$
משפט

בלעדי לכלכליסט

ג'קי בן זקן מנסה להתגונן: לא הרצתי מניות של מנופים

בפרקליטות בטוחים שיש די ראיות ומתלבטים אם ללכת לגישור פלילי, אבל בעל השליטה לשעבר במנופים טוען כי בסך הכל זיהה הזדמנות עסקית

תומר גנון 07:0405.12.13

בעל השליטה לשעבר במנופים פיננסים ג'קי בן זקן מאשר בתצהיר שהגיש שלשום לבית המשפט המחוזי כי הפנה איש עסקים לרכוש מניות של החברה מפעיל שוק ההון, איתן אלדר, בתקופה שעל פי כתב האישום נגדו הורצו מניות החברה. עם זאת, בן זקן טוען שלא פעל במרמה להרצת מניית מנופים. 

על פי כתב האישום, בן זקן היה אחראי למימון התוכנית להרצת המניות, בכך שדאג "לחלץ" את אלדר מהאחזקה במניות שרכש לצורך העלאת השער. לטענת הפרקליטות, הוא קישר בין אלדר לבין איש העסקים טימור בן יהודה, שאינו מואשם בפרשה, וזה רכש מאלדר בשלוש עסקאות מחוץ לבורסה מניות מנופים.

 

בתצהירו טוען בן זקן כי "הייתי שבע רצון מכך שאיש עסקים מכובד שלא ביצע עסקאות בארץ מעוניין לרכוש מניות של מנופים. שוחחתי על כך עם אלדר, שהחזיק במניות מנופים, וקישרתי בינו לבין בא כוחו בארץ של טימור".

 

ג'קי בן זקן ג'קי בן זקן צילום: עמית שעל

 

התצהיר הוגש במסגרת תביעה ייצוגית בגובה 58 מיליון שקל שהוגשה נגד בן זקן, אלדר ופעיל שוק הון נוסף בשם צביקה קולנברנר. את התביעה הגיש עובד חברת החשמל רמי כהן, שטען כי פעולותיהם של השלושה הסבו נזקים למשקיעים.

 

באוקטובר השנה הגישה הפרקליטות כתב האישום נגד השלושה, ולפיו בין 18 ל־30 בנובמבר 2010 ביצעו אלדר וקולנברנר שורה של עסקאות כדי להכניס את מנופים למדד ת"א־100, שהזניקו את שער המניה שלה ב־5%. על פי כתב האישום, בן זקן הגה את התוכנית.

 

 צילום: אוראל כהן

 

"לא יזמתי ולא ביצעתי כל תרמית ולא כל פעולה בלתי חוקית, ולא לקחתי חלק בכל תרמית או מעשה לא חוקי שהביאו או שמטרתם היתה להביא את החברה לכניסה למדד ת"א־100", טוען בן זקן בתצהיר. לגבי קשריו עם אלדר כותב בן זקן: "יש בינינו קשרי ידידות.

 

אני משוחח עמו בתדירות גבוהה, בין היתר על שוק ההון". התצהיר הוגש בסמיכות להצעתו של שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב חאלד כבוב, להפנות להליך גישור פלילי את כתב האישום החמור. פרקליטיהם של הנאשמים הסכימו להצעה, אך בפרקליטות טרם גיבשו עמדה. ל"כלכליסט" נודע שבפרקליטות קיימת מחלוקת אם לקבל את ההצעה. המתנגדים טוענים שמדובר בתיק עם ראיות חזקות להרשעה, למשל תמלילי האזנות סתר בין הנאשמים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x