$
שאול אמסטרדמסקי

פרשנות

בעקבות העברת 2.75 מיליארד שקל לצה"ל: כמה שאלות פתוחות

מדוע החליט ראש הממשלה לתת למערכת הביטחון קצת יותר מחצי מהדרישה שלהם? ואיפה כל השרים האחרים, מדוע הם לא דורשים לפתוח מחדש את תקציבי משרדיהם?

שאול אמסטרדמסקי 17:5931.10.13
1. עד היום, בכירי מערכת הביטחון וצה"ל טענו בתוקף בהן צדקם כי ללא תוספת של 4.5 מיליארד שקל לתקציב משרד הביטחון בשנה הבאה, הצבא לא יוכל לספק ביטחון לאזרחי מדינת ישראל. פשוט לא יוכל. לא יהיו אימונים, לא יהיו מטוסים שימריאו, לא יהיו טנקים שיסעו בגבעות. כלום. החיילים יאכלו, ישנו ויבכו, היה מי שתיאר זאת בציוריות במערכת הביטחון.

 

כעת ראש הממשלה החליט לתת למערכת הביטחון קצת יותר מחצי מהדרישה שלהם - 2.75 מיליארד שקל. מה זה אומר? שבשנה הבאה יהיה רק קצת יותר מחצי ביטחון? ואם חצי, אז למי? ומתי? האם כדאי לתכנן נסיעה לחו"ל במחצית השנייה של השנה?

 

וחוץ מזה, למה ראש הממשלה החליט דווקא על 2.75 מיליארד? למה לחתוך את הדרישה ל-4.5 מיליארד? למה לא להכריע באמת לטובת אחד הצדדים?

 

לא יהיו טנקים שיסעו בגבעות? לא יהיו טנקים שיסעו בגבעות? צילום: איי אף פי

 

2. מה בדיוק יקרה בשנה הבאה, ובשנה שלאחר מכן? מערכת הביטחון אמורה לקבל את התוספת כבר עתה, על חשבון תקציבי המשרדים האחרים, כמעין מקדמה עבור השנה הבאה. אבל מערכת הביטחון לא מרוצה מה-2.75, ורוצה יותר. מה יקרה כשנציגי הביטחון יחזרו בשנה הבאה ויגידו שהם לא מסוגלים לתת מספיק ביטחון לישראלים וכי הם מוכרחים תוספת?

 

ויתרה מכך, מה בדיוק צפוי לקרות בשנת 2015? בסוף השנה הבאה, כשיתחילו דיוני התקציב הבאים, יגלו במשרד האוצר את מה שהם יודעים כבר עכשיו - שאין להם מספיק כסף. זאת משום שבינואר 2015 ההסתדרות ועובדי המדינה והמגזר הציבורי צריכים לקבל את תוספות השכר שהובטחו להם (אלה שנידחו בשנה בגלל המשבר התקציבי). במקביל, החל משנת 2015 מערכת הביטחון אמורה להתחיל לקבל תקציבים נוספים, כפי שאישרה הממשלה בחודש מאי. אלא שאז הממשלה אישרה את התוספות האלה בתמורה לכך שמערכת הביטחון הסכימה לקיצוץ, קיצוץ שזה עתה בוטל.

 

ככל הידוע, הקבינט הערב לא התייחס לסוגיה הזו. ואם התייחס, טוענים אנשים שונים, הרי שהעניין נותר פתוח לפרשנות. או במלים אחרות, בסוף השנה הבאה הצבא יבוא ויבקש עוד, והאוצר יגיד שאין סיכוי, ובסוף הכל שוב יתגלגל לראש הממשלה, אותו ראש ממשלה עצמו, והוא שוב יצטרך להכריע. למה הוא לא היה יכול לקבל את ההחלטה כבר עכשיו?

 

3. ולבסוף, איפה כל שרי הממשלה האחרים? מדוע שר החינוך לא דורש לפתוח מחדש את תקציב המשרד שלו? אז מה אם אישרו לו 42 מיליארד שקל רק לפני חודשיים? הוא יכול לטעון שהוא לא מסוגל לתת מספיק חינוך לתלמידים ישראל ב-42 מיליארד שקל. ואיפה שר הרווחה? ואיפה שרת הבריאות? איפה שר הכלכלה שיבקש יותר עבור הכשרות מקצועיות למובטלים?

 

מדוע רק בביטחון יכולה הממשלה לקבל הכרעה, אבל מיד לאחר מכן לפתוח את כל העניין לדיון מחדש, בפורום מצומצם בהרבה, לא בפורום של הממשלה כולה, מבלי שאיש פוצה פה? איך זה יכול להיות שכעת משרדי הממשלה שאינם משרד הביטחון יאלצו להוציא פחות כסף ממה שתכננו לטובת פרויקטים חשובים, ואין מישהו אחד שמתלונן על כך.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x