בארץ

בלעדי לכלכליסט

נטפים ואייפקס מתמודדות על רכישת חטיבת המים של ג'ון דיר

חברת ההשקיה הישראלית והקרן האמריקאית מתעניינות ברכישת שלוש חברות שג'ון דיר הציעה למכירה, ובראשן פלסטרו מקיבוץ גבת. אייפקס ניסתה ב־2011 לרכוש את נטפים, וזו נקנתה בסופו של דבר בידי קרן פרמירה. גם קרן פימי מתעניינת

גולן חזני 07:2017.10.13

הקרנות הזרות אייפקס ופרמירה נערכות לסיבוב חדש במאבק על השליטה בתחום מוצרי ההשקיה לחקלאות. ל"כלכליסט" נודע כי השתיים הביעו עניין בחטיבת מוצרי ההשקיה של ג'ון דיר, שחצי ממנה מורכב מחברת פלסטרו גבת הישראלית. את המגעים עבור פרמירה מנהלת חברת נטפים, שהקרן האמריקאית היא בעלת השליטה בה מאז 2011. 

בחודש שעבר הודיעה ג'ון דיר על החלטה אסטרטגית לצאת מתחום מוצרי ההשקיה והטפטפות. לפני חמש שנים רכש הקונצרן האמריקאי את חברת פלסטרו מקיבוץ גבת, החברה השנייה בגודלה בעולם בתחום אחרי נטפים. ג'ון דיר רכשה את החברה ב־2007 לפי שווי של 380 מיליון דולר.

 

בהמשך קנתה החברה האמריקאית שתי חברות השקיה אמריקאיות, רוברטס וטי־טייפ, ויחד הן הרכיבו חטיבה גדולה שהכנסותיה היו 300 מיליון דולר בשנה. הכנסותיה של פלסטרו גבת מהוות יותר מ־50% מהכנסותיה של חטיבת המים של ג'ון דיר, והכנסות שתי החברות האמריקאיות מהוות את היתר.

 

המשבר בענף ואתגרים ניהוליים בחברות עצמן הביאו לירידה של יותר מ־25% בהכנסות. לפי הערכות, החטיבה תסיים את שנת 2013 בהכנסות של כ־220 מיליון דולר.

 

ל"כלכליסט" נודע כי מנכ"ל נטפים יגאל אייזנברג (שהתפטר שבוע אחר כך) ביקר בחדרי המידע של החטיבה בארה"ב ובמשרדי הנהלת ג'ון דיר. במסגרת המגעים הוא נפגש עם נציגי החברה וכן עם נציגי בנק ההשקעות האמריקאי מריל לינץ' ובנק אוף אמריקה. במקביל הגיעו נציגי אייפקס למקום וקיימו גם הם פגישות. החטיבה הישראלית של אייפקס מטפלת בנושא עם הקרן העולמית.

 

אייפקס התמודדה ב־2011 מול פרמירה על רכישת נטפים, שהוציאו למכירה הקיבוצים חצרים, יפתח ומגל בשיתוף הקרנות טנא ומרקסטון. בסופו של דבר רכשה פרמירה 61% מהאחזקה מידי מרקסטון וטנא והקיבוצים מגל ויפתח, וחצרים שמר על אחזקתו.

 

     צילום: מאיר אזולאי

 

השותפים שלשלו לכיסם כ־525 מיליון דולר, ששיקפו לנטפים שווי חברה של כ־850 מיליון דולר. אייפקס לא היתה מוכנה לשלם חוב של 150 מיליון דולר של נטפים והעריכה את שווי הכלכלי של החברה ב־600 מיליון דולר.

 

חצי שנה לאחר מכן רכש תאגיד הענק ההודי ג'יין, שהחזיק ב־50% ממניות נען־דן, את השליטה המלאה בחברה. כך הושלם המעבר של שלוש החברות הגדולות בעולם בתחום ההשקיה בטפטוף, כולן ישראליות, לשליטת חברות זרות. עם זאת, המפעלים נותרו בארץ.

 

זהבית כהן, מנכ"לית קרן ההשקעות אייפקס ישראל זהבית כהן, מנכ"לית קרן ההשקעות אייפקס ישראל צילום: רמי זרנגר

 

ההתעניינות של אייפקס מבהירה שהיא לא ויתרה על כניסה לתחום ההשקיה, אך לפי הערכות, נטפים היא כרגע המועמדת המובילה. לפני המעבר לידיים זרות חיזרה נטפים במרץ אחרי פלסטרו גבת, אבל לבסוף הפסידה את הרכישה לג'ון דיר. ל"כלכליסט" נודע כי גם קרן פימי של ישי דוידי התעניינה ברכישה.

 

למעשה מפעל פלסטרו גבת שבעמק יזרעאל כבר היה בידיים זרות לפני רכישתו על ידי ג'ון דיר. חברת הטרקטורים האמריקאית רכשה את השליטה במפעל מג'ון גנדל האוסטרלי ב־2008 וכן את המניות של קיבוץ גבת בעסקה. כיום מועסקים במפעל 150 חברי קיבוץ גבת. עם הרכישה התחייבה ג'ון דיר להמשיך לשכור את המפעל מהקיבוץ ל־15 שנה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x