$
בארץ

הכנסת חזרה מפגרת הקיץ: הגיע הזמן לעבוד

מושב החורף של הכנסת שנפתח אתמול עומד בסימן רפורמות כלכליות רבות שמחכות למענה ומאבקים פוליטיים רבים שממתינים להכרעה. "כלכליסט" מציג את הנושאים העיקריים שיסעירו את הכנסת עד הפגרה הבאה

חן פונדק 07:5615.10.13

ועדת הכספים: לתקן את מודל הפנסיה

 

המשבר הכלכלי בשלהי 2008 והמפולות בשוקי ההון גררו הפסדים כבדים בחסכונות הפנסוניים של הציבור. קרנות ההשתלמות, קופות הגמל, ביטוחי המנהלים ובמידה פחותה גם קרנות הפנסיה, רשמו הפסדים מבהילים של עשרות אחוזים. באגף שוק ההון במשרד האוצר הבינו אז כי מוכרחים לשנות את מודל הפנסיה, כך שחוסכים מבוגרים יהיו חשופים פחות לתנודות בשוק ההון ולמשברים גדולים ופתאומיים. כך נולד המודל הצ'יליאני (המודל החכ"ם, בשמו הרשמי): גופי הפנסיה יכניסו את הכסף של החוסכים באופן אוטומטי למסלולי השקעה שתואמים את הגיל שלהם. ככל שהחוסך צעיר יותר, כך רמת הסיכון תהיה גבוהה יותר, והיא תלך ותרד עם גילו.

המודל עדיין לא יצא לפועל. משרד האוצר גיבש כבר מזמן את החקיקה והתקנות הנדרשות, אבל נתקל בגרירת רגליים מצד הכנסת. מנגד, ניתוח שערך מרכז המחקר והמידע של הכנסת בהזמנת ח"כ זהבה גלאון מתריע על שורת בעיות שיישום המודל עלול לגרום. גלאון שלחה בהמשך לניתוח מכתב לשר האוצר יאיר לפיד בבקשה להביא את תקנות המודל לאישור ועדת הכספים בהקדם האפשרי. הביקורת הציבורית וזו של חברי הכנסת עצמם על החוסר בתוכנית לבעיית הפנסיה המתפתחת במדינה דורשת כי במושב הנוכחי יפעלו חברי הכנסת ושר האוצר לאישור המודל.

 

 

ועדת המדע והטכנולוגיה: לסגור פרצות בקרן הגז

 

ועדת המדע והטכנולוגיה בראשות משה גפני (יהדות התורה) תמשיך לדון וככל הנראה אף תסיים את הכנת חוק הקרן לתמלוגי הגז. החוק התעכב רבות עד שהגיע לכנסת, בעיקר בשל מחלוקת בין משרד האוצר ומשרד הביטחון על מטרות הקרן.

 

לפי הצעת החוק תוקם מועצה שתטפל בכספי הקרן שבראשה יעמוד שר האוצר. המועצה תחליט על מדיניות השקעת כספי הקרן בחו"ל, תוך התייעצות עם ועדת השקעות שתוקם לצידה. המוקש העיקרי של הצעת החוק הוא מה יהיה הרוב המינימלי של ח"כים לאישור השימוש בכספי הקרן. לפי הצעת החוק מדובר ב־65 ח"כים, שאינו רוב רגיל אך כל קואליציה יכולה להשיגו בקלות ולהשתמש בכספי הקרן כדי לפתור מצוקה רגעית. לכן הציע ח"כ בועז טופורובסקי (יש עתיד) להעלות את הרוב ל־80 ח"כים. גפני מסכים כי יש להעלות את המספר הדרוש לרוב, אך חושב כי 80 הוא מספר גבוה מדי.

 

פתיחת מושב החורף, אתמול פתיחת מושב החורף, אתמול צילום: רויטרס

 

הבעיה השנייה היא שבהצעת החוק לא מוגדר מהו מקרה חירום בו לממשלה מותר בכלל להציע להשתמש בכספי הקרן. בנוסף, לפי ההצעה כספי הקרן ישמשו למטרות "חינוכיות, חברתיות וכלכליות" - הגדרה מעורפלת שחברי הכנסת ידרשו לחדד אותה. המועצה שתקום גם לא מחויבת בשקיפות לגבי ההחלטות על ניהול הקרן, ובעיה אחרת היא שחברי הכנסת טרם שוכנעו כי אכן יש להשקיע את כל כספי הקרן בחו"ל.

 

ועדת המזון: להגביר את התחרות

 

לאחר מתחים פוליטיים ועיכובים רבים, נראה כי הפעם ועדת המזון תוכל לצאת לדרך. הוועדה תהיה משותפת לוועדת הכספים וועדת הכלכלה, בראשות יו"ר ועדת הכלכלה אבישי ברוורמן, והמשנה שלו יהיה עפר שלח. החוק היה אמור להגיע לדיון בוועדת הכלכלה, אולם הקואליציה רצתה להעביר אותו לתת־ועדה מיוחדת של ועדת הכספים, ולבסוף הושגה הפשרה הנוכחית.

 

הוועדה תדון בחוק להגברת התחרותיות בשוק המזון, המבוסס על מסקנות ועדת קדמי שאושרו בממשלה לפני שנה. המסקנות כוללות בין היתר המלצות למעבר לסידור מדפים על ידי הרשתות ואיסור סידור מדפים על ידי הספקים, הגברת התחרותיות באמצעות יבוא, עידוד מותגים פרטיים והפחתת חסמים רגולטוריים לפתיחת חנויות של מתחרים חדשים באזורים שבהם ריכוזיות גבוהה.

 

בעת פרסום ההמלצות הן ככל הנראה לא נראו מאיימות במיוחד, ולא הופעלו לחצים של רשתות המזון. אלא שההערכות הן כי השילוב בין ברוורמן לשלח יוביל להחרפת ההמלצות. ברוורמן אף אמר בעבר כי הוועדה תפעל לתוצאה של הורדת המחירים לצרכן ולא רק הגברת התחרותיות.

  

ועדת העבודה: לרכך את ויסקונסין

 

ועדה העבודה בראשות חיים כץ (ליכוד) תעסוק באחת התוכניות השנויות ביותר במחלוקת - תוכנית ויסקונסין. הרעיון המרכזי של התוכנית, שבוטלה לפני שלוש שנים באותה ועדה לאחר לחץ ציבורי גדול, הוא להפנות מקבלי הבטחת הכנסה אל חברות שזכו במכרז בארבעה אזורים בארץ. החברות אמורות להכשיר את המובטלים לחזרה לעבודה ולמצוא להם עבודה מתאימה, ובסיבוב הקודם אף יכלו לשלול את הקצבה של המובטל אם זה סירב לעבודה.

 

 

התוכנית עוברת ניסיון החייאה מחדש בתמיכת משרדי האוצר והכלכלה וגם המועצה הלאומית לכלכלה במשרד רה"מ, תחת השם "יוצאים לעבודה". הפעם מדובר בגרסה מרוככת לכאורה, תחת פיקוח של שירות התעסוקה, כולל הצעה שלפיה רק עובד מדינה יוכל לשלול קצבאות ולאפשר גם לעמותות לנהל מרכזים של התוכנית.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x