$
בארץ

מחצית מהשכירים במשק משתכרים פחות מ-6,541 שקל ברוטו בחודש

זו הפעם הראשונה שהלמ"ס מפרסם את השכר החציוני במשק; ההכנסה הממוצעת ברוטו לחודש מעבודה שכירה, שהיא למעשה ממוצע השכר החודשי של כלל השכירים במשק, הסתכמה בשנה שעברה ב- 9,149 שקל

אמנון אטד 16:0505.11.13

הלמ"ס מפרסם היום (ג') לראשונה את השכר החציוני במשק, והוא הסתכם בשנה שעברה ב-6,541 שקל ברוטו לחודש.

הנתונים הם עיבוד תוצאות סקר הוצאות משקי הבית המורחב והמשופר לשנת 2012, שאוחד השנה עם סקר הכנסות משקי הבית, שמפרסמת היום הלמ"ס.  

השכר החציוני הוא אותה רמת שכר חודשי ברוטו שמחצית השכירים במשק נמצאים מתחתיה, והמחצית השנייה ממוקמת מעליה. במילים פשוטות, אם נסדר את כל 2.72 מיליון השכירים הישראלים בסדר עולה לפי שכרם החודשי, השכר החציוני יהיה שכרו של אותו שכיר שנמצא במקום המיליון ו-360 אלף ברשימה.

 

ההכנסה הממוצעת ברוטו לחודש מעבודה שכירה, שהיא למעשה ממוצע השכר החודשי של כלל השכירים במשק, הסתכמה בשנה שעברה ב- 9,149 שקל. נתון זה ("השכר החודשי הממוצע לשכיר") גבוה יותר מנתון אחר ("השכר החודשי הממוצע למשרת שכיר"), שגם אותו מחשבת ומפרסמת הלמ"ס, שהסתכם בשנת 2012 ב- 8,784 שקל ברוטו לחודש.

 

 

ההבדל בין שני הנתונים נובע משיטת איסוף וחישוב החומר על ידי הלמ"ס. הנתון המתפרסם היום מתבסס כאמור על הדיווחים הסובייקטיביים שמוסרים 10,205 עובדים שכירים הכלולים במדגם סקר הלמ"ס לעורכי הסקר. לעומת זאת, הנתון האחר, שהוא למעשה סיכום נתוני השכר הממוצע במשק שמפרסמת הלמ"ס מדי חודש, מבוסס על הדיווחים האובייקטיביים של המעסיקים לביטוח הלאומי.

 

אילוסטרציה אילוסטרציה צילום: גיל נחושתן

 

מנתוני הסקר של הלמ"ס מתברר עוד כי בשנת 2012 הסתכמה ההכנסה החודשית הממוצעת של גבר שכיר ב- 10,953 שקל, בעוד שההכנסה של אשה שכירה הסתכמה רק ב- 7,244 שקל – פער של 33.9%. חלק מפער גדול זה נובע מההבדל במספר שעות העבודה של גברים ונשים, ובחישוב ההכנסה הממוצעת לשעת עבודה הוא מצטמצם ל- 15.1%.

 

הבדל בשכר בין האוכלוסייה היהודית לערבית

 

בחלוקת הכנסות השכירים לפי עשירונים נמצא כי העשירון התחתון מורכב מ- 67.3% נשים ו- 32.7% גברים. לעומת זאת, בעשירון העליון היחס בין המינים מתהפך: 76.7% גברים לעומת 23.3% בלבד נשים. בעשירונים הרביעי והחמישי נמצא שיעור דומה בין הנשים והגברים השכירים.

 

מהשוואת ההכנסה מעבודה שכירה בין שכירים באוכלוסייה היהודית לבין שכירים באוכלוסייה הערבית נמצאו פערים גדולים יחסית גם בהכנסה החודשית והן בהכנסה לשעת עבודה: ההכנסה החודשית הממוצעת ברוטו מעבודה שכירה באוכלוסייה היהודית הייתה בשנה שעברה 9,721 שקל. לעומת זאת, באוכלוסייה הערבית הייתה ההכנסה הממוצעת נמוכה ב- 62% והסתכמה רק ב- 6,029 שקל.

 

בדומה לסדרת נתוני השכר הממוצע הנוספת של הלמ"ס, גם נתוני הכנסות השכירים המתפרסמת היום מצביעים על פערים גדולים במיוחד בשכר לפי ענף כלכלי. בענף "חשמל ומים", הניצב בראש הטבלה, הסתכמה בשנה שעברה ההכנסה החודשית ברוטו ב- 18,491 שקל. הכנסתם החודשית של העובדים בענף "שירותים למשק הבית על ידי פרטיים", שממוקם בתחתית הטבלה, הייתה רק 3,722 שקל.

 

יו"ר האופוזיציה ח"כ שלי יחימוביץ', אומרת בתגובה לנתונים: "בישראל מתקיימות זו לצד זו שתי מדינות. אחת קטנה מאוד שבה אנשים מרווחים שכר דמיוני והשנייה מדינה גדולה מאוד של עובדים שאינם מסוגלים לגמור את החודש, מדינת העובדים העניים. שכר חציוני של 6,500 שקל הוא חרפה למדיניות התעסוקה של ממשלת נתניהו ולפיד. הנתונים ממחישים בצורה מובהקת את הייאוש של מאות אלפי משפחות בישראל שעושות הכל "לפי הספר", קמות בבוקר לעבודה, שולחות את הילדים למערכת החינוך, משלמות מיסים, ועדין נשארות ללא כל יכולת להתקיים בכבוד וללא אפשרות לשפר את מצבן".

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x