שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

פנייה לצה"ל: חשפו את 100 בעלי הפנסיות התקציביות הגבוהות ביותר

על רקע הסערה הציבורית סביב תקציב הביטחון, התנועה לחופש המידע דורשת מצה"ל לחשוף את הפנסיות התקציביות הגבוהות שניתנות בצבא. "ראוי שהגופים הרלבנטיים ידווחו לציבור מה נעשה בכספו"

זוהר שחר לוי ותומר גנון 22:1003.11.13

התנועה לחופש המידע פנתה היום לצה"ל בדרישה לקבל מידע על 100 הפנסיות התקציביות הגבוהות ביותר בצבא בשנים 2011–2013. "מדובר במידע חשוב מבחינה ציבורית, שכן הציבור, באמצעות כספי המסים, הוא הגורם המממן הוצאות אלה", נכתב בבקשה.

 

בפנייה, שהוגשה מתוקף חוק חופש המידע, דורשים נציגי התנועה מידע על כל אחד ממקבלי הפנסיה, דרגתו ותפקידו. עם זאת בפנייה לדינה פוליאק, הממונה על יישום חוק חופש המידע במשרד הביטחון, מבהירים אנשי התנועה כי הבקשה אינה עוסקת בחשיפת פרטיהם האישיים של מקבלי הפנסיה, אלא אך ורק בנתונים עצמם, ללא חשיפת שמותיהם.

 

משרד הביטחון בתל אביב משרד הביטחון בתל אביב צילום: עומר הכהן

 

מנכ"לית התנועה עו"ד אלונה וינוגרד ציינה כי הפנייה נעשתה כדי לדעת מה הנתונים האמיתיים המסתתרים מאחורי השמועות והכותרות הגדולות בתקשורת סביב הפנסיה של אנשי צה"ל. לדבריה, אם התנועה לא תיענה כלל, היא צפויה הגיש עתירה לבית המשפט המחוזי לחשיפת הנתונים. "ראוי שהגופים הרלבנטיים ידווחו לציבור מה נעשה בכספו", אמרה וינוגרד ל"כלכליסט". "כך יוכל הציבור להיווכח בעצמו אם מדובר בשערורייה שאין לעבור עליה לסדר היום או שאין ממש בסערה".

 

ביום חמישי שעבר הקבינט הביטחוני בראשות ראש הממשלה בנימין נתניהו החליט לאחר יממה של דיונים, להוסיף 2.75 מיליארד שקל לתקציב משרד הביטחון. ההחלטה תקפה לתקציב המשרד לשנת 2014, כך שבמקום שיעמוד על 51 מיליארד שקל, הוא יעמוד על 53.75 מיליארד שקל. עם זאת, הצבא יקבל את התוספת כבר השנה. משרד הביטחון דרש תוספת של 4.5 מיליארד שקל לתקציבו, ואילו משרד האוצר טען מנגד כי אין להוסיף כסף לתקציב הביטחון, לאחר שהממשלה והכנסת אישרו אותו בחודש יולי האחרון.

 

הכסף למערכת הביטחון יגיע ממה שלשכת ראש הממשלה מכנה "עודפים תקציביים". בפועל מדובר על תקציבים של משרדים ממשלתיים אחרים, שהמשרדים טרם הצליחו לנצלו.

 

המשמעות, מבחינת הציבור הרחב, היא הכרעה ערכית של הקבינט הביטחוני וראש הממשלה - יותר כסף לביטחון, פחות כסף לשירותים ממשלתיים אחרים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x