשנים: מחירי הסיגריות עולים

הסיגריות של פיליפ מוריס, שמחזיקה ב-60% מהשוק בארץ, יתייקרו בשקל לערך ב-22 בדצמבר. בין מותגי החברה: נקסט, מרלבורו ו-L&M

מירב קריסטל, ynet 21:5117.12.13

יבואן הסיגריות של פיליפ מוריס החליט כי הן יתייקרו לקמעונאים ב-74 אגורות לקופסא ב-22 בדצמבר. הצרכן ירגיש את ההתייקרות בכשקל לחפיסה. בין המותגים שהחברה מוכרת בארץ: נקסט, מרלבורו ו-L&M. בשוק מעריכים שהיצרניות והיבואניות האחרות ילכו בעקבותיה ויעלו גם הן מחירים.

 

 

גורם בענף אמר ל-ynet כי "בגלל העלאות המס של המדינה, הרווחיות שלהם ירדה. הם צריכים להוכיח לפיליפ מוריס בחו"ל שהם מרוויחים". לדבריו, "כולם יעגלו לשקל במחירים לצרכן. זה אומר שחפיסה שעולה 25 שקל תעלה 26 שקל".

 

פיליפ מוריס מחזיקה ב-60% מהשוק בארץ. המתחרות שלה הן דובק וגלובל. הגורם ששוחחנו עמו אמר כי "זה לא הוגן מצידם (מצד פיליפ מוריס - מ.ק). כשהדולר עלה הם העלו מחירים. אך כשהדולר יורד ויורד, הם לא מורידים מחירים. במילא מחיר הסיגריות מופקע. במילא היתה עלייה במחיר לפני חצי שנה. אז למה להעלות מחירים? מה כבר עלה להם?". לטענתו הרווחיות של חברות הסיגריות גבוהה. על פקט של מרלבורו, כך הוא טוען, פיליפ מוריס מרוויחה 60 שקל.

 

לפי מידע בענף, הופעל לאחרונה לובי כדי שגם מחיר הטבק לגלגול יעלה. בחודש מאי עלה מחיר הסיגריות, ורבים עברו "לגלגל אותן" בעצמם כדי לחסוך. ההערכות הן כי עקב כך המדינה תייקר ב-1 בינואר גם את הטבק - בשיעור עצום של כ-100%. כך למשל, המחיר לצרכן של מותג הטבק לגלגול "באלי", שמשווק על ידי דובק, יעלה מ-40-50 שקל, ל-80 שקל לפחות. "החברות רוצות לעודד בחזרה את קניית הסיגריות, בכך שייקרו את הנייר לגלגול. למדינה אין אינטרס שייקנו פחות סיגריות. להיפך, תמיד כשרוצים כסף, הולכים לסיגריות. אני - ככל שאני מוכר אני מרוויח יותר, אבל חבל לי על הצרכנים השבויים. מי שמכור לסיגריות - לא יכול להפסיק לצרוך בקלות".

סיגריות מרלבורו סיגריות מרלבורו צילום: בלומברג

 

עוד בשורות מרות

 

זוהי לא הבשורה היחידה עבור המעשנים. לצד ההתייקרות הצפויה במחיר הטבק לגלגול, ב-1 בינואר אי אפשר יהיה לקנות יותר סיגריות במכונות, שכן אלה הוצאו מחוץ לחוק.

 

ב-1 בינואר אף צפוי שינוי נוסף במחיר הסיגריות, אך בשיעור שטרם ברור מה גובהו. מהלך זה, שיבוא מצד המדינה, אינו מפתיע שכן לפי תקנות רשות המסים מחירי הסיגריות מתעדכנים לפי מדדי המחירים לצרכן האחרונים מדי כמה חודשים.

 

רק לפני חצי שנה, בחודש מאי, התייקרו הסיגריות בשיעור ניכר של 2.5-3 שקלים לחפיסה. זאת, לאחר ששר האוצר יאיר לפיד חתם במפתיע על צו להעלאת מס הקניה המוטל על סיגריות, טבק לגלגול וסיגרים, והטיל מס של 10% על מלאי הסיגריות שבידי הספקים.

 

קביעת גובהם של מכסים ומסי קניה נעשית בצו שעליו חותם שר האוצר ואינה מצריכה את אישור הכנסת או הממשלה, אולם כן נדרש אישורה של ועדת הכספים של הכנסת כדי להאריך את תוקפו של הצו. ואכן, חודשיים לאחר שחתם לפיד על הצו שהביא להתייקרות הסיגריות, אישרה ועדת הכספים בחודש יולי את הצו והותירה את ההתייקרות על כנה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x