שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
רכב

הצעת חוק: שוטרים יוכלו לשלול רשיונות גם בלי לחזות בביצוע העבירה

לפי נוסח ההצעה, השוטר יוכל לשלול רשיון "במצבים בהם יש לו יסוד סביר להניח כי בוצעה עבירה מסכנת חיים, גם אם לא חזה בעת ביצוע העבירה"

תומר הדר 20:2011.10.13

ביום ראשון הקרוב תוגש לאישור הממשלה הצעת חוק לתיקון פקודת התעבורה, שמובילה סגנית שר התחבורה ציפי חוטובלי, במסגרתה תוחמר האכיפה כלפי עברייני תנועה.

 

לשון הצעת החוק כוללת סעיף תמוה, המאפשר לשוטרים לשלול את רישיון הנהיגה של נהג "במצבים בהם יש לו יסוד סביר להניח כי בוצעה עבירה מסכנת חיים, גם אם לא חזה בעת ביצוע העבירה". פירוש הדבר הוא ששוטר יכול לשלול את רשיונו של כל נהג מזדמן בו ייתקל במידה והשוטר סבור שהנהג ביצע עבירה מסכנת חיים - אפילו אם השוטר לא חזה במו עיניו בביצוע העבירה.

 

שוטר תנועה שוטר תנועה צילום: אפי שריר

 

מדובר בסעיף המבטל בפועל את אחד העקרונות החשובים ביותר שלפיו פועלים כיום שוטרי משטרת התנועה הארצית במקרה של ביצוע עבירות רבות - עקרון שמירת קשר העין. מדובר בעיקרון המאפשר לשוטר לקשר את הנהג העבריין לביצוע העבירה ומונע מצב בו יוענק דו"ח לנהג שכלל אינו קשור לביצוע העבירה. מהלך שכזה צפוי "לסתום" את בתי המשפט מאחר ונהגים רבים יוכלו לטעון שכלל אינם קשורים לעבירה שבגינה הואשמו.

 

עוד קובעת הצעת החוק כי על נהגים הנוהגים תחת השפעת אלכוהול יוטלו עונשים שינועו בין חצי שנת שלילה לשלוש שנות שלילה, בהתאם לוותק בנהיגה ולמידת האלכוהול בדמו של הנהג. לפי לשון ההצעה, נהג שנמצא בגופו ריכוז הגבוה ב-50% מהרמה המותרת ישלל רשיונו לשנה. במקרה של נהג שרמת האלכוהול בדמו תהיה פי שלוש מהמותר תיקבע השלילה לשלוש שנים. כיום החוק אחיד לכל מי שנתפס בנהיגה בשכרות וקובע תקופת שלילה בת שנתיים.

 

בנוסף לפי לשון הצעת החוק תוארך תקופת השלילה למה שמוגדר כ"עבירות מסכנות חיים".כך עבירות של נהיגה באופן נמהר ורשלני המסכן חיי אדם וכן אי מסירת פרטים אחרי תאונה, ביצוע תאונת פגע וברח ונהיגה ללא מלווה עבור נהג חדש – עבירות שכבר קיים עליהם עונש מאסר, תורחב השלילה לשישה חודשים. הרפורמה קובעת גם אפשרויות לפריסת קנסות לנהגים עבריינים במטרה להקל על נהגים מעוטי יכולת.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x