$
דעות

ארנונה על דירות רפאים? מס רכוש לכל דבר

ההיגיון בנושא הארנונה צריך להיות הפוך - תשלום הארנונה נועד לטובת הוצאות שיש לרשות המקומית לתחזוקה שוטפת. דווקא דירות ריקות מפחיתות את הצורך בהוצאה על שירותים אלה

צבי שוב 07:5613.12.13

תשלום הארנונה נועד לטובת הוצאות שיש לרשות המקומית לתחזוקה שוטפת - איסוף אשפה, טיפול בתשתיות וכדומה. דווקא דירות ריקות מפחיתות את הצורך בהוצאה על שירותים אלה אז האם הכפלת הארנונה על דירות ריקות היא לא מס רכוש במסווה?

 

השבוע שר הפנים גדעון סער חתם על תקנות אשר יאפשרו לרשויות המקומיות לגבות דמי ארנונה כפולים מבעלי "דירות רפאים", כלומר דירות מגורים שאינן בשימוש.

 

אילוסטרציה. בישראל 47 אלף דירות רפאים אילוסטרציה. בישראל 47 אלף דירות רפאים צילום: דוד הכהן

 

על פי התקנות החדשות, דירה תיחשב כריקה אם לא ייעשה בה שימוש במשך תשעה חודשים רצופים או במשך תשעה חודשים במהלך שנה אחת. הן ייכנסו לתוקף כבר בתחילת השנה הקרובה. בישראל קיימות כיום 47 אלף דירות רפאים.

המדינה אולי מבקשת להילחם בתופעה של רכישת דירות ובפועל, הוצאתן משוק הדירות לשכירות, והקטנת ההיצע שמובילה לעליית מחירים. עם זאת, לדעתי אין קשר בין המטרה המבוקשת לארנונה.

 

ההיגיון בנושא הארנונה צריך להיות הפוך. תשלום הארנונה נועד לטובת הוצאות שיש לרשות המקומית לתחזוקה שוטפת - איסוף אשפה, טיפול בתשתיות וכדומה.

 

דווקא דירות ריקות מפחיתות את הצורך בהוצאה על שירותים אלה. בואו נקרא לילד בשמו ונכיר בכך שהתוכנית החדשה להכפלת הארנונה על דירות רפאים היא עוד סוג של מס רכוש, רק שהוא משולם לרשות המקומית ולא למדינה. בהקשר של מס רכוש נציין כי עד שנת 2000 שילמו בעלי קרקעות, שאינן חקלאיות, מס רכוש בשיעור של 2.5% משוויה של הקרקע, לכל שנה, כאשר מטרתו של המס הייתה לתמרץ בעלי קרקעות לבנייתן. מס זה בוטל והחל מיום 1.1.2000 שיעור המס הוא 0. כמו אז נראה שגם היום המדינה, כדי לתמרץ אנשים למכור/להשכיר דירות ריקות מטילה מעין "מס רכוש" בדמות כפל הארנונה.

 

נציין כי להבדיל מ"דירות הרפאים" בהן עוסקות התקנות החדשות, עודנה קיימת הטבה בארנונה לבעלים של דירה העומדת ריקה לתקופה של עד חצי שנה, לפעול לקבלת פטור חד פעמי מתשלום ארנונה "בגין נכס ריק". בעוד שבדירות הרפאים המוחזקות במקרים רבים בידי תושבי חוץ, ומטרת המדינה לעודדם למוכרן או להשכירן, הרי שבמקרה האחרון המטרה הינה להקל על מי שאינו מוצא שוכר לדירתו, או מי שמשפץ את דירתו או מי שמעונין למכור דירה ולא מצליח ובפרק זמן זה, שאינו עולה על 6 חודשים, הדירה עומדת ריקה, לקבל פטור חד פעמי עבור הדירה מתשלום הארנונה.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x